• o isimle nasıl nba'e giremedi hayret ettiğim rapçi. tam bir nba basketçisi ismine sahip. hele bir de telaffuzunun murat murathanoğlu tarafından icra edildiğini düşünün.
  • şimdi sizlere ne kadar balon bir insan olduğunu bir kaç cümle ile açıklayacağım, ben de bazılarını yeni öğrendim. *

1. sene daha 2009 dr. dre ve snoop dog kendisini west coast'un kralı ilan etmiş.

2. david bowie blackstar albümünde kendrick lamar'dan ilham almış.

3. michael jackson'dan sonra 11 adaylıkla bir gecede en fazla grammy adaylığı bulunan insanmış.

bir de son olarak to pimp a butterfly albümü harvard kütüphanesinde arşivlenmiş, ama evet overrated. *

dikkat ettiyseniz damn konusuna girmiyorum. *
  • sonunda kendisini ispanya'da benicassim festivalinde canlı izleme fırsatına ulaştığım reis. darbe girişiminden iki gün sonra sahneye çıkan abimiz, alright isimli human rights/violence antheminden önce türkiye'ye selam dahi gönderdi.

konserden yaklaşık yarım saat önce sahneye geldim - acaip bir kalabalık yoktu. önlerden rahatlıkla yer bulabildim. yarı çıplak, alkolden zar zor ayakta duran ingilizlerin arasında rahatlıkla yerimi aldım. iyi dedim, rahat geçecek çok hengame olmayacak. kitlenin neredeyse yüzde 70'inin adadan geldiği (ingiltere, irlanda, iskoçya) ve yıllardır line-up'ın bu insanların zevkine göre şekillendirildiği (chemical brothers, maccabees, jamie xx -severiz-, muse, the 1975, disclosure -taparız- vb.) bir festival için kendrick lamar'ın son gün headliner olmasına şaşırmıştım açıkçası. dünyaca ünlü bir rapper olsa da bu kitleye hitap edip etmediğinden emin değildim - en azından kalabalık anlamında bir gün önceki headliner disclosure'un yanından geçemeyeceğini düşünüyordum.

bir sikim bilmiyormuşum, belam sikildi. onlarca ingiliz sanatçı arasında festivalde en kalabalık ve azgın kitleyi kendrick topladı - hem de açık ara. "ya amk liseliler siz ne anlarsınız compton'lı bu şairimizden, biranızı için, en son hitini 2005'te piyasaya sürmüş gruplarda zıplayın ancak" dediğim, bodrumda 7/24 sarhoş gezen 19'luk manchesterlı bebeler bu abimizin her şarkısını ezbere biliyorlarmış meğersem. tpab'daki for sale (interlude)'u bile ezbere söyledi ibneler.

levitate'le açılış - good kid maad city'le devam - sonra da tpab hit'leriyle bitiriş...75 dakika 5 dakika gibi geçti.

levitate açılış
  • compton'dan gelenler bu rap oyununu her zaman en iyi şekilde oynadılar, tarih bize bunun örneklerini defalarca gösterdi. bu adam şuan da günümüz orijinal hip hop dünyasında j cole ile birlikte kesinlikle zirveye oynuyor. bana göre cole doğu yakasını nas gibi lamar ise batı yakasını tupac shakur gibi temsil ediyor. sanırım durumu başka şekilde anlatamazdım.

damn albümü öyle orijinal ve öyle kusursuz ki anlatacak kelimeler malesef ki bulamıyorum. hitleri dışında içinde neredeyse hepsi hit olacak parçalar barındırıyor. özellikle lust, blood, feel gibi parçalar kesinlikle eşi benzeri olmayan soundlara ve lirikalitelere sahip. albüm zaten beklenen ilgiyi ve alakayı dinleyicilerinden gördü.

dr dre çok fazla kişiye el attı ve o kişiler eminem dışında süreklilik ve üretkenlik sorunu yaşadı diyebiliriz. ama kendrick lamar her albümünde üzerine biraz daha koydu ve çıtayı sürekli yükseltti ve muhtemelen de yükseltmeye devam edecek.

bu adamın piyasada j cole dışında malesef ki kıyaslanacak başka bir rakibi yok. çünkü gerçek lirikal rap müziği bu ikisi dışında pek yapan da yok. burada günümüz new school rapperlarına eleştiride bulunmuyorum, hepsinin mentalitesi ve hitap ettikleri ruh hali farklı. burada gerçek hip hop öldü dostum lanet olsun yeni yetmelere moduna girmeyeceğim swh.

yürüye dur compton'dan gelen, arkandayız.

ain't nobody prayin for us
  • compton'lı genç rapper. section80 isimli albümü sağlamdır. geleceği parlak. kendisine 2pac'ı örnek aldığını ve onun işlerinden etkilendiğini de belirtelim.
  • "olm bu adam niye bu kadar underrated lan !!" dediğim, kanye west avant garde entel rap kasan piçin bile prim yaptığı dünyada popüler olamayan, ama rap dünyasına son yıllarda gelmiş en ama en yetenekli rapçi. progressive rap diye bir şey var mıydı lan bundan önce ? gangsta rap türünü geçtim (zaten efsanevi bir albüm bu konuda good kid m.a.a.d. city), şarkı içinde değişen ritimler, aksak ritim, muhteşem beatler, 90'ların efsanevi gangsta rap rhymeları ? progressive rap diye bir tür çıkmadı, hiçbir müzik ilahı dahi eleştirmen de bahsetmedi ama, bu türün tek ve en iyi temsilcisidir kendrick lamar. bunu derim bunu söylerim.

bunlar da son albümünde repeat'ine tecavüz ettiğim parçalar:

(bkz: backseat freestyle)
    (bkz: m.a.a.d. city)
    (bkz: bitch don't kill my vibe)
    (bkz: money trees)
    (bkz: good kid)
  • 23 yasinda cikardigi ilk albumde michael jordan adinda sarki yapip “and ı’m 2 much for these niggas, ı’m 3 much for these hoes” dedikten sonra gercekten en iyi olan, uzerine cani oyle istedigi icin yaptigi ise ara veren, emekli oldu derken gelmis gecmis gelecek en iyi oldugunu bir kere daha gostermek uzere geri donen goat.
    mj’in iconic faksi görsel
    kendrick’in album duyurusu görsel
    michael jordan’in 95’te tum dunyaya “i’m back” dedikten sonra yaptiklarini dusundukce her cikardigi albumde farkli bir alter ego yaratan pulitzer odullu bir rapci 5 sene boyunca bekledikten sonra ikinci threepeat sayilabilecek ne yapmis olabilir hissi baska bir seviyeye cikiyor :)
  • michael jackson, madonna, radiohead, u2, prince, bruce springsteen, elton john, rolling stones, rihanna, beyonce, kanye west ve jay-z gibi janrdan bağımsız olarak "popüler müzik" icra ediyor diyebileceğimiz ancak son kullanma tarihleri sebebiyle bugün elbette kimsenin adlarını duymadığı ve popülariteleri malesef ~10 yıl sürmüş olan sanatçıların aksine raf ömrünün 2021'den fazla olduğunu düşündüğüm başarılı sanatçı.
  • 56. grammy ödülleri'nde hakkı yenen son zamanların en iyi rapper'ı. ayrıca grammy tarihindeki en iyi performanslardan birini ortaya koymuştur imagine dragons'la birlikte.
  • yetenekli rapper. swimming pools sarkisini dinlemeden gune baslayamiyorum. hastasiyiz.

http://www.youtube.com/watch?v=8-ejyhzz3xe
hesabın var mı? giriş yap