• gelen son dakika bilgilerine göre imf başkanı atılan ayakkabının diğer tekini de istemiştir.

(bkz: )
  • yeni yaygınlaşan protesto repertuarından nadide bir parçanın doğru şekilde kullanılmasına örnektir.

bu eylemin ne yararı var diyenler olacaktır: sembolik anlamı bir yana dursun. en azından bundan sonra "artiz artiz gelip, akıl verip gitmeler, kadrolu öğretmen almayın elinize veririz demeler" icra edilirken, bu adamın derinlerinde biryerlerinde hep bir "..mı acaba?" olacaktır. "karizmayı çizdirmeseydik bari" kaygısı olacak.

tedirginliği bile yeter.

(bkz: aha gafası yarıldı)
  • eylemi yapan arkadaş dikkat ederseniz bush'a ayakkabı atan gazeteci gibi pisburun tabir ettiğimiz teknikle değil hafif falsolu, plase bir atış yapmıştır. ayakkabının beyaz oluşunu da düşünürsek dostluk kardeşlik mesajı verilmek istendiğini düşünüyorum. yanlış anlamayın hemen.

pozisyonun tekrarını izledikten sonra edit: ayakkabı barajdan sekmiş, çalışılmamış bi oyun olduğunu eleman da itiraf etti.
  • muntezar ez-zeydi'nin yolundan giden protestocu genç maalesef aynen zeydi gibi ıskaladı. atış talimi sonrasında sahneye doğru hücüma kalkan protestocuya korumalar kucak açtı, sardı sarmaladı.

ekşi ajans bildiriyor.

çit çit ptüüh.
    ---devam edecek---

ek: olayı sıcağı sıcağına yorumlayan ve ismini vermek istemeyen bir ekonomi yazarı, ayakkabı yerine su balonu fırlatılsa, alın işte ben patlatıyorum imf balonunu!! diye de höykürülse daha orjinal bir çalışma olabilirdi diye konuştu.

(offrecord sosyalist seni)

---devam edecek---

ek: ayakkabıyı fırlattıktan sonra sahneye hücüm eden protestocuyu engellemek isteyen korumanın cebinden çıkardığı siyah nesnenin ne olduğu tam olarak anlaşılamadı. korumanın silah çektiğini iddia edenler var. öte yandan protestocu öğrenci göz altına alındı.

(baba o ne biçim hücümdu be, sanki estergon kalesine gidiyor mübarek)

---devam edecek---

ek: kültür ve turizm bakanı protestoyu şık bulmadığını söyledi. aynen isimsiz ekonomi yazarı gibi protestonun özgün olmadığından dem vurdu. konuyu kongre turizmine kaydırdı.

(özgün bir protestonun turizme olumlu katkı yapacağını düşünüyor olsa gerek)

---devam edecek---

eylemci anadolu üniversitesi'nden. (bkz: #16962197)

(açıköğretim mi örgün mü acaba?) düzeltme: ---- herif birgün editörü çıktı---- (koçum benim be)

polisin gücü yine ve ancak garibana yetiyor, dışarıdaki eylemciler ara ara polis tarafından dövülüyor.

(vurun, vurmakla tükenmeyiz amuaagoduklarım)

---son---
  • ayakkabı nike çıktı... just do it
  • yahu ben yanlış görmedim bunu di mi? ayakkabı imf başkanına değil, o sırada eline mikrofonu alıp başkana ya da birisine soru soran (ve o sırada yapılan çekimde yakın planda olan) başka bir dinleyiciye atılmış, gayet de kafasından vurmuş. sonra 'geniş açı' ya geçildiğinde de görüyoruz ki selçuk özbek amfinin en tepesinden koşup aşağıya iniyor, o diğer mikrofonluya girişmeye çalışıyor. imf başkanını hedef alıp da o sırada elinde mikrofon olan adama 50 metreden denk getirmesi, üzerine bir de merdivenlerden aşağıya koşup kafasından vurduğu adama doğru bağırmasının ardından 'imf başkanına ayakkabı fırlatmak' ihtimalini ben pek değerlendirmeye almıyorum, hedefin imf başkanı olmadığı açık. ama gaza gelinmiş tabi, gelinmese şaşardım.

işte videosu
    http://video.gencturkhaber.com/…a_ayakkabi_atti.htm

(bkz: dost başa, düşman ayağa)
  • akşam haberlerinde fırlatılan ayakkabının üreticisini, satıcısı, giyicisini hatta satış elemanının ve fırlatıcının karnelerini görmemize neden olacak eylemdir.
  • türk insanın resmen koyun olduğunu görmeme vesile olan olay. tamam sen siyasi ,ekonomik gelişmelere sessiz kalıp büyüklerimiz hakkımızda ne düşünmüşse o olsun, ben razıyım diyebilirsin ama protestolarla dalga geçme bari.

bir gazeteci ülkesini işgal eden devletin başkanını protesto ediyor, dalga geçiliyor.sonrasında aynı yöntemle yine bir gazeteci imf'i protesto ediyor yine dalga geçiliyor. hangi karikatürden fırladınız anlamadım ki !
  • gencin birisi bir eylem yapıyor. uyandırdığı yankı ise şu şekilde; biz kongre turizmi açısından önemli bir ülkeyiz, turizm şöyle önemli böyle önemli bik bik... bizzat kültür ve turizm bakanı söyledi bunu. imf başkanının ülkemizde bir üniversitede konuşma yapması çok önemli bir olaymış. ve hatta haberi yayınlayan kanallardan birinde spiker ve muhabir bu tarz çirkin saldırıların ülkemizi yanlış tanıttığından bile söz ettiler. ne ayıpmış yani koskoca imf başkanına yapılan bu saldırı yollu konuşmalar yer aldı kanallarda. üniversitenin rektörü yaptığı açıklamada ayakkabı fırlatmanın moda olduğunu söyledi. beşir atalay da olayın üzücü olduğunu söyledi konuşmasında. bizi yanlış tanımalarından dem vuruyorlar yani.

rica ediyorum kendinize gelin. bak lütfen diyorum.

o imf başkanıdır ki senin ülkendeki demokrasi hareketinin şeriat amaçlı mı yoksa gerçekten demokrasi içerikli mi olduğunu senden daha iyi bilip de gelir bu ülkeye.. daha biz bile son 8 yıldır olanları anlamlandırmaya çalışırken, her gün bir sonuca varmaya çalışırken yeniden, daha açılımdan falan bahsederken, o adam bu ülkeye geliyorsa, sana fondan para veriyorsa ya da buna niyeti varsa, o bizi senden benden iyi tanıyor demektir. ne olduğunu bilmediği bir ülkeye girmedi bugüne kadar imf. yani kendimizi yanlış tanıtma gibi bir sorunumuz yok ki, onlar bizi olduğumuz gibi biliyorlar zaten. böyle bir protesto karşısında devlet büyükleri tarafından verilecek tepkilerin bu yönde olduğunu da biliyorlar.

diyeceğim şu ki bu ülkeyi yanlış tanıtan asıl şey, protesto gösterisinden sonra yapılan ülkemizin bu şekilde yanlış tanıtıldığı yönündeki açıklamalardır. bu demektir ki bizim ülkemizde protesto falan yapılamaz, hapse tıkarız zaten çıkamazlar da. bu protesto eğer imf başkanına değil de bir bakana falan yapılmış olsaydı, o çocuk hapisten çıkamazdı...

edit; ayrıca imf başkanına ayakkabı fırlatmak beşir atalay tarafından sınırı aşan bir olay olarak tanımlanmış. benimse protestoda sınır kavramını düşünmemi sağlayan mevzudur.
hesabın var mı? giriş yap