• "sikicem yapacağınız işi!"

henüz tam yaygınlaşmadı ama çalışmalarım sürüyor.
  • modayı bu şekilde konuşmak olarak değerlendirirsek eğer böyle de bir örnek var ;

- benim accept ettiğim meeting niye calendar'ımda görülmüyor ?

bunu diyen bunu da dedi hatta ;

- meeting'in ingilizcesi neydi ya ?

yemin ediyorum ki gerçektir.
  • - buuk etmek -> "rezervasyonlar buuk edilmiş ama daha hala konfirme olmamış. kensıllayalım mı?" (önce sus bi sus)

- sisilemek -> "bana meyille, emel hanım'a da sisile" (sana meyilliyim zaten. emel hanımı da sabaha kadar sisilerim. sisi kafalılar sizi)

- özel sektör böyle -> ya evet iş kanunu hebe hübe 45 saat ama özel sektör böyle (laan? laan?)

- revize etmek -> "tamam, bunu bir dahaki toplantıda revize ederiz." (ühühü o ne be?)

- konsolide etmek -> "herkes sana meyillesin. sen konsolide edip bana meyille. emel hanım'a sisilemeyi unutma." (konsolide de içki gibi. zaten gruba koşuyoruz emelle falan.)

- kırılım (bunu yeni duydum. şahaneymiş)
  • (bkz: asap)

kullanımı:

- satine'cim, bu bize asap lazım.

- bana da asap lazım. zira benimki bozuldu şimdiden.
  • - geçen ayın raporları nerde?
    + siktim öldü.
  • herkesin dilinde: "proje".

bu kadar proje yapan ama hiçbir şey üretmeyen başka bir millet var mı o da ayrı.
  • - bizim kastımır'la feystufeys olduğumuz tek area burası ama.
    - evet ama bir takım fayn tun'lar taçap'lar yapmak gerekiyor buna.
    - o zaman yeni bi deyt set edelim buna biz.
    ...
    - edin mına koyim.
  • road map siki çıktı bi de ;

- abi bu içerikle ilgili sıkıntı var arıyorum ama onlarda daha sabah olmamış ne yapacaz.
    - bu content (ben içerik dedim ya boz tabi hemen) bizim road mapimizde eveylıbıl mı ? (yuh!)
    - abi bu contentin geçen hafta eveylıbıl kere eveylıbıl olması lazımdı sen hala road maptesin ?
    - sıçtık o zaman ? (n'oldu türkleştin birden armut ?)
  • biraz duygusal olacak belki ama,
    moda adına değişen jargonlardan, bir diğer yozlaşma daha bu!

örneklemekse!

askerde dersimize giren bir komutanımız! vardı, yıllarca savaşmış, yorulmuş, dinlence olarak da yeniyetme asteğmen adaylarına savaş anılarını anlatmakla yükümlendirilmiş…

nereden çıktı hatırlamıyorum, bir an da mesleklerimizi sormaya başladı komutan, o diyo avukat, bu diyo savcı öbürü diyo hakim. (hukukçu çoktu sözlük) biri çıktı,

- stok kontrolörüyüm

dedi.. stock manager yani, de o ortamda diyemedi, turkcesi de cok sacma oldu yani.

sessizlik…

- ulan dedi komutan, yılların depocusuna ne ad takmıslar be…

eşşeğe altın semer taksan, eşşek gene de eşşek demek geldi aklımdan…

bonus: fyi yıkar beni.
  • "zamanımız çok daraldığı için ..."

arkadaşım bu zaman hep dar. hiç geniş olmadı zaten. bana ayak yapmayın artık. ben bir mail hatırlamıyorum ki

"arkadaşlar zamanımız çok geniş maşşaklarınızı yaya yaya çalışın."

o yüzden tiri viri yapılmasın artık çok rica ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap