• geçen seferki hezimetten sonra vodafone'un bu sefer kampanyada gözünden vurduğu telefondur. bu fiyat ve paketlerle turkcell'den alanın aklına şaşmak lazım sadece kontratsız alınabilir belki.
    ama bir dakika turkcell resmi açıklamayı yaptı mı?
  • kontratli almak isteyenlerin aa ben zaten 70-80 lira veriyorum ki ne olacak diyerek kendini kandirmamasi gereken telefondur. (bkz: ben yaptim oradan biliyorum)

tabi ben bu isi yaptigimda, iphone 3g icin yaptim, o zaman sartlar farkliydi ama birazdan yapacagimiz hesap kontrat mantiginin cok da degismeyecegini gosterecektir.

efenim ben bu telefonu aldigimda, 370 lira gibi bir parayi on odeme seklinde odedigimi hatirliyorum. cok emin degilim bu rakamdan, uyari gelirse duzeltiriz. ben zaten tam da bu fiyata emektar p990i yi okuttugum icin isin bu kismi beni cok bozmadi. sonra bana gayet mantikli gelen ayda 150 dakika her yone paketini sectim. bu paket tam olarak sunlari iceriyordu : gold paket oluyordunuz, her yone 150 dk konusuyordunuz, 4gb internet erisiminiz vardi ve hafta sonlari bedavaydi. bu paketten sadece ayda 4gb internet erisimi isime yaradi. hafta sonu bedava paketini ise habersiz kestiler. sonra da gold uyelik yalan oldu. sen kapat ben arayayim bana bedava diyen biri olarak mal gibi yuzlerce dakikanin bi taraflarima girmesini engelleyemedim. bu birinci kapak oluyor. saglam bi fatura odemistim. itiraz mitiraz hikaye, burasini tahmin edebilirsiniz.

ikinci ve bence en onemli kazik su oldu. bu ayda 150 dk lik paketi aldiniz mi, 18 ay boyunca mahkumdunuz. mumkun degil ek bir paket, ya da ek dakika alamiyordunuz. bunu bana soylemeyen mal tim yetkilisi yuzunden ben salak gibi ayda 240 + 240 dk ye uye oldugunu sandim. oh ne guzel bi suru dakikam var dedim ama ilk bir iki aydan sonra suphelenmeye basladim. tim yetkilisni aradigiminda bana aci gercegi soyledi, boyle bir paket uyeliginiz yok beyfendi. dakikalar bitince, kol gibi dakikasi 40 kurus uzeri bir tarifeden konusuyordum. normalde 85 lira gelmesi gereken paket ek ucreti ek dakikasi ile 120 ila 180 lira arasi geliyordu.

simdi soyle bi hesap yapalim incicileri kizdirmadan :
    1-370 lira baslangic ucreti
    2- ortalama 120 lira x 18 (an geldi 170 odedim, an geldi 100)
    3- hafta sonu olayina uyanamama, nerden baksan 200 liras
    yapiniz hesabinizi : 2730 lira. evet bunun icinde 18 aylik telefon gorusmelerim de var haklisiniz.

oysa, bu telefon ciktiktan bir sure sonra cok daha guzel ve iyi olan iphone 3gs cikti. bu tuzaga bu sefer ben dustum esim dusmesin dedik ve ona 16 gb olani, 1500 kusur liraya 12 taksite aldik. bir yilda odedi. istedigi tarifeyi de secti. simdi isterse bir yillik cillop gibi cihazini satar, iphone 4 alir. malum yakinda radyolusu yok full hd lisi 64 gb olani vs gider bu.

ozetin de ozeti icin, gidin butceniz yetiyorsa taksitle alin. ozgurce kullanin.

tabi bu kontrat isine girmeyin ozetli entrynin benim elimde su an amerikadan aldigim hic acilmamis kayitli iphone 32 gb olmasi ile alakasi yoktur. sakin yanlis anlamayin. valla bak.
  • insanları yoldan çıkartan, akıllarına zeval getiren telefon.

millet sırf bu telefona sahip olabilmek için yurtdışı seyahatlerine çıkıyor, kredi kartı limitini yükseltmeye çalışıyor, amerikalardan adres falan alıyor garip yollarla...
    telefon olduğunu unuttu tabi herkes...

zbilyon tane özelliği varmış bu arkadaşın, retina display'i varmış, oyun neyin oynuyormuşsun...
    ya bu zbilyon özellik 3gs'de yok muydu?

http://www.apple.com/iphone/compare-iphones/
    işte kendi sitesi; ne bunların arasındaki büyük farklar?

*retina display
    *öndeki kamera sayesinde görüntülü konuşma (facetime)
    *hd video kayıdı
    *a4 işlemci

mutlaka başka ufak tefek şeyler vardır ama asıl meseleler bunlar.
    şimdi teker teker bakalım bu "inanılmaz" değişikliklere;

retina display;
    elle tutulabilir tek fark bu; çözünürlüğü ciddi derecede iyileştirmiş... de bundan 1 sene önce 3gs sahipleri "ekran süper kanka zaten" demiyorlar mıydı? öbür taraftan super amoled diye birşey de var...
    çok büyük bir fark mı?
    tartışılır...

facetime;
    çok abartılan balon bir "yenilik". yenilik bile değil gerçi, yalnızca diğer iphone 4 ve yeni nesil touchlarla iki tarafta da wi-fi varsa kullanabiliyorsunuz bu özelliği... yuh! ölme eşşeğim ölme... şebeke üzerinden bile değil ya, illa wi-fi olacak... skype'ın allanıp pullanmış, apple'ın pazarlama stratejisinin son ürünü... bu arada; ben daha kimseyi görüntülü konuşma yaparken görmedim; kendi telefonumda da 2-3 defa kullandım o da skype üzerindendi...

hd video kaydı;
    hd video kaydetmek ne derece işe yarayacak, ne gibi bir fark yaratacak hiç anlayamıyorum; kimse iphone 4'ü ile düğününü kaydetmeyecek, oturup kısa filmler falan da çekmeyeceğiz telefonla... zaten telefonla video çekmenin de çok sık kullanıldığı falan yok, anca arkadaşlarla çıkacaksın da makara yaparken düştüğün komik durumları kaydedeceksin falan... o da hd olsa nolur vga olsa nolur...
    he ayrıca yenilik falan da değil, milyon telefon var bunu yapabilen... hem 3gs'in çektiği videoya da bok atan görmedim hiç...

a4 işlemci;
    3gs o kadar yavaştı ki böyle bir iyileştirme olmazsa olmaz hale gelmişti; artık aplikasyonlarımızı 3 değil 2.6 saniyede açıyoruz! heyooo!!!

budur; 3gs ile 4 arasındaki fark genel hatları ile bu... çok mu büyük? yoo... 3gs'i geçtim, başka bir smartphone'dan çok mu farklı?

sırf masanın üzerine koyup hava yapmak için, kart limitini doldurmak yetmedi üstüne borç harç aramak bildiğin mallık... hele bazı sığırlar var ki daha taksidi bitmemiş 3gs'ini elden çıkarıp 4 almaya kalkışıyor... günah lan?! sana ne falan deme, cidden yolun yol değil... yarın bunun 5'i çıkar, 4'ten tek farkı rengi olur, ona da evini ipotek edersin...

öküz alınır o paraya diye bi nane var ya... vallahi öküz alınır lan o paraya...
  • iki büyük sıkıntı ile tarifeler geldi.

vodafone, orhan baba bizlere 1gb interneti "sınırsız internet" kisvesi ile sokuşturuyor esasen.

herhalde kimse iphone4 alıp çift yönlü olarak 1gb'yi doldurmayacağını söyleyemez; sen yüksek çözünürlük foto çek email atarken için cız etsin; olmaz öyle şey. hele iphone4 alıp 1gb'yi geçtikten sonra saniyede 10kilobayta fit olacağını hiç söyleme, hiç yemezler.

vodafone ile yapılabilecek tek iş, ek internet paketi almak; onun da maliyeti ayda 1gb ek data için 15, 4gb ek data için 30 lira daha vermek.

turkcell de dillere destan olan fahiş(e) fiyatlarıyla sokuşturuyor.

--

öncelikle şurası kesin: iphone4 alan her kişi halihazırdaki ses ve mesaj tüketimini korumalı ve hatta arttırmalı ki iletişim cihazı iletişimsizliğe yol açmasın; buna binaen data kullanımı da çok olmalı ki aygıt normal telefondan farklı bir havaya bürünebilsin.

yukarıdaki kesinlik, elbette ki şahsi beklentim. ki şahsi beklentim, şahsıma özel olarak ayda 300 - 400 mesaj ve her yöne 500 dakika görüşmeyi içeriyor. buna aylık 150mb data kullanımını da ekleyeyim ki, edge hızındayım, audio / video içeriğine erişmiyorum fakat yalnızca im, fb ve ucundan browsing yapıyorum. bu aygıtla beraber data kullanımım normal şartlarda 2-3 gb civarında olacak. yani bana vodafone'un 1gb'lik çakma sınırsız interneti yaramaz; mümkünatı yok. ek paket alınmalı ayda 15 ya da 30 lira vererek.

bu koşullar altında,

vodafone: (150+15) * 18 = 2970
    turkcell: 155 * 24 = 3720

liraya bana kullanılabilir bir iphone4 vaad edebiliyor. bununla birlikte halihazırda,

avea heryöne kamu 1250 + 250 dakika aylık 40 lira,
    vodafone cepnet aylık 8 lira,
    vodafone cepdolusu sms aylık 9 lira,
    yani normalde aylık 57 lira gibi bir maliyetim halihazırda var (avea indirimi aldığımdan 37 lira eder) bu da 18 ayda: 1026 (666), 24 ayda 1368 (888) lira ediyor.

mevcutta kıt olan data tüketimini makul seviyeye getirerek vodafone bana bu aygıtı 1944 liraya, (2304) turkcell ise 2352 (2832) liraya verecek oluyor, ki eminim her cep telefonu kullanan insan için aşağı yukarı durum böyle olacak.
  • vodafone tarafından ilk defa turkcell'den önce kontratlı paketleri duyurulmuş olan telefondur. vodafone'dan kontratlı iphone 3gs paketlerinden birisi almış birisi olarak yeni paketlerini daha çok beğendiğimi belirtmek isterim. direk olarak yeni kontratlı paketlerden birine geçiş opsiyonu olsa düşünebilirdim. lafı fazla uzatmadan yaptıkları iyileştirmeleri şu şekilde sıralayayım:

- vodafone red adlı yepyeni bir program oluşturmuşlar. özel müşteri hizmetleri, back-up asistanlık, indirimli shuttle, red team ile teknik destek ve anlaşmalı noktalarda indirim mevcut.
    - 1 gb'lık internet kotası dolduktan sonra düşük bir hızda olsa bile sınırsız bağlantı hiç fena değil.
    - artık sms haklarınızı mms şeklinde de kullanabiliyorsunuz. dakika ve sms/mms'lerde sağlam iyileştirmeler yapılmış.
    - yurt dışında 30 mb'lık internet hakkı tanınmış. yurt dışında cep telefonu üzerinden yapılan mb'lık internet tariflerinin ne kadar pahalı olduğu düşünülürse oldukça avantajlı.
  • iphone4 ile adaletsizliği ve saçmalığı aynı filmde görebiliyoruz.
    altıyüz küsür yuroya yunanistan'da satılırken, bir kaç mil ötede bin üçyüz yuro civarı almak

1- bu milleti aptal yerine koymaktır
    2- bu milleti salak yerine koymaktır
    3- bu millet hakkaten aptal zengin
    4- dördü bulamadım. ama telefona laf etmiyorum da işte parasını sikeyim kardeşim.
  • hızlıal.com da 32gb ı 1879 a bimekste 16gb ı 2699 a satılan icad, daha dün samsung i5700 sipariş ettim walla hiç iphone hevesim yok bu kadar fiyat farkı varken hele ama gold iyi sattı yani fiyat olarak helal olsun adamlara
  • türkiye'de pahalı olmasının sebebi dağıtıcı-satıcı kar marjından değil, devletin gümrük vergileri sisteminden dolayı kaynaklanmaktadır. düşük fiyatlı telefonlarda fark bu kadar bariz değil ancak ab üyelerinde bile yaklaşık 600 euro olan bu telefonun türkiye'de en ucuz yaklaşık 1.000 euro civarına satılması aradaki 400 euronun tümden aracı ve satıcıların cebine girdiğini göstermiyor. evet bu 400 euroluk farkın büyük kısmı maliye bakanlığı'na gitmektedir.

anlaşılacağı üzere senede milyonlarca dolarlık arge yatırımı yapıldığını hesaba koyarsak apple bile bir telefondan 400 euro net kâr elde edemezken, türkiye cumhuriyeti maliye bakanlığı bu rakamlara yakın bir tutarı cebine atabiliyor.

gümrük duvarlarını anlarım. ülkedeki üreticiyi, tüketiciyi korumak için, istihdamı artırma gayesiyle ithal tüketim maddelerine yüksek vergiler konabilir, bunu desteklerim de. anlamadığım türkiye'de bizim bilmediğimiz cep telefonu üreticileri mi var, onlara mı kıyak geçiliyor?

maliye disiplini felç olmuş bir ülkede gelire göre değil de, tüketimlere odaklı bir maliye sistemi oluşturulmaya çalışılırsa olacağı budur. öte tarafta yılda binlerce tl kazanan tüccarı, doktoru senelik kazancını 1.000 tl gösterir, maliye bunun üstüne gitmez. arada toplayamadığı vergi farkını da resmi şekilde ülkeye girdiği için takip edilmesi kolay, kayıtdışı ekonomiye dahil olamayacak sigaraya, içkiye, akaryakıta ve ithal edilen bu tür nitelikli ürünlere yüksek vergi oranları koyarak kapatmaya çalışır. tüm sorun bu sistemden ibaret.
  • 16g lik verisyonunu kanada'da 159 dolar verirseniz kontratla elinize tutusturuyorlar. aldik bakalim anteni ivir ziviri sorun olur mu gorucez. alirken satan eleman illa pil garantisini satin al diye 100 kaatlik apple care satmaya calisti ama istemedik. dedigine gore pil de sorun cikarsa uretici firma da satan telekomunikasyon sirketi de ucretsiz degisme bataryayi yapmiyormus. insallah sorun cikarmaz.
  • taaaa 1995te öle bayıla oynadığım, win98den sonra başka makinede düzgün çalışmayan pinball dreams, iphone için çıkmış... verin öpeyim elinizi.

http://itunes.apple.com/…ll-dreams/id301200965?mt=8
hesabın var mı? giriş yap