• türkiye'de basılmış dört adet kitabı olan ve 2 gün önce bizi bırakıp giden yazar.

ölüm haberini duyunca, nedense ölü bildiğim salinger'ın yaşıyor olması, onla aynı dönemi paylaşmak, zor da olsa ona ulaşabilme ihtimalini elinde bulundurmam ve aslında bundan hiç haberim olmaması üzdü beni. kendimi onun olmadığı fikrine öyle kaptırmışım ki bir araştırma yapma zahmeti bile duymamışım. sanırım onun istediği de buydu. bu yüzden biraz huzurluyum.

bir şeye tam kavuşmuşken kaybetmek gibi.

seymour'a selam söyle, huzurlu uykular. (herhangi bir holden)

--- spoiler ---

olmayı severdi

--- spoiler ---
  • ne yaptın be abicim, daha hayat ve sanat üzerine derin analizler yapacaktın, biz de okumaya, dinlemeye devam edecektik.

kendimi bile suçlu hissettim ölümünden 10 gün önce onla kanka olmak istediğim için...

(bkz: kanka olunmak istenen yazarlar/#17856352)
  • belki de büyük bir bencillik örneği göstererek, ölümünden sonra yayınlanacak bir şey beklemek ,
    sanırım ölüm haberinin bendeki yansıması tam anlamıyla buydu
  • nazardan ölmüştür. iki şahidim var, allahla beni de sayarsak dört.
  • bir persembe gunu yine bu masada, bu bilgisayarin basinda, ayni yalnizlik ve ayni umutsuzlukla anlamsiz hayatimi tuketmeye calisirken aldim haberini. her seyi biraktim. tum sorumluluklarimi unutup cilginca bir huznun gunumun geri kalanini esir almasini izledim sessizce. kocaman bir yumru gelip yerlesti bogazima. dusunup durdum saatler boyunca. ne kadar cok insanin hayatini etkilediginin farkinda miydin acaba? sen benim sahip oldugum yaralarimi acip bana gosterdin. olumun her ne kadar senden nefret etsem de benim icin cok anlamli. ve bir o kadar aci.

hatirlar misin buddy'nin seymour'un intiharina dair ettigi laflari? hani su at secmeye giden ustanin hikayesini okumuslardi yalnizlik sebebim franny'e, henuz daha kucuk bir bebekken. elbette hatirlarsin!

"damadin sahneyi daimi olarak terkedip emekliligi secisinden beri, aklima onun yerine at secmek icin gonderebilecegim kimse gelmiyor."

ah salinger! bizi nasil bir lanetin icine attin boyle? ya da bizler nasil bir lanetin icinde yasiyorduk tum bu zaman boyunca? neden birakip gidemiyoruz? neden birakip gidemedin daha once? neden seymour olamadik biz? biliyorum cevabini, yorma kendini. seymour'un o tetigi cekerken gozlerinde dogan dehseti gorduk ikimiz de. farkli farkli zamanlarda, farkli farkli mekanlarda, farkli farkli aynalarda ayni dehset yansidi gozlerimizden.

senin surgunun bitti salinger. ardinda binlerce boynu bukuk cocuk birakip gittin. simdi benim de at secmeye gonderecek kimsem kalmadi. gittigin yerlerde biliyorum her sey daha gercek ve daha icten. bizi bu yapay dunyada birakip gidisine ancak senin tum bu sacmaliklardan kurtuldugunu bilmem nedeni ile sevinebilirim. bizleri anlat oralarda salinger. seymour'a anlat, allie'ye anlat, teddy'e anlat, walt'a anlat... hatirlat onlara burada boynu bukuk kalmis kardeslerini. anlat bizlerin sancilarini, yalnizliklarini, tutsakliklarini... anlat ki seymour pisman olmasin gidisinden, anlat ki allie ozlemesin holden'i, anlat ki teddy yine basi dik bir sekilde yurusun olume her defasinda. anlat ki bir avuc masalsi kahramanin hala dunya uzerinde var oldugunu bilip birazcik da olsa mutlu olsunlar.

elveda kirik yalnizligimin en guzel dostu...
  • bütün kitaplarını ayrı ayrı sevdiğim insan. yüzünü bi kere bile görmemiş olsam da ölümüne üzüldüm ben de. o muhteşem kitapları yazan ve bizle paylaşan insanın benimle aynı gezegende bir yerlerde yaşıyor olması bana bi şekilde mutluluk veriyordu sanırım. öte yandan kendisi yayınlamasa da evinde sürekli bir şeyler yazıyordu muhtemelen. acaba bu dönemde yazdığı şeyler piyasaya çıkacak mı çok merak ediyorum açıkcası.
  • 28 ocak 2010 tarihinde 91 yasinda sonsuzluga ugurladigimiz, her daim deliligin sinirindaki dahi yazar. tek bir satir yazi yayinlamadan, bizlerden kacip inzivaya cekilmis olsa bile, yasiyor olmasina seviniyordum. cunku biliyordun ki bizlerle paylasmamayi tercih ediyorsa da hala kendi zevki icin yazmaya devam ediyordu ve birgun onlari okuma sansimiz olabilirdi. simdilik bu yazilardan bir haber yok ama hala umitliyim. biz okurlarina yazdiklarini saklayarak yeterince isklence yapti, bir de onlari yok edecek kadar delirmemistir, degil mi?
  • adam olmus gitmis. insanlarla paylasmak istediklerini paylasmis. sonra belki lanet etmis bu ise. ama ben bu insanlardaki olu soyuculugunu anlamiyorum. olsun de yazdiklari, paylasmadiklari basilsin diye bekliyordu insanlar. umuyorum ki yazdigi tek bir harf dahi bulunamazda bu adamin istediklerine saygi duymayip dort gozle ozeline tecavuz etmek icin bekliyenlerin hevesleri kursaklarinda kalir. birakin adamin kirki ciksin bi yahu.
  • hayattayken, ölümünden sonra yayımlanmasını istediği yazılarını bizzat editleyip işaretlemiş, daha çok editlenmesi gerekenleri bile dosyalamıştı. sadece kendisi için yazarak büyük bir huzura ulaştığını ama yazdıklarının ölümünden sonra yayımlanmasında bir mahzur görmediğini söylediği üç dört soruluk kısa röportajlarına da ufak bir araştırmayla ulaşmak mümkün.

inziyava çekildiği süre içinde yazdıklarının yayımlanmasını deliler gibi bekleyen ben aynı derecede merak ediyorum; acaba ölü sevicilik üzerine de bir şeyler yazmış mıdır?
hesabın var mı? giriş yap