• aslı gerçekten temiz ve iyi niyetli bir adam. ama siyasetci değil, olamaz.
    bunu söyleyince de yobazlıktan başlayarak, ak partililiğe kadar varan ithamlarla muhatap olmak son derece sıradan.

bu adamcağız gerçekten iyi niyetli. ama ne yazık ki biryerlerden şu anda bizim göremediğimiz zılgıtları yiyince 180 derece dönüş yapıveriyor. bu durumu ortaya koyunca da dünyada görebildiğim en sağlam biat kültürünün neferleri tarafından "ama ama adam daha muhalefet, iktidarda değil ki, hem şu kadar senedir akp iktidarda asıl onlara söyleyin ühüü, bıdı bıdı" deniyor.

ne yazık ki bu iyi yürekli adam kendini eritiyor.

kendisinin değil ama başkanlığını yaptığı partinin biatçıları da bunu hem göremiyor hem de görmek, hatta duymak istemiyor.

daha iktidara gelmeden pek çok konuda geri adım atan, söylediklerini yalanlayan, öyle demedim diyen birine kim güvenip de oy verir diye soruyorum. gerçek cevabı bu kadar net sorunun yanıtı "sanki öyle olsa oyunu verecek misin" oluyor. keşke öyle olsa, niye vermeyeyim. senin gibi parti yobazı değilim ki.

bu ülkenin en büyük sorunu muhalafetsizliktir. yobazlığı, istemezükçülüğü, "topumu geri verin oynatmıyorum"culuğu muhalefet etmek sananlar da ikinci sorunudur. zira bu kadar köstek bir camia bu kadar oy almamalı, memlekete yazık...
  • ortada ''türban sorununu çözeceğiz'', ''türbana özgürlük getireceğiz'' ''bu zulmü bitireceğiz'' diye iktidara gelip, 8 yıldır tek başına iktidar olduğu halde hiçbirşey yapmayan bir hükümet varken, sırf gelecekte üniversitelerde türban serbest olacak demedi diye suçlanan muhalefet lideri.
    8 yıldır ikiyüzlülüğün, riyakarlığın, siyasal ahlaksızığın kitabını yazanlarca eleştirilen muhalefet lideri.
  • bence danışmanlarını değiştirsin. artık 90'larda değiliz. misal "çömeldi, çömelmem" üzerine yapılan takıntılı politika kendisine çok şey kaybettiriyor. ne gerek var abi! çözüm olmadıktan sonra otursan ne olur amuda kalksan ne olur. oysaki, vizyonlu ve güven veren bir yapısı var. üstelik anti-tayyip fikrinde önde görülen, hakkında umut beslenen tek isim.

ama kaçırdığı koca bir mevzu var. 90'ların populist söylemlerinin toplum üzerinde hiçbir etkisi yok. bir de akp'nin elinde "din" gibi yerinden asla kalkmayan sağlam bir kaya var. onun üzerinden ne dersen tutuyor. bu da kemal abinin iki kat efor sarfetmesi manasına geliyor. o yüzden daha düzgün danışmanlara, daha düzgün söylemlere ihtiyacı var. tabi örgütlenmeyi en dipten tekrar gözden geçirmesi lazım. belli ki; sosyoloji, sosyal psikoloji, siyaset bilimi konularında "eskimiş" bir ekiple çalışıyor. temsil misal muharrem ince parti için iyi bir örnek... ondan yola çıksın.
  • söylemlerinin, yaptıklarının, vaat ettiklerinin sorgulanması güzel. ama keşke onu sorgulayanlar, kemal kılıçdaroğlu'nu sorgulamak için sordukları soruların yüzde birini recep tayyip erdoğan'ın söylemlerini, yaptıklarını veya yapmadıklarını sorgulayabilmek için de sorabilse.

yani ortada öyle bir çelişki var ki, recep tayyip erdoğan bunlara böyle tekme tokat girişip dövse, ağızlarını burunlarını kırsa sorgulayamayan adamlar, kemal kılıçdaroğlu baş parmağını salladı, hımm yaptı, bunu nasıl yapar diye sorgulamaya başlıyor. sorgulasa gene iyi bir gürültü bir patırtı...

şimdi de türban meselesi... adamlar 8 yıldır iktidarda. tek adım atmamışlar. onu sorgulamayan adamlar çıkmış kemal kılıçdaroğlu bu sorunu çözeriz deyince "nasıl çözecek anlatsın" falan demeye başladı. size bir şey söyleyeyim mi? akp gitsin bu sorun zaten otomatikman çözülür. sonuçta türbanı sorun haline getirip bu sayede günden değiştiren, oy koparmaya çalışan adamlar değil mi bunlar. yani bu işi kaşıyan, bu işi kullanan, bu işi çözmek yerine çözümsüz hale getirip kendilerine yontan adamlar değil mi bunlar. kısaca akp tasfiye edilince sorunun çözümü konusunda da büyük bir adım atılmış olacaktır... bilmem anlatabildim mi?
  • neden tek başına parti kurmadığını bir türlü anlayamadığım adam. bende bu popülerlik olsun, chp falan dinlemem nebuch partisi kurarım. neden bu adamlarla beraber onu da anlayamadım. genel başkanın parti politikasına karar veremediği bir ortamda ne arıyor? ayrıca tekrar hatırlatayım kendisinden çok umutlananlara;

bu adamı tayyip erdoğan'ın vekili topbaş, belediye seçimlerinde yendi, siz halen türkiye genelinde iktidar olabileceği rüyasındasınız, aranızda siyasi bilimler okuyanlardan birisi çıksın da şu gerçeği söylesin;

"yerel seçimde başarı gösteremeyen adayın, genel seçimde başarı göstermesi mümkün değildir." çok basit bir siyaset kuralı lan bu, ilk yılda öğretiyorlar hatta.
  • şu saatler itibarı ile gediktepe bölgesinde olan chp lideridir.

http://www.hurriyet.com.tr/…em/15203514.asp?gid=373
  • gediktepe'ye gidiyormuş. ucuz rant bile o kadar ucuz değil ama ben yine de mevzide ayakta fotoğraf çektirmesini bekliyorum.

mesela şöyle bir şey olsa tadından yenmez:

- efendim şöyle çökseniz güvenlik açısından...
    - bana bir sandalye getirin, böyle iyi göremiyorum!
  • lafı götünden anlayan insanlar sayesinde yerin dibine geçirilmek isteyen insandır.tamam kendisi bir lider değildir,parti başkalığı yada başbakanlık yapabileceğinden herkesin oldugu gibi benimde kuşkularım var ama bu kadar çamur atılmaz.adamın gazete manşetine verdiği cevabı göt keyfine yorumlayanlar var,ayıp.

adam röpörtajda

soru: iktidar olursanız başörtülü kızların üniversiteye gidebilmesi için bir şey yapacak mısınız?
    kılıçdaroğlu: o konuda söyledim. o sorunu biz çözeriz ve çözmeye de kararlıyız.

soru: nasıl çözeceksiniz?
    kılıçdaroğlu: onu bize bıraksınlar. terörü de çözeceğiz, türban sorununu da çözeceğiz.

soru: türbanlı kızlar üniversiteye gidebilecekler mi?
    kılıçdaroğlu: toplumsal desteği sağlayacağız. herkesin okumasına olanak sağlayacağız. kimsenin endişesi olmasın. biz bu sorunu çözeceğiz.

demiş.her siyasetçinin yaptıgı gibi,sorunlar karşısında üstü kapalı bi çözüm şekli.ama sen kalkıp ertesi gün manşette cümledeki vurgulanmak istenen öğeyi ,yüklemin başına koyup kemal kılıçdaroğlu kızlar üniversiteye türbanlı girecek dedi dersen, haliyle o da kızlar üniversiteye türbanla girecek demedim der.orta zekalı bir vatandaş kılıçdaroğlunun bu cevabının kendisinin genel görüşü olmadığını,manşetlere yanlış yansıtılan,söylenmiş gibi gösterilen lafına verilen bir cevap olduğunu anlayabilir ama en azından orta zeka sahibi olmak koşuluyla anlayabilir.haa adam sonra sorunu çözer çözemez,onu sonra tartışırsın.medya biraz daha zeki olmalı,kurnaz değil
  • diğer kitle parti seçmenlerinin yüzeyselliği, kendi seçmeninin yüzeyselliğini meşru kılmamaktadır. aksini iddia eden 5 yaşındadır, dombilidir, ama o da bana vurducudur.
  • kendisine sorulan soruların onda biri şuanda ülkenin yönetiminden sorumlu olan kişiye, bir gazeteci yada kendi şeçmeni tarafından henüz sorulmamıştır.
    yada ülkenin sorunları ile ilgili diğer partilerin çözüm önerilerini hiç duymuyorum nedense.
    aşağıdaki sorunların çözümleri konusunda makul bir cevap almam bile yeterli evet mührünü pusulanın ortasına çakmam için, hangi partiymiş hiç fark etmez.

sayın başbakan ;

kürt sorununu çözebildiniz mi?
    pkk sorununu çözebildiniz mi?
    işsizlik sorununu çözebildiniz mi?
    başörtü sorununu çözebildiniz mi?
    öğrencilerin, işçilerin kadınların, eşçinsellerin, emeklilerin sorunlarını çözebildiniz mi?

öncelikle bunun cevabı ve hesabı verilsin mevcut iktidar tarafından sonra hep beraber eğleniriz kılıçdaroğlu ne kadar vasat diye..
hesabın var mı? giriş yap