• her dinledigimde beni 5 yaşıma, babamla meriç kıyısında otururken bağıra çağıra bu şarkıyı söyledigimiz günlere götüren güzel şarkı.
    orada kalabilsem, hayat ne kadar güzel olacak.
  • en karanlık dönemlerde bize güneşin ışığını getiren adamın en güzel şarkılarından birisi.
  • zülfü livaneli konserlerinin değişmezlerinden biri...aha da sözleri:

"...
    seher yeli çık dağlara
    güneş topla benim için
    haber ilet dört bir yana canım
    güneş topla benim için

umutların arasından
    kirpiklerin karasından
    döşte bıçak yarasından canım
    güneş topla benim için

seher yeli yar gözünden
    havadaki kuş izinden
    geceleyin gökyüzünden canım
    güneş topla benim için
    ..."
  • takvimin 2006 senesinin bok gibi soguk bir angara gecesinde, beytepe jandarma egitim komutanliginin 3-5 cephanelik nobetinde kayserili kartonpiyer ustasi badim sedatla, birer lark cigarasi esliginde, beraber cigirdigimiz turku.
  • zülfü livaneli "herkes terziye bir insan götürür, bu insana bir elbise dik, der. biz ülkü'ye bir elbise götürdük, bu elbiseye bir insan uydur, dedik." der ülkü tamer'e bestesini götürüp sözlerini yazmasını istediği bu şarkı için.
  • beyaz show'a zülfü livaneli'nin katıldığı programa bağlanan bayanın * "zülfü abi, güneş topla benim için" diyişini hiç unutamadığım; o bayanla özleşleştirdiğim şarkı. gözlerim dolu dolu dinliyorum her seferinde, bir yumru boğazıma takılıyor kalakalıyorum...
  • geceleyin gökyüzünden güneşi tutup getireceğinden şüpheniz olmayan insanı bulduğunuzda söylenecek şarkı- türküdür..
    "geceleyin gökyüzünden canım
    güneş topla benim için"
  • sözlerini ülkü tamer'in yazığı güzel livaneli bestesi,aynı zamanda 86 yılında livaneli'nin theodorakis ile çıkardığı albümün adı.
  • hiç eskimeyecek şarkılardan.

ve zülfü livaneli, erkin koray, uğur mumcu, cem karaca, nazım hikmet, deniz gezmiş böyledir.. şarkıları, eserleri, duruşları, hikayeleri.. bu yüzden bazıları onları hayatında nereye, nasıl koyacağını bilemez!
  • böyle bir gecede dinlenmesi daha anlamlı olan, umut dolu türküdür. ama bu türkü sadece siyasetle bağdaştırılmamalı. insanlığın, vicdanın, umudun türküsü bu. zira bu yaşananların tarafı yoktur, kalmamıştır.
    tüm direnenlere selam olsun.

http://www.youtube.com/watch?v=lhyhfq8pj9i
hesabın var mı? giriş yap