• türkiye ile bulgaristan arasındaki en çok kullanılan sınır kapısı. bulgaristan yakasındaki adı svilengrad - “kapitan andreevo” dur.
  • türkiye'nin en buyuk gumruk kapisi. edirnede ye almakta ve bulgaristana açılmaktadır.
  • bünyesinde onlarca gişe barındırmasına ve etrafta oturan,boş boş gezinen onlarca polis olmasına rağmen sadece 1 ya da 2 gişe açıktır. girerken de çıkarken de en az 5 veya duruma göre 6 kişiyle muhattap olur ve ya pasaportunuzu verirsiniz ya da ruhsatınızı. genelde kaba ve emredici konuşurlar. merhaba, özür ya da teşekkür lügatlarında yoktur. bir gülümseme bile çoktur sizin için. ( hapishaneye nasıl girilir çok merak ediyorum çünkü tek suçu! ülke değiştirmek olan masum vatandaşlar bu muamele reva görülüyor ise kimbilir suçlulara nasıl davranılıyor? ) nereden gelip nereye gidiyorsun, evli misin , bu araba orada kaç para, bu araba ne kadar yakıyor, orada ne iş yapıyorsun ( yabancı pasaport veya plaka ile giriş yapılıyorsa ) karşılaşabileceğiniz alakasız sorulardan olabilir. gişedeki görevlinin bir başkasıyla muhabbet etmesi, çay içmesi, gazete veya internetten bir şey okuması sizin beklemekte olmanızdan çok daha önemlidir ve birinci sıralarda gelir. bir damga yada kontrol unuttuysalar bunu neden fark etmedin diye azarlanmaya çalışılabilirsiniz. ayrıca konu ne olursa olsun bir üst amire veya müdüre ulaşabilen birini tanımıyorum ben. ( eski atatürk havalimanı gümrüğü müdürü, şimdiki halkalı gümrük müdürüne onu tanıyan birisi ile ve sadece bir başkasının selamını iletmek için gittiğimizde 45 dakika beklemiştik ki bir beklentimiz veya isteğimiz yoktu kendisinden ) harcanan onca paraya yazık avrupa daki gümrüklerde damga basılmıyor artık kontrollerde yok gibi ama biz kapıkuleyi sıkıp suriyeyi komple serbest bırakıyoruz bu nasıl bir devlet anlayışıdır? ayrıca freeshop kuralları aynı atatürk havalimanındaki kadar sert uygulanır hatta daha sert
    ayrıca eğer kapıkule den bir sebepten geri çevrildiyseniz hiç zaman kaybetmeden hamzabeyli veya dereköy sınır kapısından sorunsuzca geçebilirsiniz. aralarında hiç bir irtibat yok. denenmiş ve defalarca onaylanmıştır.
  • ömür törpüsü. şimdi de barkod sistemi çıkartmışlar. zaten toplasan on saniye durduğun araç kayıt yerinde işlemi hızlandırmak adına barkod sistemine geçilmiş. peki pasaport kuyruğu ne olacak ? ya arama noktaları ?

asıl kuyruk oluşan yerlerde elli tane gişe varken iki tanesini çalıştır insanlar iki saat kuyruk beklesin ama on saniyelik araç kaydı için barkoda geç. evet çok dertliyim bu konuda. tam 3 saat pasaport kontrolüydü, aramaydı derken beklemek zorunda kaldım. en sonundaki on saniyelik iş içinse barkod yapıştırdılar ve 2 veya 3 saniye daha az beklemiş oldum. allah razı olsun.
  • türkiye bulgaristan sınırı arasında litresi 70 € cent ten depoyu fulleyebileceğiniz bir duty free benzin istasyonu barındıran gümrük kapısı.
  • 20 milyon kaçak cep telefonunun yurda nasıl girdiğini açıklayan bir operasyona sahne olan gümrük kapımız.
  • ta anasini avradini dediğim kapi, ulkemizin avrupa ya acilan en onemli karayolu sinir kapısı. rezalet. pislik. agir çalışan sistem. 500 m ilerlemek icin gerekli 2 saat.

ya ben boyle devletin boyle insanligin ne bilim artik.

cumartesi sabah 10 da vardigim kapikule sinir kapısından girip sadece türk tarafindaki işlemleri bitirip bulgar tarafina ulasmam pazar gunu saat 03 00 i buldu. bulgar gumrugunde ise isimiz sadece yarim saat kadar sürdü.

nedeni ise, kilometrelerce uzayan kuyruğu ..kine takmayan ve sadece 2 arac kabul gisesi koyan mantık. ve sadece turk tarafindaki islemleri yaptirmak icin 3 farkli kapıya ugramak zorundasınız. 1 noktada neden yapmiyorlar anlaşılır değil.

ayrica edirneden kapıya kadar olan yol, bekleyen araçlar ve kamyonlar sayesinde pislik.

ulan erkeğim ben bir duran tirin iki tekeri arasina isiyorum ama karimiz kızımız ne yapacak?

lan cenaze hizmetleri adi altinda hukumet kaynaklari taziye cadiri kurmak, hoca tutmak, mevlüt okutturmak vs. yapabiliyor da, gurbetçi vatandaşların yoğun olduğu durumlarda 1 km araliklarla 5 - 10 seyyar wc konteyner kursaniz yemek v.s. satsaniz olmaz mi?

rezillik. rezillik ve rezillik.
  • burası gümrükte çalışan memurlar için zor bir yerdir. şöyleki gümrükte tayin sistemi 5 bölgeden oluşup burası ikinci bölgedir. ve görev süresi 7 yıldır. iş yoğunluğu, çalışma şartları olarak ise en fazla 3. bölge olması gereken sınır kapısıdır.
  • gatehouse kelimesinin türkçe karşılığı olan; üst savunması kule, taret*, burç veya tabya*larla; alt savunması ise kapı kafesi*, kıtal mazgalı, yağ kazanı, kazık çukuru gibi yapılarla desteklenebilen askerî kapı.

topkapı sarayı'nın ikinci avlusunu ilk avlusundan ayıranı* bizde meşhurdur.

ortaçağ kale savunmaları için, bünyesine alttan ve üstten yerleştirilebilir muhtemel savunma yapılarının çokluğu sebebiyle sevilen ve çağ ile özdeşleşen bir tahkimat olsa da; her kapı gibi kale surlarının bütünlüğünü bozarak tahkimatın en zayıf ve alan hakimiyeti en düşük noktası olması temel zaaflarıdır; yine de dışı süslü içi boş taçkapılara, cümle kapılarına ve stokat* girişlerine kıyasla tercih edilesidir.

kelimenin anlamını tam karşılayan ifade ise şahsımca kapıhane olmalıdır.
  • ülkenin en iyi giyinen polislerinin olduğu sınır kapısıdır.
hesabın var mı? giriş yap