• ''iyiden yayılan ''sıcaklık'' ruha kadar ulaştığı zaman, ruh uyanır, güçlenir, gerçek manada kanatlanır ve o an yanında olan şeyler için tutkuyla dolu olsa da, ''anımsamalar'' ona yön verir ve hafif bir şekilde yükselmeye devam eder. halihazırda yanında olan şeyin ötesinde bir şey olduğu sürece, ruh kendisine aşk veren özne tarafından yukarılara doğru çekilir. ve ruh tinin ötesine yükselir, ama iyinin ötesine geçemez, zira iyinin üstünde hiçbir şey yoktur.'' (vı 7,22,8) **
  • isa da ona dedi: 'niçin bana 'iyi' diyorsunuz? birden başka kimse "iyi" değildir; o da allah'tır."
  • pazar günlerini severim
    belgesel izler
    kuşların hayatını
    maymunların aşkını
    zebranın kaçışını
    ormanlardan uzak odamda
    çay içer, izlerim
    bir de benim belgeselim var
    yönetmenim belli
    hayatım aşkım kaçışım
    gülüyorum ben orada
    güzel bir hareket çekmişim dünyaya
    iyi gözüküyorum, iyi
    iyi, bugün her şey iyi.

(bkz: mor ve ötesi)
  • güzel veya adil görünen şeyleri öyle olmasalar bile çoğu insan ister ama iyi olmadığı halde yalnızca iyi görünen bir şeyi kimse istemez. (platon, "devlet", vi, 505d5-9)
  • "iyi olmak kolaydır. zor olan adil olmaktır." victor hugo
  • iyi, bir bakıma rahatsızlık vericidir, demiş kafka. çok doğru. çünkü iyinin varlığı kötüye vicdanını hatırlatır. bu yüzden kötü, kötülüğünün yaygınlaşmasını, iyiyi de içine çekmesini ister.

kötü ne kadar çok kişiyi bu çember içine alabilirse kendisi o kadar keyiflenir. onu vicdanına davet eden herhangi bir güç bulunmaz. kendi içindeki davetkar gücü de çok önceleri öldürmüş olduğu için kötülüğü yaygınlaştıkça o rahatlar.

ama ben, hiç kimseyi - kötü bile olduğunda- atmamak gerektiğine, ondan vazgeçmemek gerektiğine, eğer vazgeçersek onu iyi oluşa götürecek tüm kapıları kapatmış ve ona da iyi olmak için bir neden bırakmamış oluruz diye düşünüp inanan birisi olduğum için bir noktada tıkanıyorum. o da kötülüğün hangi noktasında kendimizi korumak adına geri çekilmemiz gerektiği noktası.
  • herkesin kendine yakıştırdığı sıfat. bir allah'ın kulu da çıkıp ben kötüyüm demiyor, demez. herkes hep iyiliğinden kaybediyor nedense. ne gelmişse başlarına iyi niyetlerinden gelmiş. herkes iyiyse, kim bu size bunları yapan kötüler? hayır laf sokmaya çalışmıyorum. teker teker kıçlarında karpuz kırmak suretiyle pataklamayı düşünüyorum hepsini. kendimden başlayayım. siz de bu arada mesaj yoluyla adreslerini yazın bana bu itlerin.
  • bireyin kendi iradesiyle gerçekleştirdiği, anlamlı ve faydalı olan her şeydir.
  • aristoteles'in tanımıyla, aklı, anlayışı olan kimselerin belli bir durumda seçeceği şeydir.
  • “iyi, bir bakıma rahatsızlık vericidir”

franz kafka
hesabın var mı? giriş yap