• kerem görsev ne kadar caz piyanistiyse, burası da o kadar caz kulübüdür.
    (bkz: al birini vur ötekine)
    (bkz: ne kadar ekmek o kadar köfte)
  • serbest müzisyenler ve yapımcılar derneği tarafından müzisyenlere kötü muamelesi gerekçesiyle boykot kararı verilmiş.

https://www.facebook.com/…977.86032.249550618402083
  • istanbul'da yeteri kadar caz kulübü olmaması sebebiyle bir nevi tekelmiş gibi harala gürele hareket eden müşterisinin cebindeki paraya odaklı, müzisyeni sömürme gayeli bir işletme.
    son olan olayla beraber serbest müzisyenler ve yapımcılar derneği'nce de protesto edilen mekan.
  • buster williamsı getirtip parasını vermeden yollayan mekan. çalışan sesçi garson vb. insanlara da para vermiyordu bu mekan en son gittiğimde. aman diyim!
    http://www.palstation106.com/…eri_olayli_bitti.html
  • 4 subat 2011 duman istanbul jazz center konseri'nde kendilerine kolay gelsin diyorum. duman konseri icin ilginc bir mekan secimi.
  • internet sitesinde aynen şöyle abuk bir açıklama bulunan mekan;

"aksi belirtilmedikçe performans saatleri 21:30-00:30, yemek servisi 19:00-00:00 arasındadır. müzik ücretleri sanatçıya göre değişmektedir, lütfen bilgi alınız. masada kişi başı minimum 50 tl harcanması gerekmektedir. bar rezervasyonlarında performanslar ayakta izlenir. rezervasyon için saat 11:00-21:00 arası arayınız. pazar ve pazartesi günleri kulübümüz kapalıdır. kapıda ödenen konser giriş ücretleri sitemizde belirtilenden yüksek olacaktır"

şimdii gelelim meseleye. ben bir öğrenciyim. özel okulda falan da okumuyorum. ülke standartlarını düşünürsek ihtiyaçlarım dışında nereye ne kadar ne harcama yapabileceğim de belli. 40 yılda bir sevdiğim bir yere** gidip adam akıllı canlı performans dinlemek de çok hoşuma gider. henüz jazz center'a gitme şansım olmadı. aslında imkanım olmadı demek daha mantıklı sanırım. hemen hemen açıldığından beri bu mekanın fiyat-işletmecilik politikalarını takip ediyorum ve gerçekten olaya anlam veremiyorum. performans boyunca ayakta dikilip yanında bir şey içmeye kalksam benden istenecek para hemen hemen benim 1 aylık akbil ücretime denk geliyor. e yuh! bir de amerikan usülü, konserler için iki set parası alıyorlar. amaçları burada bir caz kültürü mü yaratmaktır gerçekten bilemiyorum fakat bir amerikan vatandaşı ile bir türk vatandaşının bu gibi lüks harcamalarına ayırabilecekleri miktarlar arasında dağlar kadar farklar olduğunu hesaba katmamışlar sanırım.

neyse, konuyu çok dağıttığımın farkındayım hep yaptığım gibi. fakat bütün bu anlattığım faktörler, çok sevdiğim caz müziğine hiç yakıştıramadığım bir durumu da beraberinde getiriyor. jazz center, caz müziğinin köklerini tamamen yok sayıyor ve bu müziği; bir elinde viski diğerinde küba purosuyla dinleyen iş adamlarına hitap eden bir müzik türü haline getiriyor. evet onlar caz dinlerler çünkü giriş ücretini çatır çatır ödeyip masada kişi başı en az 50 lira ücret ödeyebilirler değil mi? bu da onların caz dinleyebilen insanlar olduğunu gösterir yaa yaaa. olaya gel; okulumun yemekhanesinde 1,5 tl'ye yemek yiyorum ve aylık yemek param, bu mekanın masada kişi başı ödenmesini istediği minimum miktardan az oluyor. ve evet sırf bu yüzden bu mekanda ben ve benim gibiler istedikleri gibi, keyifle müzik dinleyemiyorlar. flora purim gibi bir kadını bu herifler yüzünden izleyemiyorum, çünkü biliyorum o konsere gitmiş olsam dahi ertesi gün konser yüzünden sıkışan bütçemi denkleştirmeye çalışıyor olacaktım. sırf bu burjuva politikaları yüzünden bu mekana hiç gitmedim, gitmem de. ve bu gibi herifler yüzünden zaten memleketimde varla yok arası bir yerlerde çırpınan caz müziği hep elit kesimin dinlediği -ya da dinliyormuş gibi gözüktüğü- müzik olarak görülmeye devam edecek.

edit: lisans/müzik öğrencisiyim.
  • müşterilerine yolunacak kaz gözüyle bakan bir mekan. evet istanbul'da bu konuda fazla mekan yok, o yüzden kazıklanmayı da göze aldık diyelim, ama hizmet berbat, ses kalitesi berbat, muamele berbat.
  • müziklerine, ambiyansına diyecek bir şey olmayan ama bir ton para verip bir bar sandalyesi bile alamadığınız, geç başlayan konserde ayaklarınıza kara sular indirten, bir de üstüne orada yemek yediği için oturma hakkını almış şenslı kesimin yanında paranızla amele muamellesi gördüğünüz caz mekanı.. bir de bir şey istirham edeceğim, madem kerem bey bu kadar elit bir kimse, neden medeniyetin en temel kurallarından olan "bir kişiyle küçük bir ortamda karşı karşıya geldiğinde tanışılmıyorsa bile nezaketen iyi akşamlar deniliyorsa cevap verilir" bilgisine bile sahip değil? müzisyenlik başka,işletmecilik başka sosyal kabiliyet bambaşka şeyler tabi tabii, ne diyeyim.
  • "fuat güner project" konserinin olacağı gün gazeteye "mfö project" adıyla ilan vererek konserin iptal olmasına neden olan mekan.
  • ortaköyde açılacak bir kerem görsev atraksiyonu.
    kerem gorsev caz barın yeni sürümü*
hesabın var mı? giriş yap