• tribunden izleyen biri olarak rahatsizlik duymadigim, duyani da gormedigim eylemdir.

amerikan tarzinda bir ulusal mars okuma bicimi oldugu kesin elbette ama ya biz burada yasayarak bu kulture alistik, ya ulkemizden uzakta bu kadar yurttasin buyuk katilim gosterdigi bir ortami paylasmak algilarimizi koreltti ya da artik bazi seylere bu kadar takilmamamiz gerekiyor.

gerci ulkenden uzakta, ulkene ait olan bircok sey, normalde oldugundan daha degerli gozukuyor insana. o nedenle cikamadim ben bu isin icinden..

bu edit anlamak icin caba bile gostermeyen vatandaslara gelsin: amerikan tarzi demekle kastedilen -yanlis bir ifade kullanildiysa affola- amerika'da marsi seslendirecek olan kisi tarafindan genelde arkada muzik olmadan marsin seslendirilmesidir. bu seslendirme sirasinda her seslendiren kisi marsa kendi yorumunu katar.
  • hadise asker olsaydı askerliği bitmezdi.

tanım: yanlış olmuş.
  • 51 tane eyaletten oluşan bi ülkeniz varsa şoven tarzı davul zurnalı cümbür cemaatli marş okuyamazsınız. işte böyle naif, böyle duygusal bi marş seslendirirsiniz. ne o öyle 51 tane eyaleti bi arada tutmaya kasacam diye kafasına vurur gibi marş mı okunur. bizde böyle bi olay var. 72 millet bi aradayız ya. böyle bi milliyetçiliği sergileme, marşta ne kadar bağırırsan o kadar vatansever olma, az bağıranın yurtseverliğinden şüphelenme şansı yakalama isteği var. çok yanlış hareketler bunlar.
  • amerikan tarzi ulusal mars okuma diye bir sey mi olur lan! bu marsin bestesi, makami belli degil mi? gotunuzden tarz uydurmayin. baska hangi ulkenin marsi 'amerikan tarzi' okunmus? bir bizimki eksik kaldi degil mi?

hadise denen sarkici daha turkce'yi aksansiz konusmayi beceremezken bir de kalkip istiklal marsina yorum mu yapacak? marsi yorumsuz, kendi bestesiyle soylemeyi becerebilir mi ki boyle bir cengaverlige kalkmis? hadi gurbetci diyelim, aksaninin sebebi belli. e abi senin o zaman kafan hic mi calismiyor, kendi durumunun farkinda degil misin? hayir kardesim ben yapamam bunu diyemiyor musun? haaa amerika'da bagirma sansi verdiler, kacmaz tabi...

aslinda kizin bir sucu yok, asil hadise'ye bu akli verenlere istiklal marsini tersten okutmak lazim...
  • cok iyi bir yorum olmamistir, daha cok provayla daha guzel bir sey ortaa cikabilirmis; orasi kesin. lakin buraya "soyle detone soyledi, boyle ruhsuz okudu" diye cemkirmeye gelenlere de birkac diyecegim var.

turkiye'nin her yerinde istiklal marsi detone okunur. cunku bizim marsimiz 1.5 oktav ses gerektirir, ve de yurdum insani oyle genis aralikli atlamalari rahat rahat yapamaz, bu bir.

"mars dedigin hoykurerek, erkek gibi okunur" demek, bu zamanlarda gariptir. mars dedigin hoykurerek okunabilir savas halinde, ama savas bitmis, artik ulke totosunu kurtarmissa, marsi hoykurerek degil, hissederek okumak lazimdir, bu iki.

eger bir marsin muzikal degeri, bir popularitesi olacaksa, o onu acayip notalardan soyleyen adamlarla degil, boyle muzik egitimi olup da adam gibi yerlerden soyleyen adamlarla olur. bugun insanlar bir amerikan marsini duyunca taniyabiliyorsa, onu beyonce'ye vs. borclular. sen onu soylet nba playoff macinda once seyircilere, bak kimse "guzel marsmis la bu" diyor mu? bu da uc.

"ay cok aksanli okudu, kayserili gibi bu ne be?" falan diyenlere esas buyuk lafi hazirladim. bir, kayseri turkiye'de degil mi ulan? iki, ulan ulu onder ataturk'un bile trakya aksani vardi be! sanki anasini satayim herkes ulkede istanbul agzi ile konusuyor da... dusunsene, beyonce amerikan marsi'ni okuyor, sonra adam cikip "zenci aksani vardi yaea" falan diyor. sonra ayni adam "hepimiz turk'uz, hepimiz kardesiz" falan da diyor. neyse, dort oldu.

velhasilkelam; cok iyi bir yorum olmamasina karsin, buraya gelip "yaeaaaeaea" diyen adamlari gorunce fikir degistirip diyorum ki: aman da ne guzel okumus hadise, hep o okusun.
  • amerkan yasalarında böyle bir ibare var herhalde. ülke sınırları içerisinde oynanan spor karşılaşmalarından önce soul/ r&b tarzında bir şarkıcı milli marşı seslendirmelidir. aksi taktirde müsabaka başlamaz.
  • hasan ciyak öter'in versiyonundan hallicedir...

http://www.youtube.com/watch?v=hpmrzlnhkky
  • dinlediğim bir sürüsünden kat be kat iyidir, gayet beğendim.
  • türkiye cumhuriyetinin vatandaşı olarak en doğal hakkı , bunda şaşıracak ne var.
hesabın var mı? giriş yap