• bezle silindiginde camda illa ki kalan su damlasi izleri, gazete ile silindiginde kalmaz. bu nedenle kullanilir gazete. cok da temiz bir yontemdir.
  • berberlerin pek bi sevip yaptıklarındandır. genelde öğretme güdüsüyle çıraklarına yaptırırlar. ''olm kalk şu camları sil'' diye başlar o cümleler... annem az vermedi berberin yanına yaz tatillerinde meslek öğreneyim diye...
  • onceden kiri bezle silinerek kiri alindiktan sonra camsil veya benzeri bir cam temizleyici cama sikilir ve gazete kagidi buru$turulmak suretiyle cam temizlenir. camda bezin biraktigi izlerin uzakla$tirilmasinda da ba$arili bir $ekilde kullanilmaktadir. gazete kagidi ile temizlendikten sonra cam temizlenmi$ fakat eliniz kirlenmi$tir (bkz: gazete kagidi eli niye kirletir)
  • evet bu yöntemle camda hiçbir pamukçuk, iplik vb. kalmaz ve gerçekten de cillop gibi pırıl pırıl olur camlar ama ellerimiz veyahut tırnaklarımız o gazete parçasıyla boyanır da boyanır. ovdukça daha beter bi hal alır siyahımsı filan olur. :(

not: sadece cam değil; ayna da silinebilir.
  • en çok erkekler tarafından kullanılan yöntem. belki de otomobil temizleme ayinlerinin getirisidir. bir gün ofisteki temizlikçi ablaya taysiye etmiştim de "hadi ordan veled" bakışına maruz kalmıştım. halbuki profesyonelsin be teyzecim açık olman gerekir yeniliklere...
  • bu yöntemle camı fark etmeden her seferinde yavaş yavaş çok ufak çizikler içinde bırakırsınız. bir nevi en zımparalamak gibidir. ayna veya camın bir yüzeyi yıllarca uygulanan bu işlemden sonra cilalı görünümünü kaybedebilir.
  • bilimin henüz açıklama getiremediği muhteşem bir cam silme yöntemi. muhtemelen selülozla bir ilgisi var. devlet buna bir şey yapması lazım.

google da bilmiyor tabii.
  • askerde de yapılan bir eylemdir. malzeme yetersizliğinden midir bilinmez, elimize bir tomar gazete kağıdı, -1- (yazıyla bir) tane camsil tutuşturulur ve devasa büyüklükteki gazinonun bütün camlarının bal dök yala yapılması istenirdi. (düzeltiyorum; emredilirdi)
  • en iyi cam silme yöntemidir. camı tertemiz yapar. kağıt kırışıklığına dikkat edilmezse camda küçük çizikler oluşabilir (bu dezavantajı). ancak dediğim gibi ne bez ne güderi camı gazete kadar güzel temizleyemez.
  • esnaf lokantaları camları gazete kağıdı ile silinir.
hesabın var mı? giriş yap