• bir hafta önce rahatsızlığı nedeniyle hacettepe üniversitesi tıp fakültesi'ne kaldırılmış eski yök başkanı. yaşam destek ünitesine bağlı olarak yaşamını sürdürüyormuş.

http://www.haberler.com/…haberi/?utm_source=gadgets
  • şanslı adam.

doğramacı, net olarak, bir 12 eylül figürüdür. hatta o kadar böyledir ki, 12 eylül’ün paşaları, işkencecileri eline su dökemez. hani bir anket yapsanız “12 eylül denince aklınıza kim gelir?” diye, evren’den sonra açık ara ikinci çıkar. o beşibiryerde üyelerine filan nal toplatır.

80’lerin karanlığının biraz dağılmaya başladığı yıllarda, ki 80’lerin ikinci yarısından başlar, doğramacı, evren’le birlikte verimli bir mizah malzemesiydi. tamam, adamlara dokunamadık, ama, hatta muhtemelen bu yüzden, en sert mizahi dalgalara konu oldular. hatta bu konuda mizah yapmanın bir tür dokunulmazlığı vardı sanki, hani, sanki mahkemede değil ama halkın vicdanında yargılanmışlar ve bununla cezalandırılmışlar gibiydi, haklarında her türlü mizah meşruydu. nokta dergisinin efsane kapağı, levent kırca gibi birisinin doğramacı’yı televizyonda madara etmesi, limon’un acımasız salvoları... hep bu meşruiyetin sonucuydu. ek olarak, o zamanlar, eskinin anıları hala canlı olduğu için, evren’in ve doğramacı’nın icraatlerine yönelik gayet büyük bir nefret de vardı. yaptıklarını öyle ulu orta savunmak filan düşünülemezdi bile... şöyle düşünüyorduk: nasılsa bu devir geçecek, eski günler tekrar gelecek, yeniden çıkacağız yollara ve evren’i de, doğramacı’sı da tarihin tozlu raflarında yerlerini alacak.

doğramacı, üniversitedeki icraatlarine ilişkin olarak etrafında koparılan fırtınalara hiç cevap vermedi. sorduklarında da anlamadı zaten. zira bizimkinden çok farklı bir dünyadan geliyordu, kendince gayet normal, haklı, olması gereken işlerdi yaptığı, bizim dünyamızla alakası yoktu, başka dünyaların insanlarıydık. sadece bekledi. sustu ve bekledi. muhtemelen biliyordu ki, artık devir onun dünyasının devriydi ve yeterince uzun beklerse zaten kendini savunmaya gerek kalmayacaktı. biz, onların geçici, bizim kalıcı olacağımıza inanıyorduk gayet; o ise, yine sanırım, bizim geçici, kendi dünyasının kalıcı olacağını biliyordu.

haklı da çıktı, en azından şimdilik. zaman geçtikçe eski dünya unutuldu, anılar flulaştı, hatırlanmaz oldu. böyle oldukça da yaptıkları önce affedildi, sonra normalleşti ve artık savunulabilir hale bile geldi. muhtemelen evren de, doğramacı da, çok uzak olmayan bir zamanda öte dünyaya göçecekler ve bugün ortalıkta her ikisini de savunabilecek, arkalarından ağlayacak çok insan var. dedim ya, şanslı insanlar, yarattıkları dünyanın büyüdüğünü, gelişip serpildiğini görme şansları oldu, artık bir şey yapmalarına, söylemelerine gerek yok, zira o dünyanın çocukları da büyüdü, serpildi, tabutlarını el üstünde taşıyacak yaşa geldiler.
  • kendisinin bilkent üniversitesi'ndeki heykeli, onu atatürk heykeli zanneden bir öğrenci'nin "ilk defa gözlüklü atatürk heykeli görüyorum!" nidalarına maruz kalmıştır. ben görmedim, görenler anlatıyor.
  • http://www.odatv.com/…afisin-izini-surdu-1602101200

tarzı bir habere konu olmuş hoca beyfemdim. doğruluğundan şüphemiz var, yalanlığından şüphemiz var, varlığımız türk varlığına armağan olsun, darbe olacak diye hep bin ağızdan bağıralım, din elden gitsin, karımız kızımız var bizim, baykal yüzüne estetik mi yaptırıyor yoksa? kaldı mı dohuz? bazen kafam herşeye alışıyor lütfücüm.. tıpkı ergenekonsal şeyler gibi. pul bibere bi alışsan acı gelmez. bitki gibi bi tarzım var. daha çok da asma yaprağı.. asmayayım da besleyelim. kala-kalıyorum. öyle tatlı uyuyorum ki, uyandırmaya kıyılmıyor.
  • ölmüştür

zöe: tamam tamam ölmemiş
  • önümüzdeki birkaç gün boyunca sırma saçları ve badem gözleri üzerine türk basını ve akademi dünyası nefis bir performans sergileyecektir.
  • olmeyi haketmiyordu.
  • kendisi gitti yök'ü kaldı yadigar.

ayrıca (#10671063)
  • "kimine göre ihsan, kimine göre doğramaci."
    böyle bi laf vardi hakkinda.

neyse, allah taksiratini affetsin..
    benim icin "ihtilal yapmis bir askerin karsisinda el baglamis akademi üyeleri" fotografindaki bir kisiydi merhum. sevaplari silen tek bir günah diye bir sey varsa, budur herhal.

edit:
    binim icin ihtilil yipmis bir iskirin kirsisindi il biglimis ikidimi.. sivipliri silin ginih.. bikibikibik
  • bu sabaha karşı saat 02:00'de vefat etmiştir. allah rahmet eylesin...

mekanı cennet olsun...
hesabın var mı? giriş yap