• "yanlış anlamayın sapık değilim.başkalarını izlememin nedeni detayların ilgimi çekmesi" diyen aşmış yazar.
  • bi hayatım daha olsa bu adam gibi yaşamak isterdim..
  • me$hur beyaz zenciler kitabinin norvec'li yazari.
  • 20 değil 50 yaşında bile okunsa insanı yoldan çıkarabilecek yazar.
  • şöyle birkaç dilek hakkım olsa bunlardan birini kendisiyle tanışmak için kullanacağım yazar. b 52 deki kokuşmuş dairede o yılbaşı gecesinde o ve charlie ile olmak isterdim. evsiz olmak isterdim sözlük onunla
  • ingvar ambjörnsen (d. 1956) norveç'in güneyinde larvik adlı küçük bir kentte doğdu. 15 yaşında kitaplara tutulup yazar olmaya karar verdi, okulla ilişkisini kesti. okuldan ayrıldıktan sonra 10 yıl boyunca -kendi deyimiyle- uyku tulumunun içinde yaşadı, çeşitli kentler, ülkeler dolaştı ve her çeşit işte çalıştı. bu 10 yıl boyunca yazdığı şiirler yerleşik yayın evleri tarafından basılmadı: şiir ve yazıları ancak 1970'li yılların başında norveç'te gelişen anti-kültür hareketi içinde yankı buldu ve bu kültürü temsil eden "gateavisa" sokak gazetesi türü dergilerde yayımlandı.

gençliğinde upuzun saçları ile hair müzikalinden çıkma bir figüre benzetilen ambjörnsen "esrar serbest bırakılsın" türünden demeçler vermekten çekinmedi. özel hayatını medyaya asla yansıtmayan, beyaz zencilerin gördüğü olağanüstü ilgi yüzünden hippi ile punk arası bir kuşağı temsil ettiği söylenen, "uyuşturucu maddeler yazan" olarak anılan bir yazar. bu konuda kendisi şöyle diyor: "beni beyaz zenciler ve son tilki avı'nı yazmaya iten '70'li yıllarda yayınlanan kitaplar oldu. bu kitaplar blöf doluydu. uyuşturucu cehennemlerini anlatan uyduruk anı defterleri, filan. her şeyin bombok çevreler olarak anlatıldığı bu kitaplar beni çok öfkelendiriyordu. insan her yerde insandır. insan bilmediği şeyleri yazmaya çalışmamalı. ben bunları hem bildiğim, hem de takıntım olduğu için yazdım"

ilk kitabı 1981'de 25 yaşında yayımlanan ve hızlı bir tempo ile her yıl en az bir kitabı basılan ingvar ambjörnsen günümüzde "yerleşik bir toplumdışı" olarak ve uyumsuz, eşcinsel, depresif, yalnız yaşayan kahramanları anlatmasıyla tanınıyor. çevirmen olan alman eşi ile 1986 yılından beri hamburg'da yaşayan yazar norveç'e kitaplarını tanıtmak, kitabından yapılan filmi görmek ya da ödül almak gibi nedenlerle gidiyor. birçok ödülün sahibi olan ambjörnsen 1991 yılında polisiye kitap yazarlarına verilen riverton altın tabanca ödülü'nü, 1992'de gençlik kitap ödülü'nü, 1995'te norveç edebiyat ödülü'nü, 1996'da kitapçılar ödülü'nü, 2002'de oslo kenti kültür ödülü'nü aldı.

ambjörnsen, birçok kitabında uyuşturucu kullananları anlatıyor olsa da kahramanları pelle ve proffen'in serüvenlerini hikâye ettiği etik kaygıları gözeten 10 kitaplık bir gençlik dizisi de kaleme aldı. tuhaf ama sevimsiz de olmayan elling karakterinin işlendiği dört kitaplık dizi büyük ilgi gördü. bu kitaplardan yapılan elling adlı film en iyi yabancı film dalında oscar'a aday gösterilen beş filmden biri oldu.

başlica yapitlari: 23-salen, 1981; den siste revejakta, 1981; sarons ham, 1982 (insan postuna bürünmüş köpek, çev.: banu gürsaler syvertsen, ayrıntı yayınları, 1994); galgenfrist, 1984; stalins oyne, 1985; hvite niggere, 1986 (beyaz zenciler, çev.: banu gürsaler syvertsen, ayrıntı yayınları, 1991); heksenes kors, 1987; jesus star i porten, 1988; bellona, 1989; san sebastian blues, 1989; den mekaniske kvinnen, 1990; det gyldne vakuum, 1992; sorte mor, 1994; natt til mork morgen, 1997; husk hjelm, 1998; samson og roberto, 1998; krakilske kamerater, 1999;pater pietros hemmlighet, 2000; dronningen söver, 2000;tre dogn etter dommedag, 2000; dukken i taket, 2001 (tavandaki kukla, çev.: banu gürsaler syvertsen, ayrıntı yayınları, 2002); elling dizisi: ütsikt til pardise elling-1, 1993; fug-ledansen elling-2, 1995; brodrene i blodet elling-3, 1996; elsk meg i morgen elling-4, 1999 gençlik dizisi: kjempene faller/ pelle ve proffen-1, 1987; doden pâ oslo s pelle ve proffen-2, 1988; giftige logner/ pelle ve proffen- 3, 1989; sannhet til salgs/ pelle ve proffen- 4, 1990; de blâ ulvene/ pelle ve proffer- 5, 1991: flammer i sno/ pelle ve proffen- 6, 1992; etter orkanen/pelle ve proffen- 7, 1993: hevnen fra himmelen/ pelle ve proffen- 8, 1994: slorbyens stemme/ pelle ve proffen- 9,1995; mordet pa akerbrygge/ pelle ve proffen dizisi albümü, 1995.
  • yeni kitabı cenneti gözetlemek, ayrıntı yayınlarından çıkmış olan, bir kaç sene önce norveççe sitelerde gezinerek bir şekilde kendisine mesaj atmayı becerdiğim** ve bunun üzerine bana cevaben bir e mail göndererek kalbimi tekrar fetheden alçakgönüllü müthiş yazar.
  • saclari iki metre oldugu rivayet edilir,efenime soliyim beyaz zenciler'deki erling denen adam kendisidir..rita vardi bi de o da accayip bi kizdi.ayrica filmi de varmis ama ben izlemedim.bu kadar..
  • lions değişim programıyla evimize gelen norveçli kızın uzaktan akrabası çıkarak beni dumura uğratan, beyaz zencilerle de özgürlük aşkıyla yanıp tutuşmamı sağlayan yazar.
  • ne yazık ki sadece 3 kitabı türkçeye çevrilmiş olan yazar. * * *
    tavandaki kukla henüz türkçeye çevrilmemişken, kitapları çeviren banu gürsaler syvertsen'e "neden ambjörnsen'in başka kitabını çevirmiyorsunuz? çabuk çevirin hadi hadi!" nidaları ile dolu bir mail atılmış, cevap olarak ise tee norveçlerden "yayın evinin, (bkz: ayrıntı) yazarın diğer kitaplarının içeriklerinin daha sıradan olması sebebiyle kült imajının zedeleneceği korkusuyla, başka kitabının basılmasına yanaşmadığı " içerikli bir mail alınmıştır. hemen dumur olunmuştur. bir süre sonra tavandaki kukla'nın basılması ise yakarışların sonuç verdiğini düşündürtmüştür.
    (bkz: ama ama)
hesabın var mı? giriş yap