• lefterler'in, metinler'in, baba hakkılar'ın hepimize ait olduğunu bilendir.

edit: başlık başa kalmış.
  • başımız üzerinde yeri vardır.
  • boyle bir günde acimizi paylaştığı için can'dir, kardes'tir, aslan'dir.

edit:imlâ
  • istanbul'un diğer ucunda oturmasam siyah beyaz atkımla yanında olmak istediğim taraftardır. bir efsane kaybedilmiştir.yunanistan da bile türkçe pankart açılmışken bu efsane için düzenlenen törene futbolu seven herkes katılabilmelidir..

http://www.hurriyet.com.tr/…por/futbol/19687411.asp
  • fanatizmden uzaktır, futbolun neyi ifade ettiğini iyi bilmekte, amatör ruhu korumaya çalışmakta, endüstriyel futboldan sakınmaktadır. çok da güzel yapmaktadır.
  • tanimasamda kendisini, şu anda yanımda oturan dosttur. iyi ki gelmiş.
  • ezeli rekabeti insanlıktan çıkarcasına fanatikçe yaşamayandır. aslan'dır.

bir sorun yoksa, ezeli rakiplerinin taraftarıyım.
  • belki de olaya daha farklı bakıyordur. taraftar dediğin bu olaylarda gerekirse omuz omuza olabilmelidir.. bir aslan parçası gerektiğinde kükremek yerine yanyana oturup göz yaşı dökebilmelidir. sonuçta galatasaray olmasa fenerbahçe de olmaz kimse kusura bakmasın ya da tam tersi. ama ezeli rekabetin bile böle anlarda yanyana olması göz dolduruyo lan... valla..
  • olmak istediğim galatasaraylıydı. fakat olmadı, bulunamadım orda.

klişe ama gerçek; kalbim orda.
  • bizim buralarin insanidir.

kadikoy'de dogdum, kalamis'ta, fenerbahce'de buyudum... 90'larin ortasinda kalamis'ta okudugumda sinifimizda her kesimden, her etnik kokenden insan vardi. en yakin arkadaslarimin birisi suryani digeri ermeniydi. kim kotu, kim iyi bilmiyorduk. bize kimse o bizdendir, bu bizden degildir gibi seyler ogretmedi.

beraber buyuduk.
    ailelerimiz beraber yedi, beraber icti. mezuniyetimiz dogum gunume denk geldiginde pastami bana supriz olarak garbis amcam getirdi.

bizim nesil cocuklugu bahcede top oynayarak gecen belki de son nesildi. simdi ne arabama binmek icin indigim bahcede cocuk goruyorum ne de fenerbahce sahilinde oturan aileler... caddebostan sahili, sadece eskisinden daha guzel gozuken bir olu. buyukada'ya yazlari adim atamaz olduk.

dort yanimiz it doldu... varos kulturu toplumun tam kalbine yerlesti. hepsi ayni esorfmanlari giyiyor, tek ellerinde nargile diger ellerinde zar tavla otuyorlar. genc kizlara baktiginizda kadinsilik gormuyorsunuz. oysa dedem hep derdi "oglum, kadina baktiginda onu yemege cikartmak isteyeceksin" diye... hani bu anlattiklarimin parayla pulla da ilgisi yoktu. bizler de ortalama ailelerin, ortalama cocuklariydik... ama bu bir kultur meselesiydi... simdi o kafeler, o caddeler... zengin cahillerle, ben de buradayim diye ciglik atan varoslarla doldu.

ben fenerbahceliyim... burada dogdum, burada yasiyorum. ben fenerbahceliligi x'ten, y'den degil, ben fenerbahceliligi dedemden, babamdan ve yasadigim mahalleden ogrendim.

ben lefter'i hic izlemedim ama kendisini bildim... kendisini dinledim... nihayetinde bizim buranin insaniydi.

ben insanlarin fenerbahce - galatasaray maclari oldugu gun galatasaray formalariyla gezebildigi bir yerde buyudum.

bugun stada giden galatasaraylilar biliyorum. bazilari komsularim, bazilari da tanimadigim bizim buranin insanlari.

lefter bir semboldu; futbolun otesinde, takimlarin uzerinde.

lefter bizim buranin insaniydi ama bizim buralar oleli cok uzun zaman oluyor.

dedim ya, bugun oraya bizim buralardan cok galatasarayli gitti. agliyorlardi lefter'in gidisine. cunku lefter'in gidisi de varligi gibi sembol oldu burada. her gecen gun x'in daha cok bizden, y'nin daha cok sizden olusuna, artik okulda cocuklarimiza kim dusman, kim degilin ogretilisine...

utanin serefsizler.

her nerede yasiyor ve ne yapiyorsaniz iki dakika durup sokaklarimizin geldigi halden, sabahlari metrobuse binerkenki halinizden, cocuklarinizin bahcede sizin oynadiginiz oyunlari oynayamayisindan utanin.

lefter'e olan sayginiz lefter'in simgesi, sembolu oldugu degerlere olsun.

bak basbakan... lefter cok afedersin bizim buralarin insanidir... bugun orada olan galatasaraylilar, takim tutmayan komsularim gibi. siz neredensiniz?
hesabın var mı? giriş yap