• o başka ülkenin halkı, deprem veya sel gibi bir felaketten yeni çıkmışsa, işgal altındaysa, insanları yardıma kendi halkından daha fazla muhtaçsa, en güzelini yapan insandır.

kendi halkım kim benim?

her fırsatta milliyetçiliğin ne kadar gereksiz olduğundan dem vuruyorsam, ama gidip başka ülkenin insanlarına yardım edenleri "ilk önce kendi insanını gör!" noktasında eleştireceksem, en iyi ihtimalle iki yüzlü bir öküz olmam lazım.
  • sanırım bunların bazıları kendi halkının açlarının kendisi ile aynı siyasi ve/veya dini düşünce eğrisinde yer almadığını düşünmekte olan insanlardır...

halbuki açlığın dini dili ırkı ve siyasi görüşü yoktur.

ama bu aç insanları müslüman kabul etmeyip yardımlarını şimdilerde müslüman kardeşlerini doyurmak için kullananlara ve bu insanları başkalarına devredenlere söylenecek bir şey bulamam...

komşusu aç yatarken tok yatan pek hoş karşılanmazdı diye hatırlıyorum...
  • insanın her yerde insan olduğunu anlayan insandır. gazze, erzurum, kars farkı gözetmeyen insandır. bütün dünyanın siktir edip bir kenara ittiği halka sahip çıkmaya çalışan insandır.
  • bu tanimi yapanlar "insanlar ölüyor sen kedilere para harciyorsun" diyen insanlarin eltisi, gorumcesi filan olabilirler.

dink cinayeti'nde de "tabii kotu ama ya oldurulen turkler?" diye soruyorlardi.

hep daha kotu durumda olani, senin evine daha yakin ikamet edeni, senin kulturune daha a$ina olani var bebegim. hayvana yardim ediyorsun "ama bu insan degil", insana yardim ediyorsun "ama bu turk degil", turke yardim ediyorsun "e ama musluman degil", muslumana yardim ediyorsun "ama bu laik degil", laik ulusalciya yardim ediyorsun "musluman karde$lerimiz olsa yardim etmezdiniz". gidiyor, durmuyor.

sonuc olarak senden benden hepimizden cok $ahane bir insandir bu. "birine" yardim ettigi icin sirf. sen gotunun ustunde vikvik otecegine kalkip "kendi ac halk"ina yardim etmeye ne dersin?
  • yardimseverlikte milliyetcilik yapmayan insandir.
  • yunanistan depremi sonrasında yağmur gibi yardım toplayan türk insanıdır mesela bu. aynı şekilde 99'daki iki büyük depremden sonra, hiç imkanı olmasa bile dünyanın dört bir yanından, yediğinden içtiğinden artırarak türkiye'ye yardım yollayan insan da bu insandır.

kollarındaki bilezikleri kurtuluş savaşında bize yollayan pakistan halkı vardır. banda aceh vardır mesela, banda aceh halkı da vardır varından yoğundan artırıp yardım için bize yollayan.

sonra mesela, bulgarlar, romenler var, 99 depremi'nde koşarak yardımımıza gelen.

bunların hepsi aptaldır değil mi? bunların hepsi, kendi halkı açken başka ülkeye yardım ettikleri için vatan hainidir. ha öyle değilse bu insanları eleştirenler beyinsizdir, ahlaksızdır, insaniyetten bir gram nasiplenememiştir. bir boku da düzgün eleştirin, bir kere de elma ile armutu karıştırmayın, yeminle kulağımı kesicem.
  • aç karnına bomba yemenin açlıktan daha ölümcül olduğunu farketmiş olabilir.
  • muhtemelen öncelik kıstası milliyetçilik olmayandır.
  • serdar ortaç ve benzerleri tarafından eleştirilir..
    (bkz: haiti'ye yardım edeceğime toki'ye para bağışlarım)
  • açlığın dini, milliyeti, şusu, busu olmadığını bilen adamdır.
hesabın var mı? giriş yap