• mesela tanıtım gününde çıksa tim cook elinde kaç zamandır sızmış olan cihazla, sonra başlasa sunuma, arada evet zaten hepiniz biliyorsunuz felan dese böyle biraz başı önde. sonra bi anda dumanlar çıksa perde açılsa ve arkadan bambaşka acaip fütüristik bir cihaz çıksa ne bileyim 1 mm kalınlığı olan. nasıl yedik len sizi keraneciler dese o noktada tim cook yeni cihazla elinde. dumanlar çekilse hayat bayram olsa. hoş olmaz mı?

en sonunda da meğersem steve jobs ölmemiş, arkadan geliyor beraber ham çökelek oynayarak sahneyi terkediyorlar.
  • belki biri okur da yardimim dokunur. 4s'ten sonra bir sekilde bu telefonu aldim. almak niyetinde degildim ama firsat oldu denk geldi diyelim. onerilerim:

eger iphone 4 veya daha eski bir model kullanicisi iseniz, illa da apple urun kullanicam diyosaniz iphone 5'e gecmekte kuskunuz olmasin. hiz farki buyuk. ucacaksiniz.

4s kullanici iseniz, illa da apple kullancam diyosaniz, 5e gerek yok haci. ben eski telefonumla bunun arasinda pek bi fark goremiyorum. hiz olarak da ekran olarak da. param var diyosaniz baska, ama yine de degmez haberiniz olsun.

eger yeni telefonunuz icin android ve apple arasinda kalmissaniz, android kullanin derim. urun yelpazesi apple'a gore hem daha genis, hem de iphone 5'in ekrani son jenerasyon telefonlara nazaran kucuk kaliyor. buyuk ekran = win demek istemiyorum ama, iphone 5 aldiktan sonra yaniniza birak note 2, s3 gelse bile oyuncak gibi kaliyor telefonunuz.

"ben prestij manyaaaaaayim" diyorsaniz apple sizin icin bicilmis kaftan. ayni segment cihazlara nazaran ciddi miktarda fazla para veriyorsunuz. bu da "benim param var aga saciyorum etrafa" goruntusu veriyor. (bkz: tiki kiz miknatisi)

eger fakirseniz ve is olsun diye okuyorsaniz, size de bambi ogrenci menusunu oneririm. 6tl gibi bi fiyata et durum doner ve sikma portakal veriyorlar. sadece hafta icleri ama.

degerlendirilmesi gereken baska olasilik kalmadi sanirim. yine sorunuz olursa pm atin.

edit: forat uyardi. et durum doner sikma portakalin yaninda patates de vardi unutmusum. patates onemli.
  • fırsatçı sitelerde fahiş fiyat çekilen telefonmuş, alana yazıkmış. sanki böbrek hastalarına böbrek satıyorlar amına koyayım, neyine yazık lan? bi cep telefonuna 3300 lira veren adamlara mı acıyoruz artık? sikerler öyle işi, sokan sokabildiği kadar soksun.
  • uzak durulması gereken telefon.

hemen seri eksiye bağlamadan önce okuyun.

iphone 5'i geçen haftasonu (05.01.2013 günü) bir arkadaşımla beraber almaya karar verdik. bağdat caddesine gittik. o kontratlı almak istediği için turkcell mağazasından, ben ise kontratsız satış yapmadıklarını söyledikleri için vodafone mağazasından aldım.

iphone 4'ümü başka bir arkadaşıma sattım ve büyük bir hevesle kullanmaya başladım. klasik olarak hemen koruyucu kılıflar falan alındı tabi ki. başına bir şey gelmesin diye gözüm gibi bakacaktım.

alan arkadaşım iş yerinde telefonunu taş zemine düşürdü ve kamerası focuslamamaya başladı. netleştiremiyordu görüntüyü. kasasında da ufak çizikler oldu. gitti turkcell mağazasına ücretsiz olarak kamerasının tamir edileceğini söylediler. yüksekten düştüğü için bu konuda telefona hiç bir bok atmadım, normal dedim. çünkü arkadaşım başka telefon olsa kesin parçalanmıştı o kadar şiddetli düştü dedi.

gelelim benim telefonun başına gelenlere. boynum tutuldu ve evde uzanıyorum televizyon karşısında. kıçımın altındaki battaniyeyi düzelteyim dedim. telefon battaniyenin üstünde kucağımdaymış ve kaydı yaklaşık 20 cm yükseklikten halının ortasına düştü. yani taş zemin değil gayet yumuşak bir yere düştü. tabi çok siklemedim bu durumu aldım koydum sehpanın üstüne. o sırada sneijder haberlerini takip ediyorum televizyondan bakmadım bir şey olmuş mu diye. sonuçta ne olabilirdi ki 20 cm ulan.

kız arkadaşım whatsapp'tan bir şey yazmış ona bakayım diye telefonu elime bir aldım ve ne göreyim. koruma kılıfları olan, 20 cm yükseklikten halıya düşen telefonun ön camı çatlamış. hassiktir amk dedim.
    apar topar gittim aldığım yere derdimi anlatıyorum. adam bu kullanıcı hatası dedi servise vermemiz lazım dedi. tamam dedim ne kadar sürer kaça patlar? ben ücretsiz tamir veya değişim beklentisiyle gittim. adam telefon etti bir yerlere ve 1.000 tl masrafı olduğunu 20 gün de servisten geleceğini söyledi. ikinci hassiktir oradanımı çektim ve çıktım dükkandan. marks & spencer mağazasının yanındaki telefon kapları satan yere gittim orada daha ucuza olur diye eleman bana 800 tl dedi. bakıyorum telefona sadece ön camı çatlamış.

ebay'den ön cam ekranının fiyatına baktım 30 dolar civarı. kargo falan derken yaklaşık 55-60 liraya geliyor. en kötü ihtimalle bu çözümü buldum gidip bir telefoncuda yaptıracağım.sikerim garantisini.

daha önce 3gs ve 4 kullandım bu tip bir kırılma başıma gelmedi. telefonun sadece ön camını değiştirmek ile ilgili videolara baktım ve bu işlemi yapabilecek, bana yardımcı olabilecek var ise mesaj kutuma davet ediyorum.

edit: sub-etha'da teknik bölümünde yardımıma telefon numaramdan da ulaşılabilmektedir.

edit2: teknokask demiş bir arkadaşım ona da şöyle cevap vereyim. kız arkadaşım teknosa'dan aldığı telefonuna sigorta yaptırdı. reklamında hayvan gibi puntolarla her türlü çalınmalara, kırılmalara karşı sigorta falan diye bağırıyordu. telefonunu çaldırdı ve mapfre sigorta karakoldaki tutanaklara rağmen bir ay sonunda darp raporu olmadığı için telefonu değiştirmedi. bir boka yaramıyor o yapılan üç kuruşluk sigortalar emin ol.

edit3: ayrıca 2.200 liraya telefon alıp tamirini yaptıramıyormuşuz. bir ton para verip halı gibi bir zemine düşünce bana 1.000 tl masraf çıkarmasından bahsediyorum. bu kadar narin ve kırılgan bir telefona o parayı vermezdim emin ol. eskileri kadar dayanıklı olmasını beklemem benim hatam mı? ayrıca telefonu fırlatmadım dostum 20 cm'den halıya düştü.
  • statü göstergesi telefon. şimdi bu telefonu beğenirsin beğenmezsin hepsine ok. ama bir telefon için kapıda kuyruğa girmek nedir yahu ?

manyak mısınız lan ? şu hale bak gece 12 olmuş millet iphone 5 kuyruğunda gören de ramazan pidesi kuyruğu sanır.

http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/…d=2&hid=22155462

yemin ediyorum millet de sike sürülecek akıl yok. afferim lan apple. ben olsam ben de güderdim bu davar sürüsünü. hak ediyorlar çünkü.
  • o kadar entry okuyunca bana 2 aydır kontör almadığımı hatırlatmıştır.
  • bence biraz yağla komple alınabilir.

ama yinede iyi telefondur.
  • donanımhaber'de şöyle bir yorumun yardığı telefon:

yamulan mukavvaları düzeltmek için halının altına koyar 1-2 gün bekletirdim. belki iphone 5 de işe yarar.
  • bu telefonun şarjını daha verimli kullanabilmek adına birkaç önerim olacak siz suserlere;

1-öncelikle kullanmadığınız anlarda bluetooth ve wifiyi kapalı tutun, çünkü alet sürekli bağlanacak aygıtlar arayarak şarj yer.

2-aynı şekilde kişisel erişim noktası seçeneği de kapalı olacak.

3-genel sekmesi altındaki siri'yi de benim gibi kullanmıyorsanız kapalı tutmanız faydanıza.

4-şimdi en önemli kısma gelelim, baktınız şarjın uzun gitmesi gereken bi durumdasınız genel sekmesi altındaki 3g ve hücreseli kapatın. bu üç dört kat artırır kullanım süresini. üzgünüm internette işiniz olduğunda açıp, yine kapatmalısınız. yada iphone 5 veya 3310 kullanımı arasında fark olmayan, teknolojiyle arası iyi olmayan kullanıcıları tamamen de kapatabilirler.*

5-parlaklık kısmındaki aydınlatma seviyesini, gözu rahatsız etmeyecek derecede düşürüp, otomatik aydınlatmayı kapatın. otomatik aydınlatma hem şarj yer hem de ayarladığınız parlaklık zaten işinizi her ortamda görecektir.

6-mail,kişiler,takvimler kısmında yeni verileri al seçeneğini kapalı tutmanız faydanıza olur. makine sürekli yeni mail kontrolü yapmak zorunda kalmaz, siz gelen kutunuza girerek manuel kontrol edebilirsiniz. bu da şarj süresini uzatır

7-bazı iphone-ipod kullanıcılarının bilmediklerini gördüğüm için hatırlatma amacıyla yazıyorum bunu; menu tuşuna 2 defa üst üste basarak o an açık uygulamaları görüp, herhangi birine basılı tutup üzerindeki çarpılara basarak kullanmadıklarınızı kapatmalısınız. bu da şarj süresini extra uzatır.

8-telefonla işiniz bittikten sonra üstteki kilitleme tuşuna basmayı alışkanlık haline getirmek de, aydınlatmanın gereksiz açık kalmasını engellemek açısından önemlidir.

9-genel-kullanım sekmesindeki pil yüzdesi seçeneğini kapalı tutun, detay gibi gözükebilir ama kullanımı uzatır.

son bir dipnot: alette çok sık kullanıldığı için menu tuşu çabuk bozulabiliyor, daha öncekilerde başıma gelmişti. bunun için erişebilirlik sekmesindeki assasive touch seçeneğini etkinleştirin. menu tuşunun yerine, sanal bir buton gelir ekranınıza.

hadi bakalım gobeller, şukumu isterim.

not2: entry zamanın ötesine gitmiş, canınız sağolsun. sözlük kullanıcıları yararlı entry yerine atışmayı daha çok seviyor, fanboy-hateboylar yiyin birbirinizi ak.
  • ekşi sözlük'ün artık kutsal bilgi kaynağı yerine forum olduğunu bize gösteren telefon. yazarın biri bu telefonla ilgili bilgi veriyor. diyor ki, "az kullanırsan 4 güne kadar dayanıyor"; hop birileri çıkıyor "o zaman götüne sok" falan filan. bu ne lan, şenkardeşler kıraathanesi'nden beter oldu burası.
hesabın var mı? giriş yap