• hadise asker olsaydı askerliği bitmezdi.

tanım: yanlış olmuş.
  • my heart will go on tadında, bol whhowhwoahaa edasında bir şey olmuştur.
  • cok iyi bir yorum olmamistir, daha cok provayla daha guzel bir sey ortaa cikabilirmis; orasi kesin. lakin buraya "soyle detone soyledi, boyle ruhsuz okudu" diye cemkirmeye gelenlere de birkac diyecegim var.

turkiye'nin her yerinde istiklal marsi detone okunur. cunku bizim marsimiz 1.5 oktav ses gerektirir, ve de yurdum insani oyle genis aralikli atlamalari rahat rahat yapamaz, bu bir.

"mars dedigin hoykurerek, erkek gibi okunur" demek, bu zamanlarda gariptir. mars dedigin hoykurerek okunabilir savas halinde, ama savas bitmis, artik ulke totosunu kurtarmissa, marsi hoykurerek degil, hissederek okumak lazimdir, bu iki.

eger bir marsin muzikal degeri, bir popularitesi olacaksa, o onu acayip notalardan soyleyen adamlarla degil, boyle muzik egitimi olup da adam gibi yerlerden soyleyen adamlarla olur. bugun insanlar bir amerikan marsini duyunca taniyabiliyorsa, onu beyonce'ye vs. borclular. sen onu soylet nba playoff macinda once seyircilere, bak kimse "guzel marsmis la bu" diyor mu? bu da uc.

"ay cok aksanli okudu, kayserili gibi bu ne be?" falan diyenlere esas buyuk lafi hazirladim. bir, kayseri turkiye'de degil mi ulan? iki, ulan ulu onder ataturk'un bile trakya aksani vardi be! sanki anasini satayim herkes ulkede istanbul agzi ile konusuyor da... dusunsene, beyonce amerikan marsi'ni okuyor, sonra adam cikip "zenci aksani vardi yaea" falan diyor. sonra ayni adam "hepimiz turk'uz, hepimiz kardesiz" falan da diyor. neyse, dort oldu.

velhasilkelam; cok iyi bir yorum olmamasina karsin, buraya gelip "yaeaaaeaea" diyen adamlari gorunce fikir degistirip diyorum ki: aman da ne guzel okumus hadise, hep o okusun.
  • bir futbol maçında eline mikrofonu alıp okuması nedeniyle saçma bir davranıştır. hadise'nin futbol maçında sahada ne işi vardır? ilk 5 dk onu da oynatsaydınız bari.
  • sanki aşk şarkısı okuyormuş gibi okumuş.

araya " u beybe " de eklese olurmuş yani, zaten istiklal marşıyla pek alakası yok ama belki de benim istiklal marşının söylemesi şekline at gözlükleriyle bakmamla alakalıdır alışmışım bağıra bağıra yürekten söylemeye.
  • kendine göre elinden geldiğince yorumlamıştır. bence hiç iyi olmamıştır orası ayrı ancak benim dikkatimi çeken başka bir şey oldu hadise milli marşı okurken sanırım pek rahat değildi. şuradaki resme bakıldığında arkada arda'nın ve nihat'ın rahatsızlık verecek derecede ereksiyon oldukları görülebilir. 21 numara halil sanırım o da fena bir performans çizmemiş.

tamam hadise'ye kızalım edelim de, arkadan bariz bir testosteron baskısı var gibi geldi bana.

özellikle nihat'a dikkat, resmen kasılmış kalmış eleman.
  • müzisyen bir türk kızının tarzına uymasa da, binlerce kişi önünde, saygıyla, cesaretle ve yüreğiyle yaptığı kendine özgü saygı duruşudur. kendisini tebrik ediyorum.

daha iyisini yapamaz mıydı, yapabilirdi elbette. ama bunun için meşhur müzik adamlarımızın kendisini kıyasıya eleştirmek yerine bu tür okumalar için uygun bir düzenleme yaparak, yapılmasını sağlayarak katkı sağlamaları gerekiyor. merakla bekliyorum.

içten gelen edit: izledikçe daha çok sevdim. bence hiç ellemesin eleştirenler, böyle saf, böyle temiz ve içten söylesin hep...
  • suç hadise'den çok hadise'ye bu görevi veren çükellalarda tabi ama yine de söylemeden edemeyeceğim;
    hadisecim, dağ çiçeğim, tamam, güzelsin, tatlısın, kendi kulvarında iş yapan bir şarkıcısın da, bu 1.5 oktavlık sesinle mariah carey tribine girmek neyin nesi yahu?!
    ben de evde şarkı söylerken yapıyorum, kendi kendime "bak bu sefer güzel çıktı hee" diye seviniyorum ama dışarda yapmam mesela, olmaz çünkü, içten içe biliyorumki benim çıkardığım ses "detone prenses necmiye" sesi...
    sen de bi daha yapma tamam mı?!

bu kadar şey dedik, tanım da yapmak gerekiyor tabi;
    amerikan filmlerinin fazla kaçırılması sonucu oluşan bir manyaklık...
hesabın var mı? giriş yap