• "harp zorunlu ve kaçınılmaz olmalıdır. milletin hayatı tehlikeyle karşı karşıya kalmadıkça harp bir cinayettir". atatürk
  • hey yavrum hey! ne cengaverler varmış şu topraklarda, evlerinden,sözlük başında oturdukları rahat koltuklardan hem savaş açalım diye yazı yazarlarmış hem de mynette falan 80% oy kullanırlarmış. kıyamam ben sizin o cengaver yüreğinize.

bak güzel kardeşim, bak yurttaşım. savaş dediğin şey öyle mahalle kavgası gibi 2-3 yumrukla bitmez. acısı öyle 1-2 morlukla geçmez. ne iğrenç, ne zor, ne kadar kanlı birşey olduğunu içinde bulunmadığım için ben söyleyemem, o dar kafana sokamam ama biraz aklın varsa 28 yıldır ölen şehitlerimize, dünya savaşlarına, hadi iyilik yaptım onu da geçtim daha iyisi var bizde; şu vatanı kazanmak için binlerce insanımızın öldüğü kurtuluş savaşına bak derim. belki yakın ya da uzak tarih sana az da olsa (!) bilgi verebilir.

savaş dediğin şey, hele ki israil gibi güçlü bir ülkeyle, sıcacık evinde oynadığın call of duty'ye benzemez. benimsediğin ideolojinin abilerinin ya da dostlarının "bi girsek her yeri alırız kardeş, dünyanın bilmem kaçıncı ordusuyuz biz" dolduruşuyla da olmaz. oldu da o çok istediğin savaş çıktı o zaman görürüm ben seni ana rahminden çıkmış bebek gibi ağlarken.

içimizdeki öfkeyi anlıyorum. dünyaya birşeyler kanıtlayalım, israil'in yaptığı bu iğrenç olay karşılıksız kalmasın, birleşelim felsefesini de anlıyorum. ama bu savaşla olmaz. bu zamana kadar hiç bir ülke bunu savaşla başaramadı. dünya savaşlarına bak, amerika'nın ırak macerasına(larına), kuzey ve güney kore'nin çekişmesine ve japonların atom bombasını yiyene kadar amerikalılar ve çinlilerle olan kanlı geçmişine bak. hiç biri başarıya gerçek manada ulaşamadı. ulaştıkları tek şey tarih kitaplarında yazılan ve anlaşmalarca belirlenen müsabaka usulü galibiyet. ama orada savaşan binlerce insan kaybetti.

peki kim kazandı? ekonomisini güçlendiren, kültürünü satan, ürettiğini pazarlayan ve bunların bütününü uluslararası platformda bir güç şeklinde siyasi şekilde empoze eden. doğru birşey mi? kesinlikle hayır. ama dünya soğuk savaşın başlangıcından beri böyle dönüyor ve dönmeye de devam edecek.

güzel kardeşim, güzel cengaverim bunu niye anlatıyorsun diyeceksin bana. bunlar boş, gel biz yine oy kullanalım, israil'e girelim diyeceksin. bende sana diyeceğim ki, ulan ülkene yapılan bu ayıbı, bu ölen 10 kişinin öcünü yüz binlerini daha kaybederek mi almak istiyorsun? 28 yıldır bitiremediğimiz bir terör (ki bunu hala silahla, gerilla savaşıyla bitirmeye çalışıyoruz) var. sen kalk dünyanın en büyük ülkelerinden birine savaş açıp bilgisayar oyunu gibi rahat rahat bitirebileceğini san. ulan hiç mi televizyon izlemiyorsun. madem kanlı tarihi bilmiyorsun, tabut başlarında ağlayan aileleri de mi görmüyorsun?

iran diyorsun, arap ülkeleri diyorsun, ha bir ihtimal konvoya katılan ülkelerden savaşa destek veren olur diyorsun. bir bak bakalım yakın tarihe. iran, israil'in filistini altına üstüne getirirken bir tane askeri müdahale yapmış mı? o çok sevdiğin güvendiğin petrol zengini arap ülkelerin birleşip, afganistan, ırak ve filistin bombalanırken sesini çıkarabilmiş mi? çıkaramamış ya da çıkarmamış adını sen koy. neden diye sorma çünkü bu işler böyle yürüyor. kimin kimden çıkar sağladığını savaş isteyen o kafan almayabilir. savaşa bir girersin, "kanka sen önden git biz arkandayız" felsefesiyle bütün o destekçilerin ortadan kaybolur.

eğer israil'e gerçek bir darbe yapmak istiyorsan artık kafanı topla, gerçeği gör. uluslararası alanda güçlü olmak istiyorsan, çalış didin, ülkeni ekonomi konusunda, siyasi duruş konusunda, bilim-ilim ve kültür konusunda geliştir ki bu tip olaylara bir daha imkan verme. bunları yapki o cengaver (!) yüreğinden ilk geçen savaş olmasın. olanlara kısa vadeli kanlı çözümler yerine uzun vadede kansız ve daha güçlü çözümler ara. ne kadar klişe de olsa "kalem kılıçtan keskindir".
  • "an eye for an eye will only make the whole world blind" demiş mahatma gandhi
  • bu dilek ve teklifte bulunanların en az yarısının daha 24 saat öncesine kadar çevrelerindekilere insanlık ve barış dersi veriyor olmaları da son derece ironiktir.
  • bu tümceyi, nutuk edasında söyleyip gaza gelen, getiren bütün at kafalıların savaş çıktığında nereye saklanacağını bilemeyecekleri kuvvetle muhtemeldir.
  • sonra da mısır alınarak adeta bir bahar ferahlığı yaratılabilir.

(bkz: siktir git bi çay koy ya)
hesabın var mı? giriş yap