• - bu hesap ekstresinde neden ankara yazıyor?
    - e çünkü hesabım ankara'da
    - neden?
    - nası neden, orda açtırdım, önceden orada yaşıyordum
    - maaş hesabınız mı bu
    - evet
    - çalıştığınız şirketin merkezi ankara'da mı
    - hayır burda
    - o zaman bu hesap niye ankara'da?
    - hanfendi bu devirde insanlar mobil, ben 5 senede 3 şehir değiştirdim, hesabım da ankara'da, nolmuş yani
    - olmaz bunu böyle alamayız
    - neden?
    - aynı şehirde olması gerekiyor
    - ne demek ya! benim alınmış bir sürü vizem var, onlar nasıl oldu?
    - biz bunu böyle alamayız.
    - o zaman internet sitenizde bunu belirtin, hem belirtmiyorsunuz hem de sonra sorun çıkarıyorsunuz. hem neden ankara hesabı olmuyomuş, ankara'daki hesap değil mi?
    - buradaki konsolosluğun ankara'daki hesapları kontrol yetkisi yok.
    - o nası ya! neyse biz bi ykb bulup halledelim artık...

gider en yakın ykb'den tekrar döküm almakla uğraşırız. bu arada sorduk, konsoluslukların böyle bi yeti sorunu mu var diye, adam da dedi ki bi konsolosluk bizden bilgi isterse see see veririz o bilgiyi. yok öyle bölge mölge.

*
    - avukat mısınız?
    - evet avukatım, buyrun kimliğim, buyrun çalıştığım ofisin antetli kağıdına yazılan yazı, buyrun bu da avukat olarak sgk işe giriş bildirgem.
    - olmaz, baroya kayıtlı olduğunuza dair barodan yazı getirmelisiniz
    - ya baro kimliğim var diyorum, yetmez mi
    - hayır yetmez
    - bakın ben daha önce de italya vizesi aldım, o zaman internet sitenizde barodan evrak istediğinizi belirtmiştiniz ben de getirmiştim. şimdi öyle bir şey yazmıyor, o yüzden getirmedim. niye belirtmiyorsunuz?
    - sitemizde yazıyor siz görmemişsiniz
    - hayır yazmıyor
    - siz bakmayı bilmiyorsunuz
    - diyosunuz... var da biz görmüyoruz... hanfendi ben başvurumun bu şekilde alınmasını istiyorum ve bunun için dilekçe yazıcam lütfen bi a4 alabilir miyim
    - buyrun

"sayın yetkili
    italya vizesi almak için idata adlı kurumun internet sitesinde gerekli olduğu belirtilen tüm evrak ektedir. belirtilmemiş olmasına rağmen, barodan evrak getirmediğim için idata tarafından başvurum alınmak istenmemektedir. ekte baro kimlik fotokopimin sureti, çalıştığım ofisin antetli kağıdına alınan yazı ve sgk işe giriş bildirgem de sunulmuş olup, başvurumun bu şekilde değerlndirilmeye alınmasını ve gerekli vizenin verilmesini saygı ile talep ederim."

*
    ikimiz de 6 aylık multiple vize aldık.
    canım italya.
    dandik idata.
  • idata'ya turistik amaçlı italya vizesinde, başvuruyu sorunsuz ve tek seferde tamamlamanız için güncel evrak listesi aşağıdaki gibidir. belki faydasıolur.
    bahariye şubesi boştu. çalışanlar güleryüzlü ve yardımseverdi.

ssk'lı olarak özel şirketlerde çalışanlar için;

* minimum 1 senelik geçerliliği bulunan pasaport.
    * vize başvuru formu (idata internet sitesinden temin ediliyor)
    * 2 adet biyometrik (35x45) resim (boyutlarını şablonla kontrol ediyorlar, o yüzden bilen birisine çektirin)
    * çalıştığınız şirketin antetli kağıdına şirket yetkilisi tarafından konsolosluğa hitaben yazılan (bu arkadaş çalışanımızdır, bu tarihlerde izinlidir ve ülkenizde tatil yapmak istemektedir, lütfen kendisine kolaylık sağlayın.. gibi) dilekçe. kaşe-imza garanti olur.
    * üstteki dilekçeyi yazan yetkilinin imza sirküsü fotokopisi (süresi geçmemiş olacak)
    * çalıştığınız şirketin faaliyet belgesi orijinali. (sanayi ve ticaret odası şubelerinden alınabiliyor. 10tl ücreti var. şirket vergi numarasını öğrenip kendiniz alabilirsiniz. bunun için patrona ağız yüz eğmenize egerek yok.)
    * çalıştığınız şirketin ticaret sicil gazetesi onaylı fotokopisi. yine üstteki gibi sanayi ve ticaret odası şubelerinden alınabiliyor. 10tl ücreti var. şirket vergi numarasını öğrenip kendiniz alabilirsiniz.)
    * çalıştığınız şirketin vergi levhası fotokopisi.
    * sgk işe giriş bildirgesi (şirketinizin muhasebecisinden ya da kim ilgileniyorsa ondan istemeniz gerekiyor, şirket yetkilisine kaşeletip imzalatmanız garanti olur.)
    * son 3 aylık maaş bordronuz.(yine şirket yetkilisi ve sizin tarafınızdan imzalanması gerekiyor.)
    * sgk barkodlu hizmet dökümü (e-devletten barkodlu dökümü oluşturup, yazıcıdan alıyorsunuz.)
    * banka hesap cüzdanınızın fotokopisi ya da hesap dökümünüzün imzalı fotokopisi. (son 3-4 ayı kapsayacak ve banka çalışanı imzalayacak. akbank ücretsiz veriyor, vakıfbank 10tl civarı alıyor. imzalayan çalışanın mutlaka imza sirküsü olacak.)
    * onaylı uçak ve otel rezervasyonları. (onay numaraları oluyor, onları kontrol ediyorlar.)
    * seyahat sağlık sigortası poliçesi. (mutlaka gideceğiniz tarihleri kapsamalı, poliçe numarası yazılı olmalı. idata ingilizce olarak da istedi benden, bankalar o şekilde de veriyor. internet çıktısı alacaksanız mutlaka bir banka yetkilisine imzalatmaya çalışın.)
    * nüfus cüzdanı fotokopisi.
    * eski pasaport fotokopileri. (varsa eski vizeler, pasaportların ilk 3-4 sayfası, son sayfası vs.)

devlet memurları için evrak listesi nispeten biraz daha kısa. aynı vize başvurusunda devlet memurları için hazırladığımız evraklar aşağıdaki gibi;

* minimum 1 senelik geçerliliği bulunan pasaport.
    * vize başvuru formu (idata internet sitesinden temin ediliyor)
    * 2 adet biyometrik (35x45) resim (boyutlarını şablonla kontrol ediyorlar, o yüzden bilen birisine çektirin)
    * seyahat amacını bildiren kendi yazacağımız bir dilekçe. (misal, senelik iznimi şu tarihlerde ülkenizde turistik amaçlı geçirmek istemekteyim. vs. vs. bilgilerinize arz ederim gibi..)
    * bağlı bulunan makamdan resmi görev yazısı orjinali.(kurumdaki görevi ve belirtilen tarihlerde yıllık iznini kullanacağını belirtecek. eğer bakanlık kurumlarından birinde çalışıyorsanız bu evrak kaymakama kadar imzaya gidiyor. elden takip ederseniz ortalama 6-7gün sürer, bunu göz önünde bulundurun.)
    * varsa kurum kimlik kartınızın önlü arkalı fotokopisi.
    * son 3-4 aylık maaş bordrosu.(devlet memurları için internet üzerinden e-bordro sitesinden alınıyor. garanti olması açısından çıktı aldıktan sonra kurum-şube müdürünüze imzalatın.)
    * yine üstteki gibi banka hesap cüzdanınızın fotokopisi ya da hesap dökümünüzün imzalı fotokopisi. (son 3-4 ayı kapsayacak ve banka çalışanı imzalayacak. akbank ücretsiz veriyor, vakıfbank 10tl civarı alıyor. imzalayan çalışanın mutlaka imza sirküsü olacak.)
    * onaylı uçak ve otel rezervasyonları. (onay numaraları oluyor, onları kontrol ediyorlar.)
    * seyahat sağlık sigortası poliçesi. (mutlaka gideceğiniz tarihleri kapsamalı, poliçe numarası yazılı olmalı. üstte yazdığım gibi ingilizce olarak istenebiliyor. bankalar o şekilde de veriyor. internet çıktısı alacaksanız mutlaka bir banka yetkilisine imzalatın.)
    * nüfus cüzdanı fotokopisi.
    * eski pasaport fotokopileri.

(bu arada fotokopileri idata'da hallederim diyorsanız, sayfa başı 1tl olduğunu bilin, fotokopi makinasının taksidini ödemeyin.)
  • italya vizesi için gittiğinizde mutlaka aşağıdaki resimde yerini gösterdiğim gişeye gidin. diğer gişedeki yaşlı kadın son derece antipatik ve sürekli zorluk çıkarıyor. işaretlediğim yerdeki şeker gibi hanfendiyle gidin rahatça işinizi halledin...
    http://img837.imageshack.us/img837/6360/idata.jpg

edit: kathy uyardı, istanbul şubesi demeyi unutmuşum..
  • vize başvurusu için gelen vatandaşları gereksiz yere uğraştırıp, yorarak kendilerini tatmin eden personellere sahip aracı kurumdur. italya vize başvurusu için evraklarımı uzattığım idata personelinin "internet şubesinden aldığınız bu hesap ekstrelerini bankadan onaylatıp getirin aksi halde kabul edemeyiz" demesi üzerine "vizeyi siz mi vereceksiniz sanki? siz aracı kurumsunuz ve aracı kurum olarak göreviniz verdiğim belgeyi almak ve konsolosluğa ulaştırmak. o onay işlemini yapmıyorum, red alırsam da benim sorunum" diye resti çektim. altta kalmak istemeyen personel bu kez "o zaman size eksik evrak verdiğinize dair form imzalatmam lazım" deyince ben de "verin o formu" deyip imzaladıktan sonra altına da "hiç gerek olmadığı halde 13 nolu banko görevlisi internet şubesine ilişkin banka evrakını haksız ve ısrarlı bir şekilde normal şubeye onaylatmamı talep etmiştir ve evraklarım eksik olmadığı halde beni bu formu doldurmaya zorlamıştır" diye de şerh düştüm. banko görevlisi düştüğüm şerhi görünce afalladı ve ne yapması gerektiğini diğer görevlilere sordu ama yapacak bir şey yoktu. evraklarımı ve şerhli eksik evrak formunu aldı. ben de 6 aylık çok girişli vizemin yapıştırıldığı pasaportumu 15 gün sonra gidip idata'dan teslim aldım. pasaportumda daha önce almış olduğum 5 schengen ve 1 abd vizesi olmasaydı, banko görevlisine böyle rahat rest çekebilir miydim emin değilim tabii...

banko görevlilerinin gereksiz ve yıldırıcı taleplerini dikkate almayın ve sanki vizeyi size onlar verecekmiş algısına kapılıp da hak etmedikleri saygıyı onlara göstermeyin.
  • italya ve hollanda vizeleri için gerekli belgeleri alıp düzenledikten sonra sizin için konsolosluktan randevu alan, köprü görevi gören kurum. ancak bu kurumun türk çalışanları, italyan konsolosluğunun italyan çalışanlarının yarısı kadar kibar değiller. yardımcı olma konusunda da italyan konsolosluğundakiler bu arkadaşlardan daha istekliler kesinlikle.

bir de istanbul şubelerine gittiğim 2 günde yaşadığım tuhaf diyaloğu aktarıyım;

+ buyrun belgelerim
    - hmm.. bakalım bu tamam. bu tamam...
    + (izliyorum)
    - x belgelerin eksik yarın bunları tamamla öyle gel
    + peki
    - belgelerini sıraya koydum, yarın gelirken sakın bozma o sırayı
    + bozmam

ertesi gün gittim ve sıra numaram beni başka bir görevliye yönlendirdi,

+ merhaba dün gelmiştim, x belgelerimin eksik olduğunu söylemiştiniz onları da getirdim
    - ver bakalım hepsini
    + buyrun
    - (uğraşıyor, yüzünü buruşturuyor)
    + (izliyorum)
    - bu belgeler neden bu kadar karman çorman ya sırası çok kötü
    + dün şu taraftaki hanım dizdi onları ve sırasını asla bozmamam gerektiğini söyledi
    - bozmuşsun demekki
    + bozmadım dizdiği gibi getirdim
    - hmm. tamam şunu şuraya alalım, şunu şuraya...

işte böyle konuşmaların içinde bulabilirsiniz kendinizi idata çalışanlarıyla.

edit: ekleme
  • bu amına koyduğumun çocukları randevu vermiyor okey ama en azından birisi 0 ile o harfinin farklı yazımı olduğunu öğretebilir mi ya? adamlar doğrulama kodu girerken hem sıfırı hem o harfini 0 olarak yazıyorlar, her seferinde yanlış olanı seçiyorum, başa dönüyorum.
  • evet bugün eski bi çalışan vasıtası ile durum nedir neden randevu yok diye sordurdum

gelen cevap; şirketlere satıldı, isterseniz 200 euro ya alabilirsiniz.

ülkenin her yerinden irin akıyor, araç almak istersin karaborsa, konser bileti almak istersin karaborsa, maç bileti aynı…

bazı orul orul orospu çocukları en ufak boşluk gördü mü milleti sikip kolay yoldan para kazanmak için elinden geleni yaparken devlet sadece izliyor..

gündem edebildiğiniz her platformda dile getirip
    şikayet edebildiğiniz kadar edin, yapacak başka bişey yok.
  • bokum gibi aracı kurumdur.

ilgilendiği konsoloslukların (ki italya ve almanya olmak üzere sadece iki tane var) bayramlarını seyranlarını tatil günlerini bilmez, sana bilgilendirme yapmaz (mı yapamaz mı artık bilemiyorum ama bence bir ihmal ve yetkinlik sorunu mevcut), her ne sorunun olursa olsun "soru" ve "sorunun" ne olduğunu anlamadan kalıplaşmış cümlelerinden bir demeti sana cevap olarak sunar.

konsolosluklar kendilerine vize için gelen çeşit çeşit insanlar uğraşmasın, zahmete girmesin diye ortaya atılmış bir oluşumdur, vize alan kişiye bir katkısı ya da kolaylığı yoktur.

almanya için vize alacaklara söylüyorum; okuma yazmanız, az buçuk da muhakeme yeteneğiniz varsa idata kullanmayın, çarşamba günleri saat 13:00-14:00 arası konsolosluğa gidin, randevunuzu alın, formlarınızı doldurun, belgelerinizi toparlayın kendi işinizi kendiniz halledin; 23 euronuz cebinize kalsın. çünkü bu kurumun size kattığı hiç bir ekstra yardım, hizmet vb yok. daha ilgilendikleri ülkenin tatil günlerindeki çalışma politikaları ve işleyiş şekline bile hakim değiller.
  • avrupa birliğinin, türk vatandaşları için asla vize muafiyeti uygulamayacağının en büyük kanıtı, bacasız endüstri.
  • öğrenci olduğum için seyahat sigortası ve vize ücreti istemeyerek 35 (otuzbeş) ytl'ye 10 aylık schengen vizesi almama vesile olan kuruluş.

edit: öğrenci olanlardan seyahat sigortası istememeleri ve vize ücreti almamaları tamamiyle italyan konsolosluğunun kıyağıymış, oraya gidip teşekkür falan etmeyin yani.
hesabın var mı? giriş yap