200 entry daha
  • bu ve bunlar gibi sözde islami yardım dernek ve vakıfları kara para aklama ve yapılmamış yardımı yapılmış gibi gösterdikleri halde hiçbir incelemeye tutulmuyorlar.
  • ülkemizin kurucu babalarına saygılı bir türk genci olarak, yardımda bulunmayacağım yardım kuruluşlarından biridir.

temelleri milli görüş'e dayanan, araplara, araplaşmaya ve arap coğrafyasına olan desteği ile bilinen bir yardım kuruluşu. gördüğüm kadarıyla içerisindeki genç jenerasyon genelde eski refah partili -erbakancı- ailelerin çocukları ve sokakta ziyan olmamak için bir topluluğa aidiyet ihtiyacı olan sosyoekonomik düzeyi düşük mahallelerin gençlerinden oluşur. genç ihh dedikleri oluşumun tügva'dan en büyük farkı milli görüş döneminden günümüze kalan "dava" kavramını daha ön planda tutması ve tipik siyasal islamcı reaksiyonu olarak filistin meselesinin üzerinde daha fazla duruyor olması veya duruyor gözükmesidir. elbette mavi marmara olayı bu durumu daha da perçinlemiştir.

bu arada bu dava kavramı milli görüşle birlikte ortaya çıkmadı tabi, bunun temellerine inersek hasan el benna'dan tutun, ihvan hareketi, ezher üniversitesi, müslüman kardeşler, siyasal islam'ın türkiye'deki temelleri için mehmet şevket eygi, şule yüksel şenler falan filan bu böyle uzar gider, yani orası çok çok uzun konu.
    bu kurumun iç yapısı ve fikrî temelleri hakkında daha sonra çok daha detaylı bilgi vermek isterim elbette.
1 entry daha
hesabın var mı? giriş yap