• çok güvendiğim iphonedo'nun da hakkında çizilmelerin sorun çıkarttığını söylediğini görmemle almaktan geri adım attığım cihaz.
  • çoğu kullanıcının yaptığı hatalardan biri ilk parti malı direkt alması. boyanın dökülmesi, ekrandaki renk farklılığı ve daha birçok hata olabilir. bunların büyük çoğunluğu ilk partide ortaya çıkar, sonrakilerde durum düzeltilir. sorunlar bitmez, örnekler htc'nin one s'inden, microsoft'un xbox 360'ına kadar çoğu elektronik üründe de yaşandı.

ikinci olarak zaten bu telefonun 3000 tl olacağı belliydi. daha önce 4s aynı fiyatlarla çıkmıştı. bu yüzden şaşırmıyorum. iphone artık akıllı telefonluktan çıktı, marka oldu. insanlar marka konuşturmak için bu kadar parayı verip alabiliyor. ben bu kadar parayı vermem. bu parayla ps3 alırım, android telefon alırım, başka şeylere harcarım. ama farklı durumlar olabilir mesela yurt dışından ucuza getirtmek veya artık bir şekilde ucuza bulmak gibi. iphone 4s'i çok yakın bir tanıdıktan yarı fiyatına almıştım zamanında. bunlar haricinde şimdilik uzak kalsın.
  • işlemcisi ile göz dolduran ama diğer özellikleri ile sınıfta kalan telefon.

hız testi yapılmış
  • yurt dışında olduğunu belli eden entry girmek gibi olmasın ama ilk çıktığı gün (21 eylül 2012 cuma) gördüm ve dokundum ki daha hafif, daha dayanıksız daha çizilebilir ama daha hızlı ve güçlü geldi bana. hızlı dediysem yine de galaxy note'umdan daha iyi değildi. aynı kablosuz ağa bağlandım aynı web sitesine aynı anda girdim hız aynıydı. mağaza demo telefonu olduğu için uygulama yükleyip karşılaştıramadım ama izlenimim böyleydi. ben yeni çıkacak galaxy note 2 yi hem ekran boyu hem hız ve hem de özgürlüğü için beklemeyi ve androidde kalmayı tercih edeceklerdenim...
  • toprağı bol olsun, steve jobs bu aletin böyle çıktığını görseydi, meşe odunuyla kovalardı apple'daki sorumluları..

iphone'un (ve ziyadesiyle ios'un) şimdiye kadar tek bir mottosu oldu. bu bir telefondan fazlasıdır, bu gidip mağazadan alıp gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bir cihazdır, bu işletim sistemi, uygulamaları ancak bizim uygun gördüklerimiz kadar iyi olması gereken bir telefondur, bu en salak sarışının bile eline aldığında kullanabileceği kadar basit bir telefondur, bu bir fenomendir, bu bir aksesuardır.

ben bu telefonu her aldığımda (3g, 4..) biliyordum ki, elime geçen telefon, kalite ve performans bakımından piyasadaki en iyi telefondur. biliyorum ki, 3 kuruş fazla para veriyorum, bu telefonun statüsü için değil, bir aksesuar olarak da beğendiğim için, bütünüyle kalitesi (malzeme vs) için..

jobs sonrası korkum buydu işte.. steve jobs bu telefonu her zaman piyasaya en mükemmel haliyle sokturdu. öyle ki, iphone 4 ilk çıktığında buluna buluna "çekmiyor, anten sıçmış" dedikodusundan başka bir "deficiency" bulunamadı. dedikodu diyorum, çünkü ikinci parti iphone 4 sahibi birisi olarak 2 yıldır en ufak bir çekme problemi yaşamadım. herkesin konuşabildiği yerde ben de konuştum, herkesin telefonunun çekmediği yerde benimki de çekmedi. o kadar. (bir çok yerde diğer telefonum blackberry'ye göre 3g bağlantı sağlama konusunda daha iyi olduğunu da söyleyebilirim)

korktuğum şey başıma geldi, apple bu sefer "odun koysak bu keriz millet alır" mottosuyla iphone 5'i ve ios6'yı piyasaya sürdü. insanlar da evet tüketici toplumunun getirmiş olduğu bir gazla iphone'a hücum ettiler, bazı aklı evveller ahkam kesti "ne oldu, bakın işte 2 milyon ön sipariş gerçekleşti, iphone hala bir nomero".. babayı bir nomero! insanlar iphone 5'e, iphone 5 çok iyi olduğu için değil, bundan önceki iphone'lar çok iyi olduğu için hücum ettiler.

insanlar tüketiciler, umarsızca para harcayabilirler ama keriz değiller. iphone 5 ve ios 6'yla ilgili şikayetler havalarda uçuşmaa başladı. bunlardan bir tanesi ios 6 ile ilgili. bundan önceki ios'ların hemen hemen hiç biri eski modeller için bu denli önemsiz olmadı. iphone 4'üme yüklediğim ios6'nın getirdiği hemen hemen hiç bir yenilik olmadığı gibi, götürdüğü de çok şey var. (youtube, maps)..

tabii asıl problem bu götürdüklerinin ios6'yla gelen iphone5'lerde de olmaması. google biraz da kendi kalesine gol atmamak için berbat bir youtube uygulaması sürmüş app olarak. sözüm ona tomtom işbirliğiyle yapılan gubudik maps uygulaması, değil google maps'in yandex'in bile tırnağı olamaz. ilk çıkan iphone'un alameti farikalarından olan maps uygulamasının bu denli geri gidişine nasıl seyirci kaldı apple akıl alacak gibi değil. nasıl bu kadar hazırlıksız bir programı dalga geçer gibi sürebilir?

şimdi bir de çizilme problemi çıktı. iphone'un, özellikle 4 ile yakaladığı bir elegantlık, rijitlik, sağlamlık imajı vardı; 2 yıldır ayı gibi kullandığım iphone4'üm, ki içi kumla dolu plaj çantasına atıp taşımak, stadda elli kere yere düşürmek, bir kere tuvalette mermer zemine ekranüstü çakılmak gibi fantastik işkencelerime maruz kalmış olsa da, bir kaç çizik harici hayatına devam ediyor. iphone 5'ler ise muhtemelen berbat bir malzeme kalitesi sebebiyle (tasarımdaki değişikliklerin ve o malzemelerin görüntü iğrençliğine hiç girmiyorum) daha kutusunda default olarak çizik gelmeye başlamış durumda.

nasıl olabilir? apple alan adamın fazla para vermesi fanboy'luktan değil, ey ahali.. apple adam alan fazla para veriyor çünkü diyor ki, bu telefon kalitelidir, kasası, yazılımı, programı bilmem nesi kalitelidir. e sen şimdi iphone'un o kalite imajının içine sıçtın a apple!..

hafifmiş, çok hızlıymış.. derdi değil bunlar iphone kullanıcısının. o öncelikle alınca "bu ne amk?" demek istemediği bir telefon istiyor. içine sorgusuz sualsiz sinsin istiyor.

sen şimdi bu imajı tarumar ettin apple. bak bakalım, bu yanlışların üstünden kısa sürede gelemezsen, sana öldürücü darbeyi vurmak için hazırda bekleyen android ve samsung tarafı neler yapacak. bak bakalım, iphone'dan galaxy'ye nasıl bir geçiş olacak..

insanların tüketim alışkanlıklarını bilmekle, keriz yerine koyma arasında çok ince bir çizgi var. steve jobs'un yaptığı ilkini gayet iyi bilmesiydi başka birşey değil..
  • sammobile isimli samsung güdümlü sitenin, farklı benchmark sonuçlarından yola çıkarak eline verildiğini iddia ettiği telfon.

oysa, galaxy s3 ile iphone'un aynı koşullardaki bire bir karşılaştırmalarında, bakınız farklı uygulamalarda ne sonuçlar çıkmış.

s3 galaxy iphone 5
    browsermark: 172,237 191,726
    sunspider:(lower is better) 1442.9 908
    gl benchmark 2.5 (fill test) 635.3 1650
    gl benchmark 2.5 (eygpt hd) 13 39

he, hız hiç bir şey değil, o da ayrı mevzu..
  • satış fiyatıyla ilgili aklıma takılan bir soru var.

ya arkadaş ben bu 3000 kusur lirayı tek seferde ödemeyeceğim ki, değil mi?
    yani bana 2 yıllık bir sözleşme imzalatacaklar ve ben bu parayı mesela 2 yılda ödeyeceğim.
    makinanın yurt dışı fiyatı 1250 tl deniyor. ekle buna 24 aylık faturanı (konuşma+sms+internet), gene aynı paraya gelecek.
    yani gideyim de yurt dışından alayım demek, birşey farkettirmeyecek ki.

edit: aklıma takılan soru var demişim, durumu anlamaya çalışmışım , ama bazı arkadaşlar zamanın ötesine göndermişler. canları sağolsun. sözlüğün durumu belli zaten.

neyse. bu 3000 lira sadece makina fiyatıymış. vay arkadaş. hakikaten gidelim yurt dışından alalım alacaksak.
  • bana apple'ın "kaliteli telefon üreteyim, kullanıcıyı mutlu edeyim" mottosundan çok "galaxy s3 satışları aldı başını gidiyor. biz de piyasaya bir şeyler atalım da geri kalmayalım. yarım yamalak olsa da olur, adımız yeter." telkinleriyle piyasaya sürdüğü telefon gibi geliyor şu anda. çizilme, ios6, fanların sırf apple olduğu için alıp aslında o kadar da matah bir şey olmadığını farketmesi gibi sebepler yüzünden, asıl satış rakamları şu ana kadar sattığı 2 milyon ile değil, o rakamdan telefonu alıp geri satanların sayısının çıkartılmasıyla ölçülecek bence.
  • el içinde kavramasında kolaylıktan ötürü hayli boy olarak uzatılmış iphone yenisi.
hesabın var mı? giriş yap