• madem limitsiz adsl tarifesi durduruluyor, aynı tarife dosyasında bir alt satırlarda fiyatları yer alan limitsiz tarife paketleri ne oluyor diye sorma ihtiyacı hissettim. yorum yapanlar önerilen tarifeleri inceledi mi merak ettim. biri aydınlatırsa sevinirim.
  • ilk gördüğümde limitli adsl tarifesinin durdurulması olarak anladığım ve "oh oh ne güzel işte memleket download görsün" dediğim ancak durumu anlayınca kendime zor geldiğim mevzudur.

kendini tutamayan yazar serzenişi: oha lan!!!

ps: evet hipermetropum ve gözüm 3 derece, gözlük takmadan okudum

(bkz: hanım gözlüğümü getir)

hatta;

(bkz: hanım tüfeğimi getir)
  • ulan bu sabah neyi yasaklasak acaba, diye düşünüldüğü için ortaya çıktı sanırım bu karar.
  • (bkz: #19913743)
  • teklif olup teklif kamu görüşüne açılmıştır. görüşleri bildirmek için son gün 25.08.2010 olup bu formu doldurup aşağıdaki adreslere iletebilirsiniz:

b.uzmanı ahmet darici, tel: 0-312-294 72 73, e-posta:adarici@btk.gov.tr
    b.uzmanı mehmet ileri, tel: 0-312-294 76 28, e-posta: mileri@btk.gov.tr

türk internet kullanıcıları olarak btk ya saymak yerine bu formu herkesin doldurup ilgili e-posta adreslerine yollanması gerekmektedir. otostopçunun galaksi rehberinde olduğu gibi ilan asıldı ama siz bir şey yapmadınız diyerek bu teklifi yürürlüğe koyacaklar. o yüzden lütfen bu konuya dikkat edelim.

not: zamanın ötesine göndermektense formu doldurup ilgili e-posta adreslerine yollayın.

aşağıda kendi teklifim bulunmakta. herkesin ihtiyaçları farklı olup kendi ihtiyaçlarına göre değişik teklifler yollayabilir. lütfen tekliflerinizi düzgün mantıklı bir şekilde yazın ki btk dikkate alsın ve böylece yeni düzenleme türk internet kullanıcılarının isteklerini ve ihtiyaçlarını karşılasın.

saymakla ve sövmekle değil iletişim kurarak internetimizin nasıl olacağını belirleyelim.

-------------------------------
    taslağın geneli üzerindeki görüş ve değerlendirme:

ücretlerdeki iyileştirme genel olarak iyidir.

1)ama paketler hep indirme hızına göre ayarlanmıştır. ben ve benim gibi bir grup kişi için indirmenin yanı sıra yükleme(upload) hızı da önemlidir. hali hazırda olan ve teklif edilen paketlerde bulunan/bulunacak yükleme hızları yeterli değildir. ayrıca kullanılan teknolojilerde bunu yükseltmek de mümkündür. bu yükleme hızı kişilerin dosya paylaşmalarından farklı olarak kişilerin çalıştıkları iki ayrı yer arasında veri iletişimi için de kullanılmaktadır. kişisel olarak gün içinde evim ve çalıştığım üniversite arasında sürekli ssh, sftp, rdp, svn, rsync gibi bağlantılar açmaktayım. bu bağlantıların eve doğru olan yönü hızlı iken aksi yön yükleme(upload) hızı nedeniyle çok yavaş olmaktadır. bu da çalıştığım dosyaların ev ve iş yeri arasında paylaştırmamı sekteye uğratmaktadır. ayrıca amerika’da bulunan kiraladığım sunuculara dosya iletirken de (kendime ait mail sunucum dns sunucum ve web sunucum var) yine aynı problemleri yaşamaktayım.

2)limitsiz paketlerin tamamının kaldırılıp yerine akn getirilmesi bence yanlış bir uygulamadır. bu yanlışlığın en temelinde yatan akn’yi geçince hızın 1mbps’ye indirilmesidir. internet’i kullanan herkes dosya paylaşımı kullanmadığı gerçeği unutulmamalıdır. yine yaptığım çalışmalar nedeniyle evimde test amaçlı bir dns sunucusu bulunmakta olup gelen paketler nedeniyle çok rahatlıkla indirme miktarım çok yüksek seviyelere çıkabilmektedir. 8mbps kullanan biri o hızı ihtiyacı oluğu için kullanmıştır. bu hızın 1mbps’ye düşürülmesi mantıklı değildir.
    ------------------------------------
    teklif

1)alınabilecek paketler içine yükleme(upload) hızı yüksek olan paketlerinde eklenmesini teklif etmekteyim örneğin 8mbps indirme ve 4mbps yükleme olan bir paket olabilir. ve bunun için ayrıca bir fiyat belirlenebilir.

2)fiyatları yüksek olmak koşuluyla yine tamamen limitsiz paketlerin olması gerekmektedir.

3)akn’ye erişildiğinde düşürülecek hızın değeri paketten pakete göre değişmeli ya da değişik paketler sunulmalıdır. örneğin 8mbps paketinde akn’ye erişildiğinde 1mbps a düşen bir paketin yanı sıra 4mbps ye düşen bir paket yüksek bir fiyattan teklif edilebilir.
  • o yan tarafta yazan en yüksek fatura ücreti ifadesini yanlış yorumlamadıysam (ki buradaki ücretler limitsiz tarife ücretleriyle aynı) burada farklı bir şeyler var.

kota aşım ücreti limitsiz tarife fiyatına ulaştıktan sonra duracak gibi bir his veriyor. yani siz kotalı tarife sabit ücretini ödeyeceksiniz, kota aşımı yaptığınızda da maksimum limitsiz tarife ücretine kadar kota aşım ücreti binecek, o sınırı aştıktan sonra artık fatura büyümeyecek gibi bir şey var galiba. yani kota aşılsa da limitsiz ücretin altında kalınma olasılığı var. limitsizde hep aynı faturayı ödüyorduk, bunda maksimum o faturayı ödüyor olacağız sanırım (yani daha azı mümkün).
  • 7 ağustos 2010 ttnet'ten kaçıyoruz gibi bir kampanya başlatıp kablo net'e geçmeme neden olacak durdurmadır.

56k bile iyiydi be, en azından kafamız rahattı!
  • yerine teklif edilen 50 ve 100 gb kotalı paketlerin korsan yayın indirmeksizin asla dolmayacağı malumdur. burada illegali savunmak ise aptallık.
  • şimdi 1mb limitsiz kullanan biri için aslında felaket olmayan haber gibi gelmektedir.
    şu anda 1mb limitsize 46tl verilmektedir. ve herşey mükemmel gittiğinde full performans ile en fazla yaratabileceği trafik 250gb olacaktır.
    (ay boyunca kesintisiz saniyede 100kb indirse, sürekli indirecek birşey bulabildiği de varsayılırsa)

yeni tarifelerden 16mb(e kadar) limitsiz (50gb limitli) tarifeye geçerse, aşağı yukarı aynı parayı verecek. ancak aylık limiti 50gb olacaktır.
    interneti insana yaraşır bir hızda olacak sadece ayda 50gblık film, dizi, müzik, oyun ve program indirebilecektir.
    onu aşarsa da hızı 1mb sınırına çekilecek ve o kadar yeminliyse o hızla devam edecektir.

eğer 50gb yetmiyor, ben hergün indirecek 3gb (standart kalitede 2 film ve 2 bölüm dizi, bir de unattended windows xp cdsi ya da onların yerine bir blueray rip film mkv gibi) buluyorum 100gb olsun deniyorsa o halde de 20tl fazla verip 8mb(e kadar) limitsiz (100gb limitli) tarifeye geçebilecektir.

ancak 3 ay sonunda bu indirdiklerini saklamak için yeni external disk almak gerekecek, ya da 75 tane dvdyi koyacak yer bulmak gerekecek.
    ha yok, ben her gün indirip mkvleri izleyip siliyorum diyorsak o ayrı tabi...

bu durumda bu yeni tarifeler devreye girerse 1mb limitsiz kullanan birinin 16mb(e kadar) limitsiz (50gb limitli) tarifeye geçmesinde bir sakınca yoktur.
    bilakis mantıklı bir karar gibi durmaktadır.

bu arada örneğin ingilterede o2'nin internet paketlerinde 20mb(e kadar) limitsiz (40gb limitli imiş) £10 olduğunu görülebiliyor.
    muhakkak ki daha iyilerini daha ucuza veren ülkeler mevcuttur.

ha bu tarifeleri önermekle uğraşanlar tarafından hatlar ve internet iyileştirilmiş midir, o hızlar garanti midir, yığınla site yasaklı mıdır o da ayrı.
    onun için önce ülkede milli iletişim olanaklarını kimlerin kimlere sattığına bakmak, eleştirmeye de o noktadan başlamak gerekir.

edit: #19935070 nolu entryi okuyunca yamulmamı düzeltmek gerektiğini farkettim. yukarıdakiler sadece 1 ev kullanıcısı için anlamlı tabi. şirketi adsl ile internete çıkarırken ne halt edeceğiz o aklıma gelmedi. neyi yasaklarsan yasakla sadece kurumsal mail trafiği ile bile limitsiz (100gb limitli) hattın anasını beller kullanıcılar. hmm, bu boktan oldu bak.
hesabın var mı? giriş yap