• 5-6 sene once 15-20 liraya satıldığı söylenen bu aletin, dukkan denilen mağazada (http://www.dukkanda.com/) 750 liraya satıldıgını gorunce, populer kulturun insan sikmedeki basarısına hayran kalıyor insan.
  • lomography adlı alt-kültürün oluşmasına yol açan, st. petersburgda üretilen olağanüstü basit ve olağanüstü kült rus yapımı fotoğraf makinası. flaşsızdır, 32 milimetrelik mükemmel işlenmiş minitar lens kullanır. otomatik diyafram ayarına ve 4 kademeli uzaklık ayarına sahiptir. metalin ve makine yağının zarif kokusunu taşır. yanınızda bir lc a'nız varsa hayat size olduğundan çok farklı görünür, her anını her rengini yakalamak ayrı zevk verir.
  • az evvel elime geçen nefis oyuncak.

nefis bir mutluluk kapladı içimi diana'mı aldığımda da böyle sevinçli olmuştum ama bu bambaşka :)

şimdilik tek kötü yanı enstantane değerini manuel ayarlayamamamız. hoş bu lomo felsefesine bir dayanak oluşturuyor ama en azından hangi enstantaneyi kullanacağını bileydik ona göre elimizi titretmezdik...

neyse yahu sevinçliyiz kıymetlimiss!
  • eğer ki vizörün içindeki iki led lambası da yanıyor neyimse o zaman enstantane hızı 1/30'un altına inmiş oluyor imiş.

yani kıpraşmayı minimuma indirgemek lazımmış... az ışıklı ortamda fotoğraf çekip ondan sonra bulanıkımsı şeyler elde ederseniz beni hatırlayın.

öptm kib bye!
  • çektiği fotoğrafları görüp ben bunu istiyorum diye atlamayın. önce bir araştırın. mesela önce içine dia film koysanız daha makbul olacağını öğrenin. dia'ya c41 banyosu yaptırırsanız daha makbul olacağını öğrenin sonra. şu her yerde satılan fuji 100 gibi negatif filmlerden koyarsanız çek-at makine gibi sonuçlar çıkaracağını da öğrenin ki lomo lomo diye şekil yapacağım derken arkanızdan güldürmüş olmayın.

negatif kullanılmaz mı? kullanılır. filmine göre çok güzel çıktığı da olur. ama bunun hakkını veren dia, cross processing'in hakkını veren de bu makine.
  • russia day versiyonu 30-31 mayıs tarihlerinde %40 indirimli olarak 599 lira'ya satılacak ve türkiye stoğunda sadece 1 tane bulunmakta.

http://www.lomography.com.tr/…12/05/29/15-13-180942
  • neler kullandım neler... zenitler mi dersin, canonet ler mi dersin, revue mi dersin... yok abi hiç biri şu lc-a nın tandını vermedi. lensi olsun, hafifliği olsun... yani alternatif olarak canon canonet ql17 kullanıyorum (özellikle 1.7 lensi olduğu için onu gece fotoğraf çekerken kullanıyorum) ne yazık ki hiç bir makineden şu tadı alamadım... (her halde ileride fujifilm finepix x100 falan alana kadar da kullanırım bunu)

neyse blogumdan bir parça bu lc-a ile ilgili;
    http://cknvisual.wordpress.com/…11/08/18/lomo-lc-a/
  • tabii bu da diğer analog fotoğraf makineleri gibi içine film koymayınca bir halta yaramayan bir cihazdır.

şaka bir yana doğru düzgün dia film bulamıyorum... çok paralı hepsi... kahrolsun öğrenci fakirliği!
  • sanılanın aksine rus mucizesinin değil, alman dehasının bir ürünü olan fotograf makinesidir. zira makinede kullanılan minitar lens, ikinci dünya savaşı sonrası rusların el koyduğu alman mercek rezervlerinin bir parçasıdır ve bu mercek, lomo yu lomo yapan en önemli unsurdur. düşük ışık koşullarında bile çok iyi sonuçlar almanızı sağlayabilecek bir keskinliğe sahiptir. çoğu makinenin yakalayamayacağı renk tonlarını yakalar.

aynı mercek, almanların ünlü markası minox da da kullanılmıştır zamanında. ama minox un makineleri, lomo compact automat ın sağlamlığı ve güvenilirliğinden uzaktır.
  • bu makinenin analog fotoğrafın dirilmesinde payı çok büyüktür.
    hediye edilmesiyle bir tanesine sahip oldum. daha önce kullandığım toy camera’ların benzeri diye düşünüyordum. yanılmışım.
    hem bu kadar küçük olup, hem de vizöründen baktığınızda gerçekten fotoğraf makinesi hissiyatı veren başka bir makine görmedim.
    lensi çok karakteristik. diana falan hikaye, lomo lc-a’ya yumulunuz.
hesabın var mı? giriş yap