• hamile olunca nur iniyor kadına pattadanak söylemek gerekirse..
    eski "o" olmuyor hamile olunca. yeni bir "o" , daha mutlu daha sevecen merhametli...
    olağanüstü bi değişim ..
    tanrılaşmış gibi.. kutsal ..
    canlı canlı tombik tombik .. hamileler iktidara gelmeli mesela .. al sana ilahi güç
    veya hamilelere hizmet sektörü olsa .. poşetlerini taşısak , otobüste yer ayarlasak ya da cafe de falan , onlar belini tutup arkadan doğru "oyy" deseler , hemen koltuk getirsek pofuduk, oturup dinlenseler oracıkta .. hep yaparım bunları ben şahsen
    doğurduktan bi süre sonra tekrar eski insan hallerine dönüyolar ama .. hamile olmak ayrı bi bilinç durumu olabilir bi ihtimal .. hele ilk çocuk hamileleri daha bi farklı daha bi ilahe oluyolar kiçok şaşırıyorum ..
    kadın doğumcu gibi yazıyorum ama çok hamile tanıdım tanımasam da görünce anlıyorum hemen , gözümü alıyolar ..

mesela kız çocuk erkek çocuktan daha az rahatsız edermiş hamileyi .. bebekler gözlerini doğar doğmaz mı açıyo yoksa doğduktan biraz sonra mı onu bilmiyorum ama merak ediyorum ..
    bi de aş ermek hakikaten çok kötüymüş onu biliyorum .. canın istiyomuş ama bulduktan sonra gene bişi istiyomuş, sürekli böyle akşam akşam tahinli pekmez gibi mesela ..
    bi de güzel kilo almazsa hamile doğurduktan sonra karnında çatlaklar olurmuş , bebek göbeği tamamen dışarda oluyo bazı hamilelerde yastık gibi oluyo mesela, onlarda karın çatlakları olucak .. o yüzden güzelce yemek lazım, sağlıklı sağlıklı , kolun bacağın da kilo alsın .. tombik tombik ..
  • genci, yaşlısı, doğurmuşu, doğurmamışı hatta kadını ve erkeğiyle her önüne gelenin bir öğüt verdiği pek sabırlı kadınlardır. hamile kadınlar bu öğütlere pek takılmamalı, mümkün mertebe araştırma yapmalı ve doktorunun söylediklerini uygulamalıdır. zira her kadının hamileliği farklı olduğu gibi, bir kadının iki hamileliği arasında bile büyük fark olabilmektedir.
    bir hamilenin 280 günlük serüveni boyunca sıkça karşılaştığı bir diğer sinir bozucu şey de mütemadiyen "kız mı erkek mi" tahminleri yapılması ve hatta "kız mı istiyorsunuz, erkek mi" diye ısrarla ayrımcı sorular sorulmasıdır. "kardeşim kız da olsa erkek de olsa benim çocuğum olacak dersin" anlamazlar. illa bi tarafta olacaksın!

hamilelik süresince yaşanan en hoşa giden şeylerden bazıları ise, evde göbek açık dolaşmak, bebeğin hareketlerini hissetmek ve karnın baba adayı tarafından okşanmasıdır.
  • (bkz: jean-baptiste grenouille)

en azından ben öyle oldum. vahşi doğada rahatça yaşayabileceğim bir koku duyusuna sahibim artık. öyle ki, 5 m.lik yarı çaptaki bütün kokuları algılayıp, ayrıştırabiliyorum. toplu taşıma ise tam bir şenlik artık benim için, araçtan indiğimde yüzüm yemyeşil. yanıma oturanların kaç gündür yıkanmadığını şıp diye söyleyebiliyorum. parfüm sıkmış birine ise minnetle bakıyorum, "seni allah gönderdi" diye.
  • efendim şimdi bu hamilelerden bizim ailede ablam ve kuzenim olmak üzere iki tane var. ne zaman görsem deli gibi karınlarına bakmaktan alamıyorum kendimi. bir de tedirgin oluyorum hani rahatsız olurlar mı diye, böyle kaçamak bakıyorum. utanmasam açsana lan bakıyım diyip, beş dakika inceleyeceğim. hamilelik enteresan bir şey. bir de üzülüyorum ya kilo almışsın diyorlar bunlara, bunlar da bir üzülüyorlar sonra, canlarım. durup durup uyuyakalıyorlar bir de. sonuç olarak hamile olmak ilginç bence.
  • benim bu. yaklaşık 3 haftadır. şimdiden çok seviyorum sıpayı. lan tırnağımın ucu kadar bişey henüz ama baya seviyorum. oha. çok değişik...
  • gözümdeki en kutsal varlıktır. can içinde can büyüyor. minicik bir nutfeden koca bir insan şekilleniyor. yeni bir dünya doğuyor, dünya içinde. kadın, kendi canından can katıyor minicik bir varlığa. bir insan ne kolay doğuyor, ne kolay büyüyor ne de kolay ölüyor. hamile kadındır dünyanın en kutsal varlığı. erkeklerin ne askerliği, ne sünneti ne de geçim derdi.. hiçbiri eline su dökemez hamile bir kadının içinde saniye saniye gelişen mucizelere.
  • durmaksızın mutluluk hormonu salgılayan kadındır.hamileliğin yarattığı mutluluk hormonu bir kavanoz nutella yense de salgılanamaz.
  • karşınızda zamanlı zamansız öğürüyor, hatta kusma raddesine geliyor olabilen kişi. ama suç sizde değildir, hormonlardadır, meraklanmayın. yine de duş almayı ya da parfümünüzü değiştirmeyi düşünebilirsiniz tabii.

özellikle genç kızlar, ter kokusu üzerine sıkılan ucuz parfüm asla duş sonrası gibi güzel kokmuyor, fark edin artık şunu. fönünüz bozulmasın diye bir hafta duş almıyorsunuz; tamam saçlar güzel oluyor da kokudan yanınıza yaklaşılmıyor be yavrum.

bööööğ, midem kalktı bak yine. çubuk kraker yiyeyim en iyisi.
  • galiba ders kitaplarından ve hocaların anlatımından kaynaklanıyor ki hemşire, ebe, insan veya veteriner hekimleri bu kelimeyi nerdeyse hiç kullanmazlar. gebe tercih edilir. fakülteye girmeden önce ''gebe'' kelimesini kullananlar hep taşralıymış, ne bileyim ''anne'' yerine ''ana'' diyen eski topraklarmış gibi geliyordu. gebe ''yarim''se, hamile ''sevgilim'' demek gibi bir şeydi. şimdi ''pregnant'' ve ''hamile'' kelimeleri aynı uzaklıkta geliyor.
hesabın var mı? giriş yap