• japon kırsalından benzer bir hissiyat (17. yüzyılda yazıldığı unutulmamalı) :

"gel birlikte
    buğday başağı yiyip
    saman yastığı paylaşalım."

(başo, "kelebek düşleri", metis yayınları, çev. oruç aruoba)
  • gönüller bil olmayınca da seyranlik olan yerler samanlık olur. bir kibrit çakarsin hikaye biter.
  • ne kadar klişelerden nefret etsem de, etsek de, dibine kadar yıllanmış olsa da, sıkıcı da gelse, burun kıvıranı da olsa, acaba mı lan diyeni de olsa, yüz yılın bin yılın en katıksız doğru tespiti, gerçeğidir. gerisi bahanedir, garipliktir, sevilmemektir, belirsizliktir, çırpınmaktır. çünkü sevince, bu olduğunda, yapamıyorum, gelemiyorum, olmuyor, sorun, morun, zamansızlık, cidden vız. hadi canım oradan bu ne masalsı yaklaşım demeden önce, hayatın asıl masalsı olmayışını konuşmak gerek. niye bu kadar gerçek yaşadığımızı. aşk ulan bu, sevgi, bunu da masalsı yaşamayacaksak ölelim niye yaşıyoruz. tabi ki, çok ekstrem sorunlar, dış etkenlerden kaynaklanan, elden bir şeyin gelmediği çaresizlikler dışarıda tutulmuştur bunlar söylenirken. birini istemek, sadece arzu manasında değil, onunla olmak istemek bence her şeye hükmedecek kadar başı taçlı bi kral/kraliçe. bi mucize olup da ona her şeyden, herkesten ziyade teslim olan nereye giderse gitsin, bahar bahçe. kral/kraliçe çıplaklar da, kıvrandırıyor. biz ona rağmen, yok diyoruz, şudur budur, satır aralarında bi mantık arıyor, hüsn-i talil yapıyoruz yamalı problemlerimize. halbuki basit bi matematik, niye çözemiyorum lan deme, işlemi yanlış yapmıyorsun sadece sonuç sandığın gibi değil. yalan dolan yani. bana inanmıyorsanız gözyaşlarınıza sorun bak o doğruyu söyleyecektir.
  • allah rıskını verir anlayışıyla birleşince 70milyon nüfus doğuran atasözü.
  • büyük yalandır.

evlilik, haydi çok seviyoruz birbirimizi heloley nikah dairesi zobarey kira kontratı değil maalesef. kayınlarını seveceksin, onlar seni sevecek, eşin kayınlarını sevecek, onlar senin eşini sevecek, ayrıca iki taraf kayınlar birbirini sevecek, eşinin arkadaşlarını seveceksin, o senin arkadaşlarını sevecek, kısacası herkes herkesi sevecek muhterem.

zor işler vesselam, bu yaşa geldik, etrafta neler gördük.

gaza gelme, gaza getirme...
  • "sevgi maddi olanaksızlık tanımaz" anlamına gelen ata sözü.
  • doğruluk payı kanımca pek az olan, sadece piyasayı canlı tutmak amacıyla uydurulduğunu düşündüğüm özsüz söz.
  • guzide yurdumuzun zorlu ekonomik kosullarinda gecerliligini yitirmis atalar sozu. bu sozu soyleyen atalar nereden bilebilirdi ki, yillar sonra ulkede dogan her bebegin 100 bilmem kac dolar borcla dogacagini.
    (bkz: nasi yani)
  • 1. atlar üzerine çalışan bir hayvan sarrafının yanlış anlaşılan sözü.
    2. gözü dönmüş aşk canavarlarının mekan tanımazlığının sınırları zorlayan ifadesi.
hesabın var mı? giriş yap