• (bildiğim kadarı ile) kuduz sadece memeli hayvanlarda bulunan bir virüs olduğu için şüpheli veya riskli olabilecek tüm memeli hayvan salya ve/veya kan temasında (evet, sadece ısırma değil, tutun ki sizi yaladı...ağzınızdan :) olmanız gereken aşı. adana'da hiç bir yeri soruşturmadan doğrudan numune hastanesi aciline gidin. koca şehirde, türkiye'nin 4. büyük şehrinde sadece bu hastanede bulunur.
  • biraz önce tam ısırmalık bir hemşireden yediğim aşı. hasss bi dakka lan?
  • yüzüme çarpan yarasa sonucu olmak mecburiyetinde kaldığım aşılar silsilesidir. anladığıma göre amerikada daha farklı bir yöntem izleniyor, ilk gün yoğun bir immunoglobulin ile -ki bana beş tane yaptılar- ilk kuduz aşısını oluyorsunuz. ilerleyen günlerde sadece 3 aşı oluyorsunuz.
  • gerekli olduğunda gebelikte yapılabilir. hem bebek üzerinde kanıtlanmış olumsuz bir etkisi olmadığı için hem de oluşabilecek hastalığın annenin ve bebeğin sağlığını daha olumsuz etkileyebileceği için.
  • ilk doz aşıyı yaptırıp, diğer dozlardan birinde aksama çıkardığınızda sonunuz karakolda bitebilir.
    şöyle bir olayda anlatayım. iş yerinde telefon çalar;

ben- buyrun
    polis- ''x'' sizin iş yerinizde mi çalışıyor.
    ben- evet
    polis- karakoldan arıyorum. kuduz aşısını yaptırmamış, söyleyin aşısını yaptırıp buraya gelsin, imza atacak.
    ben- oldu.
  • kuduz halk sağlığını tehdit eden ve kayıt altına alınması gereken bir mikrop olduğundan dolayı her hastanede yapılmaz.ücretsiz olarak büyük şehirlerdeki belirli devlet hastanelerinde,ilçelerde ise sağlık ocaklarında yapılır.

şüpheli hayvan ısırdıktan sonra derhal yapılması gerekir zira siz kudurduktan sonra aşı olmanız bir fayda sağlamaz,acılı ve işkence dolu bir ölümle kudurarak hayatınıza veda edersiniz.
  • özel hastanelerde 125 türk lirasına yapılan aşıdır.
  • haydarpaşa numune hastanesinde, öncesinde tetanoz aşısı ile beraber gayet hızlı ve ücretsiz yapılmaktadır. sonrasında verilen tarihlerde 4 kez daha gidiyorsunuz, nöbetçi amcaya denk gelirseniz, işinizi daha rahat yaparsanız, giriş katta, sağdaki oda. üst kattaki sağlık görevlileri, çok ciddi bir beyin ameliyatından çıkmış gibi, böyle bir gregory house triplerinde takılıyorlar. haftasonları ve mesai saati sonrası o amcaya gidin.

- ismin ne? ismin ne?
    - rocknroll.
    - kuduz aşısı mı? kuduz? kuduz?
    - evet.
    - otur şöle, otur şöle.

adam her kelimeyi ikiliyor, şaka değil, bu adamı bulun, efsane.
  • bacağıma saldırıp kotun üzerinden dişleyip kanatan manyak kedi sonrasında olmak zorunda kaldığım aşı silsilesi. şöyle ki dokuz eylül aciline gidip ilk aşımı oldum, doktor antibiyotik ve ağrısı kesici yazdı (hatta arveles). "amman yaa kıçı kırık kedi ısırığının nesi ağrıyacak ki canım halla halla" artistliğini yapıp doktorun söylediği gibi ağrı kesiciyi sabah akşam içmedim. ama o aşı yeri bir ağrıdı kiiiii bir ağrıdı kiiiii gece uykumdan uyandırdı. yani kol komple ağrıyor. benden söylemesi. arveles, birebir.
  • hi, my name is etern alus and this is the rabies vaccine! dım duv vaooouvaaaaa!*
    kutsal bilgi kaynağımıza tıp kazanamayıp "şu şuna endikedir, bu buna endikedir" ayarında entry giremeyişimin acısını çıkardığım tıbbi entry'lerimin ikincisinde yine birlikteyiz. ilki tetanos/#13841832'du dikkat okuyucularımız hatırlayacaklar.

3 gün içindeki ikinci kedi ısırığımdan sonra gidip aşı olmaya karar verdim. izmir'de duyduğum yeşilyurt devlet hastanesi vuruyormuş, ben konak kuduz tedavi merkezi'ne gittim, metrodan inince 3 dakika zaten.
    kapıdan giriyorsunuz, hikayenizi anlatıyorsunuz, eğer hayvanı bulma imkanınız yoksa size tam tedaviyi uyguluyorlar. bunun için önce kolunuzdan bir alerji testi yapılıyor, yarım saat bekliyorsunuz. tetanos aşısı da yapılıyor eğer yakınlarda olmadıysanız. bunun üzerine kalçanın iki tarafından 2 serum, bir de omuzdan aşı yedim. serum diyince gözünde beni yüz üstü yatmış iki kalçasına serum askılarından gelen yarımşar litrelik serumları vücuda almaya çalışırken hayal eden arkadaş oldu, o iş öyle değil. yine şırıngayla veriyorlar, çok az miktar bir sıvı. bu iş bittikten sonra da yarım saat bekliyorsunuz. süreç içinde beklerken binayı terk etmeniz yasakmış, yoldan birini gözünüze kestirip ısırırsınız diye sanırım. sonra gidiyorsunuz. bana verilen takvime gelirsek; 0, 3, 7, 14, 28. günlerde aşı olmam gerekiyormuş. süreç içinde bayram tatiline denk gelenler sorun değil, bayramda da açıkmış orası. başka şehirde olacaksanız da orada olup kuduz tedavi'yi arayıp aksatmadığınızı haber veriyorsunuz.
    serumu yedikten sonraki 10 gün süresinde kesinlikle hayvansal gıda almıyormuşum. aşılar süresince de alkol almak yasak.
    sağlıcakla kalın.
hesabın var mı? giriş yap