• (bkz: hristiyan olmak için gerekenler)

kardesimle birgün film izlerken, benim kisa süreligine mutfaga gitmeme denk gelmis, filmdeki aktör istavroz çikartmis...

döndügümde "n'ooldu?" diye sormama takiben zavalli kardesim o zamanlar istavroz cikarmak eylemini nasil diyecegini bilmediginden
    "[...] sonra adam söyle yapti" diye gösterivermisti...

ben de bir güzel keklemistim küçüklügünden istifade...
    "eeheh, hayirli olsun sen simdi hristiyan oldun!! artik ailemizin farkli bir ferdisin" diye...

faltasi gibi açmisti kocaman gözlerini, dudaklarini büzüstürmüs, aglama moduna geçer olmustu..
    "aaa.. a.a. ama.. ben.." diyerekten...

hala hatirlar gülerim.. sonra öcünü nasil aldigina gülerim o ayri...

(bkz: anneye ispiyonlayan kardes modeli)
  • katoliklerde istavrozun sonu en son noktasi sag iken (bkz: istavroz cikarmak/2), ortodokslarda soldur*. bu nedenle ortodokslar, katoliklerin kalplerinin yerini bulamayacak kadar cahil insanlar olduklarini soylerek onlarla dalga gecerler.
  • islami çevrelerde ilk örneğini hz. meryem'in yaptığı anlatılan dini motif. meryem ahlaksızlık yapmadığını anlatmak için kendisine şahit olarak daima aklında olan tanrı'yı, sağ ile sol omuzlarında daima kendisini izleyen melekleri ve karnındaki bebeği * gösterirken bu hareketi yapmıştır.
  • türkiye'de herkesin yanlış yaptığı, hatta iyi bütçeli yerli filmlerde dahi yanlış yapılan bir harekettir. mesela filmde karakter rumdur ama gider katolik gibi haç çıkarır falan.

buradan sevgili yönetmenler için de açıklamış olayım:

katolikler: önce baş, sonra göğüs, sol omuz, sağ omuz şeklinde yapılır. elin şeklinin bir önemi yoktur.
    ortodokslar: baş, işaret ve orta parmak birleşik olur; önce baş, sonra göğüs/göğsün biraz altı, sağ omuz, sol omuz şeklinde yapılır.
    ermeni ortodokslar: önce baş, sonra göğüs, sol omuz, sağ omuz, en son da el göğsün ortasına konur.
    protestanlar haç çıkarmaz; sadece bazı lutheran gibi protestanlık kolları yapabiliyor ama onlarda yukarıdaki mezheplerde olduğu gibi zorunluluk değildir, yapmasanız da olur.

hareketin amacı kendi kendine kutsamaktır. isa'nın çarmıhta herkesin günahları için öldüğünü anmaktır.
  • yapanı gördüğümde bana sadece ananemi hatırlatır, başka da birşeyi değil. 'putlanıyo firavun' derdi rahmetli ananem istavroz çıkaran birini gördüğünde. su katılmamış bir müslüman mıydı? alakası yoktu. demek ki bir sebepten hoşlanmamış kadıncağız bu hareketten. olsa da dese.. ne derse dese.
  • ingilizcede "spectacles, testacles, watch, wallet" olan mnemonikle öğretilir
    türkçe tercümesi "gözlük-taşak-saat-cüzdan"dır.
    hala hatırlayamıyorsanız artık sizi isa bile kurtaramaz*
  • protestanlar'ın tasvip etmediği hattâ pek çok protestan'ın günah saydığı eylem..
  • duaya başlarken ve dua bitiminde yapılması gereken hareket. el başa, karına, sol omza, sağ omza ve son olarakda kalbin üstüne konur. ayrıca kutsal bir mekana girerken ve çıkarken de yapılması gerekir. basit ama estetik bir ritüeldir.
  • kişi sağ elini başına,göğsüne,sol omzuna ve sonra sağ omzuna götürür.kutsamanın bir simgesidir.katolikler elini omuzlarına götürürken önce sol omuzla başlar,ancak süryani,ermeni,kıpti ortodoksları dışında kalan ortodokslar (ruslar,yunanlar,sırplar,bulgarlar,vs) önce sağ omza götürürler.ortodokslarda elin biçimi de önemldir.baş parmak,işaret parmağı, ve orta parmak birleşik olmalıdır.
hesabın var mı? giriş yap