• eşim cezayirli. kendisinin 4 yaşında bir yeğeni var.
    3 yaşına kadar evde annesi, babası, anneannesi ve babaannesi sadece fransızca konuştukları için, çocuk da fransızca konuşuyordu.

ancak cezayir'de okullarda ve devlet kurumlarında konuşulan dil arapça olduğu için, çocuğa arapça da öğretmeleri gerekiyordu.
    cezayirde anaokuluna 4 yaşında başlanıyor. çocuk okula başlamadan önce, 1 yıl içinde, evde mümkün olduğunda arapça konuştular.
    çocuk şimdi maşallahı var, arapça'yı da konuşuyor. hem de öyle kem küm değil, akıcı şekilde konuşuyor.

demek ki neymiş, çocuk dediğin, dil öğrenme konusunda, ırkçı, faşist, kafatasçı değilmiş.
    ebeyevnin gayretiyle hızlı bir şekilde dil eğitimi alabiliyormuş.

demek ki neymiş, istenirse iki anadile sahip olabiliyormuş.
    bu nedenle, gereksiz bulduğum boykottur.
    çünkü kürt çocukları çok şanslılar.
    onlar isterlerse, iki anadile sahip olabiliyorlar.
  • devamsızlık ve fişlemeden başka bir sonucu olacağını zannetmiyorum.
  • cehaletle beslenenlerin son oyunu. okul yakmak, öğretmen kurşuna dizmek yetmedi, işi toptan halletmeye karar verdiler.
  • bulgaristan'daki türklerin örnek verildiği boykot.

bulgaristan türkleri, terör örgütü kurup, yabancılarla işbirliği yapıp, 30 sene bulgaristan'da kan döktü mü?

önce bunun cevabını ver kürtçü.
  • tipik bir kürtçü ahlaksızlığı'dır.

ana dilde eğitimin ayrı bir devlet anlamına geldiğini bilir; bunu destekler. ama sonra da bölünme istemiyoruz der. bu kadar kaypak olmayı nasıl başarır kürtçüler, sanırım ancak eğitimle mümkün.

daha önce söyledik yine söyleyelim: belki ab/d'li efendilerinizin ve yerli işbirlikçilerin desteğiyle, ülkeyi bölerek geri bir devlet kurabilirsiniz.

ama, öyle bir durumda türkiye'de yaşama, çalışma hayallerinizi unutun. nerede o yoğurdun bolluğu? hem ülkeyi böl, hem gel ankara'da, antalya'da, bursa'da yaşa.

bu halk buna izin vermez.

kaybeden siz olacaksınız.
  • özerklik taleplerinin yerine getirilmesi için yapacaklarını söyledikleri eylem.

o bölgede görev yapan öğretmenlerimize samimiyetle üzülüyorum. emekleri her durumda boşa gidiyor.

http://www.milliyet.com.tr/…010/1289231/default.htm
  • 5000 yıllık kürt tarihini / geleneğini / töresini asimilasyondan korumak için yapılıyormuş.

3-4 yaşında zorla dil öğretiliyormuş ki esasında anadilde eğitim verip lise, üniversite, hizmet ve kamu kuruluşlarının tamamını kürtçeye çevirmek daha kolaymış,

geçmişten beri istekleri (ayrı devlet, federe bölge, özerklik vs.) alt alta yazsan bir tane iler tutar yan bulazsın lakin boşver yalnız özellikle şu kaymak yeme mevzuuna hiç girmeyelim bence, kalbiniz kırılır, hem de çok...

bir de bütün halklar için falan denmiş bunu diyenlere sex ve seyahat içerikli bir lafım var.
  • hak ettiklerini düşündükleri şeyler için yapılabilecek makul bir eylem bence. yeter ki bu eyleme katılmamak seçeneği de aşağıdaki şıklardan biri olsun.
  • halihazırda bulunan okullardan çok iyi bir eğitim alırmış gibi, bir de kürtçesini arayanların boykotudur.

(bkz: am buldun da kıllısını mı arıyorsun)
hesabın var mı? giriş yap