• köpeği ile ayrı yarmaktadır

- resmen cins köpeğim var ha. aha sokak köpeği geliyor atıl bobi

-(köpek) değmez

*
  • ağzında sakızla tiyatro gösterisine gidip en ön sırada cakkıdı cakkıdı çiğneyen ve oyuncudan ayar alınca da utanıp yerin dibine girmek yerine bunu başkalarına anlatıp haklı çıkmayı bekleyen kişiye de denebilir pekala.
  • (bkz: ressmen)

--- spoiler ---

- ressmen filmin altyazılarına bakmadan izliyorum haa! ingilizcem var çünkü bi de amerikan ingilizcesi farklı ingiliz ingilizcesi farklı...

- ressmen maaşımı çekicem haa. kendi emeğimi alıcam şu an.. hepsini çekerim istesem.

- ressmen iki cep telefonum var haa. iki hattımdan da ulaşır bana herkes, ikisi de açık...

- istesem şu çocuğu döverim haa. resmen benden güçsüz o aciz birisi, kafama top gelirse kesin vurucam bi tane...

- resmen sınırsız internet aldım haa. hiç bi sınırım yok. modemi de bedava veriyolardı ama ben yine de parasını verdim.*

- aslında toplum içinde yalnız değilim haa... ressmen arkadaşımla buluşucam... hem de kız.

- resmen hindistan cevizi aldım haa. yabancı bi meyve yiycem birazdan. tropik yani, ressmen tropik...

- cafeden arkadaşlardan önce çıktım ama aslında hesabı ben ödedim haa. ressmen maddi gücümü kanıtladım ressmen...

- resmen tatil yaptığım yerden tatil tişörtü aldım haaa. nerde tatil yaptığım bilinsin. bi de pahalı oluyo bunlar hacı.

- ressmen kişisel iletime "yazmayın yokum" yazıyorum haa. msn'deyim ama yoğunum da yani diyorum. aha cansu online'mış!

- normalde iki sostan sonrası parayla ama ben ressmen hepsinden ikişer tane aldım haa... sos şov! renç sos da güzelmiş. yummy yummy.

- ressmen ayped almak için sırada kamp kurdum haaa... teknolojiyi japonlar gibi takip ediyorum. kesin gasteye de çıkarım...

- ressmen tek yaşıyorum ve evde çırılçıplak dolaşıyorum haa... istediğimi yaparım. perdenin önünden şöyle geçiim de silüetim görünsün o la laa...

- * yoldan geçen adam: abi iyi misin?
    görgüsüz: beni isviçreli hekimlere emanet edin çünkü ressmen param var haa!..*

-*takıldığınız bi yer olursa söyleyin, ressmen aypedimden tıp kitabı indirdim ha?..tek tıkla bütün anatomi karşımda...

- yutup yasağı kalkmış ama ben zaten genelde yurtdışındayım. ressmen girebiliyorum... aha şimdi cam gibi çekiyo...

- ressmen boynumda morluk var haa. seviştim yani kızla... her yerde böyle geziim, görsünler morluğumu, hiç geçmesin o morluk...

- çöpüm camsa cam bölümüne atıyorum haa! ressmen bilinçli tüketiciyim... biri bana bakarken atiim. hemen atmiim dur...

--- spoiler ---
  • barıs atar'ın penguen'de yarattıgı yeni karakteri. tek karelik olmasına ragmen insanı yıkıp gecme ozelligine sahiptir.

örnek vermek gerekirse..

elinde teneke kutu tutarken şöyle demektedir : resmen enerji içeceği içiyorum haa... kola bi buçuk, bu üç milyon ama enerji işte...

tabii ki burada adamın bakışlarını ve surat ifadesini de göz ardı etmemek lazımdır..
  • tıpkı zarafet gibi ruhsal bir durumdur görgüsüzlük de. ruhunu doyuramayan, kalıbını dolduramayan insanın ruhsal halidir görgüsüzlük. yoksa herkesin bir yaşam görgüsü vardır, herkes içine düştüğü hayatı yaşar ve herkesin yaşadığı hayattan çıkarabileceği zilyon şey sayılabilir. yaşanılan hayatın niteliği onu yaşayan ruhun ağırlığı sayesinde belirlenir. görgüsüz dediğimiz insan ise yaşantının niteliğini değerlendiremeyen, ruhu osuruk gibi kalmış insandır. bunlar, para sahibi oldularında bizimki gibi ülkelerde seri halde sonradan görmeye evrilirler.
  • hödüklüğün baki olduğu insanlar için kullanılan sıfat. paranın-pulun, eğitimin, tecrubenin, kültürün dahi terbiye edemeği eşsiz tür. bunlar en kolay alkollüyken ya da sinirliyken teşhis edilirler. zira görgüsüzlüğün verdiği gazla kendilerini şişirip ortaya salmaları dürtüseldir. alkol ya da öfke diyelim, bu dürtünün zaptını zorlaştırır. dürtüsünü zatp etmekte zorlanan görgüsüz de narin egosundan doğan bu hassasiyeti cart diye masaya koyuverir. parasını, pulunu, varsa mevkii, işte artık nesi varsa onu yani abartarak ortaya atar. kendini yüceltmek, önemsenmek, dikkate alınmak, değer verilmek ya da bilemediğimiz başka sebeplerden ötürü sahip oldukları ya da olduklarını sandıklarıyla diğerlerini ezer ya da daha önce ezdikleriyle ilgili övünürler. bunların en acınası özelliği kimsenin yüzlerine "görgüsüz" dememeleridir. herkes ya içlerinden ya da arkalarından "görgüsüz" der onlara. (bkz: yazık) (bkz: günah) asalet* peşindeki küçük burjuvada sıkça rastlanır kendilerine. asaletin olsa olsa ruhsal bir şey olduğunun idrakında olmadıklarından, şeklen sınıf atlamaya çalışırlar. belki piyano çalarlar, belki klasik müzik eşliğinde yıkanırlar, aman efendim pek güzel okurlar, konuşurlar fakat muhakkak pilavı çatalla yer bunlar.
  • facebookta dogum gununu kutladıktan sonra size bir kere bile 'sagol' yada 'teşekkurler' demeyen insandır.gorguz insandır ama kabahat sizdedir çünkü karşı tarafa deger verip dogum gununu kutlarsınız.
  • gerektiği yerde bir teşekkür bile etmeyi aklına getiremeyen, geçmiş olsun diyemeyen, üstüne düşmeyen herşeye kendi aklına göre burnunu sokabilen, ben şurdan giyiniyorum, burada giyiniyorum diyen, misafirken misafir umduğunu değil bulduğunu yeri akıl edemeyip her bir haltı kötüleyen, görmemişin oğlu olmuş tutmuş bir tarafını koparmış misali her şeyi abartabilen, bunları hata olarak görmeyen ve hayatının tümünde yaptığı en küçük terbiyesizliklerin bunlarla sınırlı kalacağından emin olduğum, zararlı ve çoğu zaman kişiliği oturmamış insanlar...
  • kendini sahip olduklarından * * * * ibaret sanan, sahip oldukları dışında bir kişiliği olmayan ego sahibi kişi.
hesabın var mı? giriş yap