• -yurt dışından aylık dergi alıcam da üçüncü olur musun?
    +???
    -işte ben tek alsam sadece 5 kere getirtebiliyorum, ahmeti de ayarladım sen üçüncü olursan senelik x dergisini getirtebiliyoruz.

(bkz: okeye dördüncü aramak)
  • yakında kapalı paket sigaraların taşınmasının yasaklandığı günlere geri dönmemizden korkutan "filtre"dir.
  • tek tek sıra herkese geliyor. sigara içmeyenler tepeden inme sigara yasağına ses çıkarmadı. kendi içkisine dokunulmayanlar/içki içmeyenler tüm türkiye'de yayılan alkol kısıtlamalarını görmezden geldi. herkes internete girdi fakat internet sansürüne gösterilen tepkiler hala yetersiz. rtük televizyonlarda otu boku keserken, saçma sebeplerle kanallara ceza keserken kimse oralı olmadı, gazeticeler suçlanırken, işinden atılırken, mahkemelerde/hapislerde sürünürken kimse yoktu. kimi medya korkutuldu, kimi satın alındı ve ya paraya boğuldu, yandaş medya dendi kabullenildi. şifreli sınavlar, tatil yerlerine gelen müzik yasağı, benzin zamları...bunlar gündemde olan, bir anda aklıma gelenler.. bütün bunlar olurken, devam ederken mesela sınav şifresini bir avuç öğrenci protesto ediyor, o sınava giren bütün öğrenciler, anne-babalar demiyorum, herkesin tepki göstermesi gerekirken başını çevirip gidiyor insanlar. bu ülkede kpss, ygs, lgs...ne haltsa her sene milyonlar sınavlara giriyor ama gösterilen tepki ortada. ülkenin çoğu her gün internete giriyor, 15 milyonun yaşadığı istanbulda yapılan protestoya taksimi trafiğe kapatmayı gerektirmeyecek sayıda insan katılıyor. diğer şehirlerdeki durum ortada zaten.

yani demem o ki ucu neredeyse ülkedeki insanların tümüne dokunan yasaklara/yanlışlara/baskılara tepki göstermeyen, hemen kabullenen toplumumuz ne yazık ki küçük bir azınlığı ilgilendirdiği sanılan, aslında yine tüm ülkeye giren bu kazığa da tepki göstermeyecek. artık nerdeyse ağzından lokması, üzerinden giysisi alınsa, evinden sokağa atılsa iki bağırıp başlarını eğecekler diye düşünüyorum.

ben bu sefer bir değişiklik yapıp koyun toplum demeyeceğim. bunun yerine darwin'in "tavuk toplum" üzerine şu sözü iyi gitti gibi:
    "bilim ve sanat, bir kuşun iki kanadı gibidir. bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar.
    uçamayanlar ise tavuk olur. "tavuk toplum", önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz."

edit:imla
  • bir grup insan, bu genelgenin iptali için dava açmaya hazırlanıyorlar.
    facebook grubunda aşağıdaki şekilde duyuru yaptılar :
    ''arkadaşlar son gelişmeleri ve dava ücretinin toplanabilmesi için av. umut şeker tarafından açılan hesap numarasını sizlerle paylaşıyorum.

istanbul'dan vekalet için 10 kişi topladık. ankara'da bu rakam 3'te kaldı. davanın açılabilmesi için toplanması gereken 5250 tl toplanana kadar ankara'daki vekalet verecek kişi sayısını da 5'e çıkartırız diye t...ahmin ediyorum.

internet üzerinde bloglar olsun, forumlar, sözlükler olsun pek çok oluşumda dava açacağımız biliniyor. bunca insanın karşı karşıya olduğumuz haksızlığa karşı çıkacağını, ufak ufak da olsa bağışta bulunacağına inanıyorum. herkes 10 tl yollasa 525 kişi de bu iş biter. gönlünüzden ne koparsa... bu rakamı 3 haftada toplamalıyız.

dava açılabilmesi için 2 aylık süremiz vardı. şu anda tam 1 ayımız var. 3 haftada bu paranın toplanılacağını ümit ediyorum. hesapta gerekli para toplandıktan vekalet verecek arkadaşlarımızla belirlenen gün toplanıp davayı açması için noter'de avukatımıza toplu vekaletimizi vereceğiz. avukatımız da hemen davayı açacak.

hesaptaki biriken para miktarını her gün sizlerle paylaşacağız.

hesap numarasi:

umut şeker

türkiye iş bankası ankara kavaklıdere şubesi

4209 (şube kodu) - 0866908 (hesap no)

iban: (tr950006400000142090866908)

avukatımız umut şeker'in ankara barosu sicil numarası: 20366

http://www.umutseker.av.tr/

avukatımızla dava hususunda görüşmek isterseniz bizzat kendisinin yazdığı mesajı aynen ekliyorum. "bürom arandığında direkt olarak ismimi verirseniz sevinirim. büromdaki diğer avukatlar değil sadece ben bu davada vekil olacağımdan görüşülecek ve bilgi alınacak avukat konusunda özen gösterilmesini rica ediyorum. cep telefonumdan her zaman arayabilirsiniz.

saygılarımla...

av. umut şeker

0 532 208 57 21 ''

edit: grubun linki https://www.facebook.com/…?sk=group_141038985968157

ne kadar sağlam bir grup ben bilemem; gördüğümü yazdım objektif şekilde. maksat haberdar etmek olsun.
  • yasakçı ak parti zihniyetinin bir ürünü de internetten yurtdışı alışverişi yasaklamak.

ilgili habere göre, bu yasağın dayanağı olarak, internet üzerinden insan ve çevre sağlığına uygun olmayan ürünlerin satışa sunulduğu, yapılan satışların ticari nitelik arz ettiği ve devletin bundan vergi kaybına uğradığına ilişkin şikayetlerin gelmesini gösteren devlet bakanı hayati yazıcı, verdiği talimat sonucu yapılan çalışma neticesinde; kozmetik ürünleri, sporcu sağlığı ürünleri ve gıda takviyelerinin artık 150 euro'luk muhafiyet kapsamından çıkarıldığını belirtti.

tüzel kişilerin de kapsamdan çıkarılarak, kargo ve posta yoluyla yurtdışından getirilen eşyalarda vergi muafiyeti hükümlerinden artık sadece gerçek kişilerin yararlanacağını anlatan yazıcı, böylece, 150 euro muafiyetinin ticari amaçla kullanılmasının önlenmesine yönelik bir tedbir aldıklarını kaydetti.

önceki düzenlemede muafiyet hakkının kullanımında süre sınırlaması yokken yeni düzenlemede 2 ay içinde en fazla 1, yılda en fazla 5 şeklinde bu haktan yararlanabilinecek.

[ilgili haber linki http://www.ntvmsnbc.com/id/25205173/]

peki aslında bu ne demek.

bundan önce ebay gibi siteler yoluyla yurtdışından bir seferde -kargo parası hariç- fiyatı 150 euro'yu geçmeyen, patlayıcı madde, ilaç, pil gibi yasaklı ürünler listesinde olmayan, miktarı ticari miktar arz etmeyen, yurt içinde lisansla korunmayan ürünleri getirtebiliyorduk. giyim kuşam gibi türkiye de bulamadığımız ürünleri temin edebiliyorduk. yani aslında zaten ticari olarak kullanmayalım diye 150 euro'nun altnda 2000 adet kalem alamıyorduk.

iki ayda en fazla bir alışveriş ne demek? mesela ben son alışverişimde 5 dolara bir kılıf ve diğer bir hong kong'lu satıcıdan 1,5 dolara fotoğraf makinası için hafıza kartı çeviricisi aldım. kılıf geldi fakat 1,5 dolarlık çevirici, ben bunun ticaretini yapıyor olabileceğim gerekçesiyle elime ulaşmadı. ak partinin oluk oluk akıttığı özgürlüğü hayatımızın her alanına hissediyoruz hamdolsun.

hadi ben keyfime alışveriş yaptım, türkiyede bulamadığı yayınları, akademik materyalleri yurtdışından temin etmek zorunda olan akademik çevre ne yapacak? bir gümrük müşevirliği firmasıyla anlaşıp ilgili evrak ve parayı hazırlayarak malını gümrükten mi çekecek.

eğer gerçekten gerekçede gösterilen amaçlar hedeflendiyse;

zaten insan sağlığını tehtit eden malların yurda girişini engelleyebiliyorsun. düzenli, yüksek miktarlarda, farklı satıcılardan aynı ürünleri temin eden kişileri de saptayabiliyorsun. artık e ticaret yaygın, bunların internetten satışını yapanları da rahatlıkla izleyebiliyor cezalandırabiliyorsun ki, e ticareti izlemek, satış yaptıktan sonra fiş kesmeyen esnafı izlemekten daha kolay. vergi kaybıysa eğer, kısa bir süre önce 100 euro olan muhafiyet limitini 150 euroya ben çıkarmadım. 100 ile 150 arasında rakamsal olarak pek fark yok belki ama, 100 euro ile alınabilecek ürün çeşitliliği ile 150 euro ile alınabilecek ürün çeşitliliği arasında fark var. bu kısmı da bir çelişkiyle kapatalım. şikayet dinleyip değerlendirmekse eğer, ben çok merak ediyorum hangi kesimin şikayetidir bu. bizim de, oraya gelene kadar bir sürü şikayetimiz vardı, hangisi dikkate alınmıştır.

buraya kadar okuyabilenler için, facebookta organize olmaya çalışan bir grup var, danıştaya ilgili genelgenin iptali için dava açmaya uğraşıyorar. uğraşıyorlar çünkü davanın kaybedilmesi halinde 7.500 lira gibi bir rakamı toplamaya uğraşıyorlar. bin lira kadarını toplamışlar. ben de bu gün yarın 10 20 lira kadar göndereceğim.

işin içine para ile birlikte din de girmeyince insanlar tabi biraz farklı bakıyor olaya. bu artı bir de seçim gündemi yüzünden de pek organize olabilip seslerini duyurabildiklerini düşünmüyorum. yapabileceğimizi düşündüğümüz her ne varsa iş işten geçmeden yapalım. en aznından insanlarla bu durumu paylaşıp konunun bilinirliğini arttıralım.

sanırım 18 hazirana kadar dava açıldı açıldı. yoksa geçmiş olsun.

[facebook group linki http://www.facebook.com/….?sk=group_141038985968157]
  • başlığın kısıtlama olarak açılmış olması durumu tam betimleyememiş. evet belki sadece kozmetik ve sporcu sağlığı ürünleri 150 euronun altındaki muhafiyetten çıkarıldı, diğerleri yılda beş kez bile olsa serbest gibi anlaşılıyor ama aslında durum şu,

kozmetik ürünleri hiç alınmayacak değil 6 dolarlık kozmetik ürünü aldığında 150 lira ordino ücreti artı 67 lira antrepo parası ve 6 doların gümrük vergisini ödedikten sonra kolayca teslim alınacak. tabi bunlar için ilgili gümrük bölgesine gitmek gerek.

peki ileride ne olacak. ayda en fazla 2 ve yılda en fazla 5 kez alış veriş yapılabileceği durumunun farkında olmayan veya farkında olsa da "gelir mi gelir lan, belli mi olur" niyetli kişilerce yurtdışı alıışveriş sitelerinden alınan mallar ya gümrükte kaybolacak (artık orada ne oluyorsa, imha ediyorlar herhalde) ya geri gönderilecek.

bu durum böyle devam ettikçe, alıcının eline ürün ulaşmadığı hallerde parayı satıcı hesabına yatırmayan, yatırdıysa dahi iade eden, böylelikle alışverişi güvenli ve cazip hale getiren, satış hacmini arttıran paypal gibi ödeme sistemleri sayesinde yurtdışı satıcıları türkiye'yi problemli ülke belirleyip zarar etmemek için normal olarak türkiye'ye satışlarını durduracak.

o zaman da artık babayı satın alıcaz.

bu konuyu götüyle anlayan, bi şekilde müslümanlığa falan bağlayan gerizekalı beton kafalıların da beyinlerini en yakın tıp merkezine bağışlamalarını tavsiye ederim. elbet kullanabilen biri sahipnelir.
  • üçüncü dünya ülkelerinde bile olmayan bu derece çağ dışı yasaklamaya önceleri tepki göstermek için facebook'ta açılmış grupta zaman içinde alınan yol ile şu anda genelgenin iptali için açılması aşamasına gelindi.

aramalar, soruşturmalar sonunda davayla ilgilenecek tanıdık bir avukat bulundu.. ankara'dan avukat umut şeker bey.
    avukatın davayı açabilmesi için istanbul, ankara ve izmir'den vekalet verecek 5'er kişi arandı... istanbul grubu tamamlandı, iki tanesi de sözlükten, biri de benim.. ama ankara ve izmir'de galiba hala tamamlanamadı.
    avukata verilecek vekalet, sadece bu davayı kapsayacak.. yani gözünüzü korkutacak bir şey değil..
    ayrıca vekaletleri ancak ücretin tamamının toplanmasından sonra vereceğiz.

genelgelerin iptali için danıştay'a iptal davası açılıyor.
    genelgelerin iptali için dava açma süresi genelgenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 60 gün.
    yani bu davayı açmak için son günümüz 18 haziran 2011.
    fakat davayla ilgili ücretlerin en son 15 hazirana kadar yapılması gerekiyor ki, o son 3 günde vekalet işlerini halledelim, ve avukat bey de dava için savunma ve belgelerin hazırlıklarını tamamlayabilsin..

facebook grubunda sık sık "inşallah ekşi sözlük'ten daha fazla destek gelir", "ekşi sözlük'ten daha çok destek bekliyoruz", "ekşi sözlük'ten bu kadar az destek olunması çok şaşırtıcı, oysa daha duyarlı bir kitle olarak bilirdik" vb türü sitemler ediliyor zaman zaman...

bu da, bir sözlük yazarı olarak üzüntü veriyor bana...

on binlerin söz konusu olduğu ekşi sözlük'te, facebook grubunda aktif olarak görev alan taş çatlasa 3-4 yazar var... sözlükten katkı payı gönderen kişi sayısı da taş çatlasa 10-15 kişi...

sözlüğün bu derece duyarsız kalması burukluk veriyor...

ben yılda belki bir kere yurtışından alışveriş yapan biriyim...
    sırf, bu çağda birey olarak özgürlüğümüzün bu kadar keyfi olarak kısıtlanması mantık dışı geldiği için,
    bu akıl dışı uygulamalara boyun eğmememiz gerektiğine inandığım için,
    bireysel hak ve özgürlüklerimize sahip çıkmamız gerektiğine inandığım için,

bu grupta aktif olarak elimden geleni yapıyorum ve vekalet veren kişilerden biriyim...

bugün, internete girip bu yazıları okuyabiliyorsanız; 10tl -20tl sizi fakir yapacak bir meblağ değildir... ama herkesin gelecekte ihtiyaç duyabileceği / zorunlu kalabileceği yurtdışı alışverişleri konusunda elimizden alınan hakları geri kazanmamız için çok büyük fark yaratır...
    bugün yapacağınız 10-20tl'lik katkı ile, geleceğinizdeki özgürlüğünüze katkıda bulunun.. iki paket sigara parası... kısa mesafe taksi parası...

lütfen, bu konuda siz de bir katkıda bulunun... bu mücadeleye ortak olun...
    çok az zamanımız kaldı... emeğimize katılın...

bu mücadele kişisel değil, hepimiz için..

hesap numarasi:
    umut şeker
    türkiye iş bankası ankara kavaklıdere şubesi
    4209 (şube kodu) - 0866908 (hesap no)
    iban: (tr950006400000142090866908)

paypal adresi:
    taurusskywalker@gmail.com

ekleme: facebook grubu linki:
    http://www.facebook.com/…157&notif_t=group_activity

neşeli ekleme:
    davanın açılmasıyla ilgili tüketici derneğiyle irtibata geçilmiştir...
    şu ana kadar toplanan paralar derneğe bağış olarak verilecektir...

bu nedenle artık para gönderilmesine gerek yoktur...
    duyduk duymadık demeyin...
  • dünya üzerinde aradığımız herşeyi ülkemizde rahatça bulsak belki umurumda olmayacak uygulama.

ne yazık ki böyle bir imkan yok, kitap, cd , pil , oyun , oyuncak vs vs aklıma ilk gelen şeyler.

alıştıktan sonra bırakmak zorunda bırakılmak zor, onun için dava açılacakmış, bu uygulamadan rahatsız olan herkes 3-5 birşeyler yollarsa kısıtlı kalan zamanda dava açılabilecekmiş.

bir de bu yasağın sadece kozmetik ve sporcu gıdalarıyla sınırlı olduğuna dair bir inanış var ama iş öyle değil.

ayrıntılı yazışmalar http://www.facebook.com/…group_141038985968157&ap=1 adresinde mevcut.
  • açılacak davanın masrafları için az önce küçük bir katkı yaptım. bu konuda aktif bir şekilde emek ve zaman harcayan insanlara teşekkür ederim. konuyu gündemde tutmaya çalışalım.

(bkz: alışveriş özgürlüğümü geri ver)
  • katkımı yaptığım davadır
hesabın var mı? giriş yap