• bu skandal sonrası kimler istifa edecek onu merak ediyorum ben. yoksa şüphen mi var?
  • ismail koncuk'un söylediklerinden anladığım, "sorular baskıya girmeden önce, 116 adet eğitim bilimleri sorusu -sınavdan 5 gün öncesine denk geliyor- bursa uludağ üniversitesi sınıf öğretmenliği mezunu olan birinin mail adresine bir dosya şeklinde gelmiş. kesin bir bulgu bu, ve bu kanıt savcılığa verilmiş. artık nasıl yorumlanır bilemem. bu kopyanın sadece mail yoluyla yayıldığına inanmıyorum ben, çıktılar alındı, sorular evlerde oturulup ya da dershanede toplanılıp çözüldü, ezberlenildi. belki de kimine 116, kimine daha az ya da daha fazla soru yollanıldı, bunlar araştırılır edilir. belki de sınav iptal edilir, tabii eğer de iptal edilirse, o dosyayı kim yolladı ösym'den? onu tespit etmeden yeni bir sınav yapmak salaklığın dik alası olur, çünkü adamlar milli eğitimde kadrolaşmanın yolunun ösym'den geçtiğini anlamış, önce orda kadrolaşmış bile olabilirler. ee, 2010 yılında kopyanın hala yanındakiyle fısıldaşarak çekildiğini zanneden bir ösym başkanımız olduğuna göre, ruhu da duymamıştır kendi kurumunun başına gelenleri. ulan bunlar hep bizim ödediğimiz vergilerden maaş alıyorlar, bizim çalışıp didinip tırnaklarımızla kazandığımız paralarla maaşlarını alıyorlar! adamın maaşını biz ödüyoruz, o bize mutsuz azınlık falan diyor, tabii mutsuzum!! şu dakikadan sonra, eğer bu sınav iptal edilmezse ve sorumlular cezalandırılmazsa, batsın bu dünya ulan! vergi kaçıranlara falan da diyecek bir sözüm yok artık şahsen...
  • bu olay sadece kpss ile sınırlandırmamak gerekiyor. böyle bir hizmet sunuyorlarsa kendi adamlarına, öss, sbs, ales, polis koleji, tus gibi her sınavda yapmıştır bunu. çok iyi dersanecilik yaptığı için onca birinci çıkarmıyor bazı dersaneler.

şimdi iptal kararına karşı çıkanlar olacak. e hepsi kopyacı değil ya hakkıyla çalışan var, atanamayınca mağdur durumda olacak var, yeni bi sınavın stesini kaldıramayacak olan var. onlar haliyle itiraz edilmesini istemeyecek.
    ama iptal edilmesini isteyenler de olacak. bu iki kesim birbirine girecek. hükümette, bakın biz iptal etmek istedik, ama öğretmenler istemiyor diyecek. sonuç monuç da değişmeyecek, belki bir iki günah keçisi bulunacak hepsi bu.

ama iptal istemeyen mağdur öğretmen arkadaşım, bir kere olsun kendini düşünme. iptal olmasını iste ki haksız yere bir kişi bile atamansın okullara. sen kendi yakanı kurtaracan, emeğine yazık olacak diye bı düzen böyle gitmesin. kopya çekenler ortaya çıksın. çocukları böyle karaktersiz insanlar eğitmesin. bir kere kendinden başkasını düşün.
  • tehlikenin farkında mısınızcılarla paranoyak diye dalga geçildiği günleri aklıma getirdi.
  • dinci hırsızların yakalanması için somut gelişmeler yaşanmaya başlamış. nihayetinde içeriden birileri tarafından "kpss 2010 eğitim bilimleri sorularını içeren pdf formatında bir dosya, sınavdan tam 5 gün önce, 5 temmuz 2010'da saat 14.22'de oluşturulmuş ve fethullah gülen cemaati'ne servis edilmiş.

~~
    "türk eğitim-sen genel başkanı ismail koncuk, kpss'den önce eğitim bilimleri sorularının ham halinin uludağ üniversitesi sınıf öğretmenliği bölümünden 2007'de mezun olan bir kişinin e-mail adresine servis edildiğini öne sürdü. koncuk, sendika genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, sendika tarafından yapılan tespitlere göre, kpss'ye ilişkin iddiaların 50-100 kişiyle sınırlı olmadığını, binlerce kişiye soruların servis edildiğini yüzde 100 ispat ettiklerini savundu.

olayların ortaya çıkmasından adeta bir korku duyulduğunu iddia eden koncuk, "bu işi yapanların ortaya çıkmasından da korkuluyor. belki bu olaylar, geçmiş yıllarda da yapıldı ancak, bu yıl ortaya çıktı. (benim adamım yaparsa her şey mübahtır) anlayışı türkiye'yi uçurumun kenarına sürükler, bu anlayıştan kurtulmak lazım. ahlaksızlığı yapan ahlaksızdır, namussuzluğu yapan namussuzdur. bunu tespit edemediğimiz sürece emin olun ülkenin geleceği hiç de iyi değildir" dedi.

...bu dosya 5 temmuzda oluşturuldu. bu dosyada ne var? dosya, sınavdan beş gün önce oluşturulmuş. bu dosya bizim tespit ettiğimiz bir e-mail adresine gönderiliyor. o e-mail adresini hukuken suç olduğu için söylemeyeceğim. ama bu bilgiyi ve o e-mail adresinin sahibini biz tespit ettik. bu sorular o e-mail adresine gönderilmiş. bu yüzde yüz. uludağ üniversitesi eğitim fakültesi'nden 2007'de sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olmuş bir kpss adayına ait hotmail uzantılı bir e-mail bu. bu kişi erkek ve doğum yeri iç akdeniz'e doğru bir ilimizin ilçesi.

...tespit ettikleri dosyada yer alan soruların ham olduğunu, asıl sınavdakilerden ufak tefek farklılıklar gösterdiğini ve dosyada sınavdaki 4 sorunun bulunmadığını dile getiren koncuk, "bu durum, soruların daha baskıya girmeden, birilerinin eline geçtiğini, e-mail adreslerine servis edildiğini gösteriyor. telefon trafiğiyle de belli gruplara servis edilmiş" dedi.

..."servis edilen sorularda, asıl sınavdaki sorularda bulunmayan bazı yazım ve ifade bozukluklarının bulunduğunu" iddia eden koncuk, "bu ham metin olduğu için birileri alelacele bu soruları bir yere göndermiş. ama ösym, bunları baskıdan önce düzeltmiş" dedi..." (kpss'deki kopya skandalında son iddia)
    ~~
  • memurlar.netteki manyaklardan sonra sözlüğü de ikiye bölen skandal. bana biraz herkes kendi açısından konuşuyomuş gibi geliyor.

her şeyden önce iptal neden isteniyor onu anlayabilmiş değilim. madem haksızlık olmasın isteniyor, emek hırsızlıklarından bahsediliyor olay hukuken araştırılır, sorumluları bulunur, atamaları iptal edilip cezalandırılır, olay da aydınlığa kavuşur. zaten sorun da onlarla değil mi? tamam işte onlar cezalandırılsın, kim nereye atanıyosa atansın, hayat devam etsin. gece yarılarına kadar çalışıp iyi puan alan binlerce adayın suçu ne yani? onların haklarına, emeklerine ne olacak? standart sapmadan bahsediliyo, puanlar çok düştü deniyo insaf yani geçen seneki sınavla bu seneki sınavı aynı kefeye koyanlar var demek ki. yapmayın etmeyin.

herkes biliyor şu an tekrar sınav olsa herkesin farklı puan alacağını. aradan geçmiş 1.5 aydan fazla süre, insanlar tatile çıkmış sırf bu kpss nanesinden kafalarını boşaltmak için.

burda kim kendini düşünüyo kim adalet istiyo belli değil.
  • bu soruları kimin sızdırdığının öğrenilmesi için ösym çalışanlarının ve soru hazırlama komisyon üyelerinin ciddi bir soruşturmadan geçirilmesi gerekiyor. bu sorular belli ki hazırlanmış, bilgi işlemde dizgiden geçirilmiş, düzeltmelerin yapılması için bir üst merciye iletilmiş ve bu aşamada sorular el altından birilerine ulaştırılmış. bu soruları yazan, seçen kişiler, bilgi işlem elemanları ve düzeltme birimi. düğüm bu üçlüde çözülecek. matbaaymış vs. alakası yok. ama bunun çözülmesi biraz zaman alacaktır o da üzerine giderlerse olayın.

ancak bu köstebeğin kim olduğunun bulunması yeni hazırlanacak sınavın güvenilir olabilmesine olanak verir. kim/kimler bunu yapan bulunmalı.

koncuk, soruları hakkıyla yapanları korumak istediklerini dile getirerek sözlerini şöyle tamamladı: “elimizde yarım bardak su var. içerisine yüzde 10 kadar lağım suyu karışmış. (şu tarafı temiz kalmış şu tarafını içeyim) deme hakkını kendimizde bulabilir miyiz? bu kadar olaydan sonra (ben hakkımla yaptım) diyen insanlara güven kalır mı? tüm derdimiz haksızlığa uğrayanlara hakkını teslim etmeye çalışmak. ama artık bu kadar geniş boyut kazanmış olaylar yaşandıktan sonra (ben hakkımla almıştım, benim durumum ne olacak?) sorusu bayat kalıyor.” demiş, kıssadan hisse.

kişisel not: bize yeni bir tarih verin de, çalışmaya başlayalım.
  • ekşi sözlük'ün bir anda memurlar.net'e dönüşmesine yol açtı şu an itibariyle. böyle de memleketi karıştıran bir skandalmış. yalnız, şu dakkadan sonra üstü kapatılır ise, ki korkarım kapatılır burası türkiye burda ne skandallar gördük, hakikaten bu memlekette yaşamak istemiyorum ben artık. berduş olup yollara düşcem. şimdiden elveda sözlük...
  • iptal edilse de edilmese de tam olarak mağduriyetlerin giderilemeyeceği skandaldır. iptal edilirse, denildiği gibi hakkıyla sınava girip istediğine yakın puan alabilmiş kişilere tekrar sınav eziyeti çektirilmiş olacak, üstelik sınavın üzerinden 1,5 ay geçmiş ve kafalardaki sınav birikimleri unutulmaya başlanmışken. iptal edilmezse ve kopyaya karıştığı tespit edilenlerin sınavları geçersiz sayılırsa bu sefer tüm ortalamaları yüksek netlere göre hesaplanmış sınavın sonucunda hesaplanmış puanlar sağlıklı olmayacak. ayrıca hiç kimse yüzde yüz bütün kopyacıların tespit edildiğini ve 1 kişinin bile gözden kaçmadığını iddia edemez. bir grup insanın yaptığı yolsuzluk sonucunda bir milyona yakın insanın hayatı etkilenmiş umutları kırılmıştır ve bunun tam olarak düzeltilmesi mümkün değildir.
  • türk eğitim sen'in fetokopya olayı ile ilgili çok ciddi belgelere ulaşması sonucunda sınav iptali vb bir yaptırım olursa girmeye hazırlandığım sektörü baltalayacak gelişmelere gebe durum. kesinleşmiş bu hırsızlığa rağmen hala fetocular badem bıyıklarını bura bura istedikleri yerlere atanırsa ben de kpss kurslarına rakip hızlandırılmış fethullahçılık kursu açıp, başına da en badem bıyıklısından en kolormatik gözlüklüsünden hocalar getirip gençlerimize devlet kadrolarının kapısını açacağım. iptal falan olmazsa garfield gibi göz kapakları olan cemaatçi arkadaşlar lütfen bana ulaşın şu işi konuşalım.
hesabın var mı? giriş yap