• --- spoiler ---

lost'un ilk sezonunda, jack ve john locke sürekli olarak; man of science, man of faith olarak karşı karşıya getiriliyorlardı. eğer bir terslik olmazsa, bu kapsamda, john locke hali hazırda black smoke/man in black olmuşken, jack de jacob'un yerine geçecek adamdır. adamlar bunu ilk sezondan beri hazırlıyor.

--- spoiler ---
  • sinema filmi çekseniz 90 bilemedin 120 dakikalık zamanınız oluyor. geriye 4 hafta kaldı yamulmuyorsam ve final bölümü 2 bölüm olur. istiyorsunuz ki bu haftadan bağlasınlar sonunu deli etmesinler adamı. 5 bölüm 40 dakikadan 200 dakika ediyor, ki son 3 bölümde bir çok şeyin bağlandığını düşünüyorum, yani hayli hayli bağlarlar sonunu merak etmeyin.
  • az sonra yazacaklarım "şu oldu, bu bitti" spoiler'ları içermeyi amaçlamıyor fakat izlememiş olanlar için illa ki spoiler içerecektir. uyarı budur. gerisi size kalmış.

lost, hayatımda gördüğüm en beyin gıdıklayan yapbozdur. çünkü çoklu çözümleri vardır. parçaları başka parçalarla, parçaları yine aynı parçaların başka yönleriyle, parçaları ters yüz yapıp birleştirerek öykülere/sonuçlara ulaşabiliyorsunuz. sonsuz bir oyuncak gibidir.

bu başlığa birşeyler yazmayım yazmayım diyordum ama az önce "desmond'a şoförlük yapan kimdi yahu?" sorusuna yanıt bulmak için imdb sayfalarında gezerken, george minkowski olduğunu görmemle değişti herşey ve tutamadım artık kendimi, yazıyorum. minkowski başka hangi bölümlerde oynamış? dolayısıyla başka nerelerde desmond'la karşılaşmış? hume ve minkowski... biri şoför diğeri yolcu ve aynı anda aslında tam da tersi... hume ve minkowski derken hem diziden hem bilimden bahsediyorum elbet. locke-hume 'çarpışması'. hani aynı ekol/okul içindeki karşılaşmalar, nüanslar epey can alıcı olur ya...

bu bahsettiklerim de bir bölümün minnacık denebilecek sekanslarından ya... işte bundan diyorum, sonsuz bir oyuncak diye. 6 sezonu ıncık cıncık inceleyip, hatta yer yer ileri gidip, zorlayıp -kimilerine göre öyle olacaktır çünkü- notlar çıkarasım, metinler yazasım var. enfes bir kurgu -daha sonunu görmedik ama... ilk başlarda "abi locke, hume, christian, faraday... filan... bu ne ya... gözümüze gözümüze bu kadar da sokulmaz ki..." diye düşündüm evet. ama yok öyle değil. gözüne sokulmuş gibi geliyorsa, ilk ipucunu yakaladın devam et gibi bir oyun. yakalamadıysan da devam et, senin için de eğlence var gibi de hem. bazısını yakaladın bazısı kaldı mı? o da olur. kurgunun ona göre de katmanları var. ve işin tuhafı, hiç bir türlü, harcadığın zaman kayıp olmayacak. artık "bakma/izleme" eyleminde usta olan bizler için harika bir beyin cimnastiği fırsatı. illa "bakacağız" çünkü. lost da benim gibi sürüyle insanın izlemeyi en çok sevdiği oyuncakların başında geliyor zaten.
  • --- spoiler ---
    yemin ediyorum, fısıltısına sıçtığımın maykılı yalan söylüyor, o sesler adada sıkışıp kalanların sesleri derken. 2. sezon shanon'ın öldüğü bölümde, fısıltılar eşliğinde walt görünüyordu. walt öldü mü ki, adada sıkışıp kalsın?

zaten bu hurley can da hep iyi niyetinden kaybetti. adam sevdiceğini kurşuna dizmiş daha merhamet peşindesin o ibne maykıla. yapma be hurley! taş gibi hatun toprak oldu o ipne yüzünden. adamın dirisinden ne gördük ki ölüsü işe yarasın. walt kaçırıldıktan sonra ortalıkta wallllt diye havlamaktan başka işe yaramayan kuduz köpek maykıla kılım abicim, kate'e olan sinirim bile bununkinin yanında denizde kum tanesi kalır.
    --- spoiler ---
  • en merak ettiren yonu bitince ne yapacagimiz...
  • --- spoiler ---

biraz geç oldu, ama 6. sezonun ilk bölümünü yeniden seyrettiğimde fark ettim. dizinin başından beri sawyer'ın götürmediği hatun kalmadı. peki ya bizim jack? garibim ilk sezondan bu yana charlie'siydi, desmond'ıydı, sayid'iydi dudaktan kapıp duruyor. doktorluk ne pis meslekmiş arkadaş. bunlar da kendini jack'e öptürmek için bilerek mi boğuluyorlar, napıyorlar anlamıyorum ki.

--- spoiler ---
  • ne jack'in ne sawyer'ın ne de kate'in artık eskisi gibi başrolde olduğunu sanmıyorum şu anda desmond, hurley bir de john başrolde diğer üçü ise bir bölümde üç cümle bile söylemiyorlar eskiden sadece bunlar üzerinden giderdi dizi.
  • şu anda abd'de yeni bölümü oynayan dizidir. torrent sitelerine düşsede indirsek diye beklemedeyiz ailecek.
  • --- spoiler s06e13 ---

sag gosterip kafa atan dizi.

--- spoiler ---
  • jack'in ufaktan adam olmaya ba$ladigi bu [s06e13] bolumde yine en buyuk $erefsizlik widmore'dan gelmi$tir..
hesabın var mı? giriş yap