• sozleri aysel gurel'e ait,atilla ozdemiroglu'nun bestesini yaptigi bir sezen aksu klasigi...

ter döküyor dört duvar ter bense beklerim bir gün mutlaka
    ters dönecek anahtarlar bir gün elbet çıkacaksın ışığa
    sen aydınlığa ben sana hasret
    gel eritir demirleri bendeki ateş

bir gün açılır açılmaz sandığın kapılar vurunca güneş
    bir karanlık daha erişti güne saat neredeyse beş

gün bizim güneş bizim, göğsümüzde ateş bizim
    el ele olduğumuz o gün gülmek bizim
    dün bizim yarın bizim, yana yana sevmek bizim
    hasrete vurduğumuz göz göz yürek bizim

süsledim gelin misali gençliğimi sandığıma kaldırdım
    sensiz geçen yılları sildirdim sana yeni zaman aldırdım

gün bizim güneş bizim, göğsümüzde ateş bizim
    el ele olduğumuz o gün gülmek bizim
    dün bizim yarın bizim, yana yana sevmek bizim
    hasrete vurduğumuz göz göz yürek bizim
  • sezen aksu şarkısı olanına sözlükteki ikiyüz kusur entry boyunca bir tane dahi cezaevi ile ilgili bir yorum yazılmadığını gördüğümde şaşırdığım şarkıdır. albümün adında dahi 88 gibi bir dönem albümü olma amacı varken, kimse mi anlamaz aysel gürel'in bu şarkıyı cezaevinde sevdiği bir adama yazdığını? ter döken dört duvarların içinde anahtarlar ters döndüğünde ışığa çıkacak, aydınlığa hasret bir sevgilinin karşısında onu gençliğinin en güzel zamanlarında dışarıda bekleyen, demirleri eritecek ateşlerle yanan bir kadın.

bir marş havasıyla okunan nakarat bölümü de şarkıyı yeterince politize ediyor, siz böyle şarkıları nasıl kendi aşklarınız için dinleyebiliyorsunuz, işte o da sezen'in kendine has özelliği. ama bana sorsanız her dinlediğimde ailemdeki büyüklerin yaşadıkları geliyor aklıma aşk şarkısı olmaktan çıkıp.
  • nazım hikmet'in şiirlerinden birinin adı.
    aynı zamanda hasretin tanımının da pek guzel yapıldığı şiir...

hasret
    yüz yil oldu yüzünü görmeyeli,
    belini sarmayali
    gözünün içinde durmayali
    aklinin aydinligina sorular sormayali
    dokunmayali sicakligina karninin.
    yüz yildir bekler beni
    bir sehirde bir kadin.
    ayni daldaydik ayni daldaydik
    ayni daldan düsüp ayrildik
    aramizda yüz yillik zaman
    yol yüz yillik.
    yüz yildir alacakaranlikta
    kosuyorum ardindan.

nazim hikmet
  • "sezen aksu 88" adlı şaheserin, en güzel şarkılarından biri. şarkının sözleri aysel gürel'e, müziği atilla özdemiroğlu'na ait.

bu albümde, ara dinkjian, arto tunçboyacıyan, garo mafyan gibi müzik insanlarının katkıları olsa da aslan payı onno tunç'undur. onno tunç bu albümde resmen harikalar yaratmıştır. en sevdiğim sezen aksu şarkılarından biri olan ve bir metin altıok şiiri olan "kavaklar"ı kaliteli bir kulaklıkla dinlerseniz, arka fonda bir erkek sesinin, belli belirsiz sessiz bir ağıt yaktığını duyarsınız. işte o ses onno tunç'un sesidir.

neyse, "hasret"e dönecek olursak; bu şarkıyı senelerdir dinlerim. geçen sabah radyoda çalınca, sözlerine biraz kulak kabartmışım sanırım; şarkıda hapishanedeki bir adamdan bahsediyormuş. yıllardır boş boş dinliyormuşum.

"ter döküyor dört duvar ter bense beklerim bir gün mutlaka
    ters dönecek anahtarlar bir gün elbet çıkacaksın ışığa

süsledim gelin misali gençliğimi sandığıma kaldırdım
    sensiz geçen yılları sildirdim sana yeni zaman aldırdım
    gel eritir demirleri bendeki ateş"

aysel gürel'in kalemi o kadar lezzetli ve kendine özgü ki, insan okurken hem büyüleniyor hem de "kesin o yazmıştır." deyiveriyor. kadın, aşkın içindeki erotizmi o kadar güzel ifade ediyor ki, şiir lirik bir destana dönüşüyor.

hâl böyle olunca, merak ettim; aysel gürel'in bu şiiri kime yazmış olabileceğine dair küçük bir araştırma yapmaya karar verdim. google'a, "aysel gürel'in aşkları tam liste" yazınca karşıma çıkan kabarık liste içerisinden, 80'li yıllarda cezaevine girmiş kişileri filtreledim.

nitekim, karşıma "ekmek teknesi" dizisinin nusret baba'sı savaş dinçel çıktı. savaş dinçel, 12 eylül döneminde, siyasi nedenlerle bir dönem sağmalcılar cezaevinde yatmış. hatta müjdat gezen, bir oturumda bu aşktan bahsetmiş biraz. velhasılıkelam, bu güzel şarkının sözleri, benim tahminlerime göre duayen tiyatro sanatçısı savaş dinçel'e yazılmış olsa gerek.

benimki tamamen tahmin tabi. şarkının hikayesinin doğrusunu bilen varsa, mesaj atabilir. naim dilmener'i tanıyan varsa,ona haber verebilir; o kesin biliyordur. *

ezcümle, bu güzel "umut güzellemesi", insana andy dufrense'in dediği gibi "umudun iyi bir şey olduğunu" hatırlatıverir. bir söz vardır: "canan küstüyse, ihtimaldir ki gönlü alınır; gittiyse, ardından yollara düşülür; hatta öldüyse dahi; ihtimal ki ahirette kavuşulur ancak sevmediyse çare yoktur."

aysel ablamız, belli ki umutla sevmiş; bir o kadar da güzel sevilmiş. yattığı yer incitmesin...
  • sema moritz'in seslendirdiği hasretin sözleri şöyledir.

o gözler benim olan
    eskisinden yabancı.
    gönlümdeki bu sevda;
    hiç dinmeyen bir acı.

ruhumun kederinden gözlerim yaşla doldu,
    inliyorum derinden, bana bilmem ne oldu.

en candan arkadaşım; ruhumu saran gece.
    ben kime bağlanmışım, ağlıyorum gizlice.

kimsesiz karanlıklar, derdime şifa verin.
    kalbimdeki yaralar, daha çok daha derin.
  • farslar, özledikleri kişi için, "yüreğim büzüştü." derler, o'nun yokluğu nedeniyle. yüreği büzüşür özleyen insanın. yüreğin o'nsuzlaşmasıdır, yoksullaşması. zira maşuk doldurur aşık'ın yüreğini.
  • "farkettim, eve gelince. kül tablamda bir izmarit duruyor, en son sen yanımdayken içip söndürdüğüm.."

bir saat öncesini geri getirememek, bir ay sonrasındaki vuslata sabredecek mecal bulamamak.. hasret.
    geçmişi veya geleceği şimdiye taşıyamamanın boğazdaki düğümü.
  • seyyan hanim'in soyledigi hasret'in sozleri:

"o gözler bana eskisinden yabancı
    gönlümdeki bu sevda hiç dinmeyen bir acı
    ruhumun kederinde gözlerim yaşla doldu
    inliyorum derinden bana bilmem ne oldu
    en candan arkadaşım ruhumu saran gece
    ben kime bağlanmışım ağlıyorum gizlice
    kimsesiz karanlıklar derdime şifa verin
    kalbimdeki yaralar daha çok daha derin."

düzeltme için neira'ya teşekkürler.
  • tanju okan'ın süper şarkısı. sonlara doğru ağlar kendisi. bir miktar rakıyla füzyona girdikten sonra herhangi insanı ağlatmayacağına dair garantisi yoktur. o vakit, buyrun sözleri. anladığım kadarıyla yazdım, ara sıra yuvarlıyor, yanlış olabilir, ses edersiniz:

bu akşam çok efkarlıyım,
    kalbim neden kan ağlıyor?
    bunu bir bilsen sevgilim..

güneş solgun gündüz gece
    içimde sen bir bilmece
    ızdırabı heceliyor

sensiz yalnız sensiz içim
    gözyaşlarım yağmur gibi
    yanağımı ıslatıyor

kollarım bekliyor seni,
    öpsem öpsem ellerini,
    yine de sana hasretim.

dudaklarımda bir ateş,
    avuçlarımda alevsin.

sensiz yalnız, sensiz hiçim
    ilahımsın sevgilimsin,
    sen benim her şeyimsin..

hayatım anlamsız şimdi
    sensin bana neşe veren
    seviyorum sevdim bir

sen benim sıcak güneşim,
    güzel tatı tek eşimdin,
    kara sevdam, sevgilimdin

unutamam asla seni,
    her gün anıyorum yasla seni,
    ne olursun dön, dön bana

kollarım bekliyor seni,
    öpsem öpsem ellerini
    yine de sana hasretim...

dudaklarımda bir ateş,
    avuçlarımda alevsin

sensiz yalnız sensiz hiçim
    ilahımsın sevgilimsin,
    sen benim her şeyimsin..

güneş solgun gündüz gece
    içimde sen bir bilmece
    ızdırabı heceliyor

sensiz yalnız sensiz hiçim
    gözyaşlarım yağmur gibi
    yanağımı ıslatıyor sevgilim.. yanağımı ıslatıyor..
  • bu şarkıyı seyyan hanım'ın sesinden de sema moritz'den de dinleseniz, insanı yeniden yaraladığını tecrübe edersiniz.

"yalnızlık süsmüş gibi yüzümde, bin yıldır hasretim ben, ellerine..." dersiniz sizi sarmalayan geceye doğru.
    karanlıklar aralanmaz, gitgide çöker omuzlarınıza. gitgide karanlığa sarılırsınız, onu sahiplenirsiniz. artık karanlık sizin içinizde, siz karanlıktasınızdır.
    karanlıksınızdır...

kalbimdeki yaralar, daha çok daha derin...
hesabın var mı? giriş yap