• geçen yıl 70 liramı yedikten sonra, bakın ben öğrenciyim almayın benden para diyerek başvurduğum banka. kendileri tamam öğrenci hesabınız tanımlanmıştır artık kart parası almayacağız sizden diyerek sevindirmişlerdir. ama 10 temmuz günü bankamda kalan 15 liranın 10 lirasını çerekek sefalet içerisinde bırakmıştır beni.

allah belanı versin garanti bankası, yaz okulunda aç bıraktın beni. 10 lira deyip geçme hacı.

(bkz: fakir sözlük yazarları)
  • geçen sene sürekli arayıp bir şeyler satmaya çalışıyorlardı, bir gün gelen aramayı 3 kez art arda meşgule vermeme rağmen 4. defa aradılar ve şöyle bir diyalog geçti aramızda, sonrasında hiç aramadılar;

+iyi günl..
    -iyi misiniz abi, durumunuz nasıl, yaralı filan var mı?
    +nasıl beyfendi anlayamadım.
    -iyi misiniz diyorum, itfaiye ya da ambulans göndermemi ister misiniz?
    +kusura bakmayın efendim, anlayamadım.
    - lan 3 kere aradınız meşgule verdim, 4.'ye arıyorsunuz amk. acil bir şey olması lazım. var mı acil bir şey?
    +yok beyfendi.
    -aramayın olum o zaman. deli misiniz? annemi meşgule versem ikinciye aramıyor siz kim oluyorsunuz 4 defa üst üste arıyorsunuz?
    -peki efendim.
    +not da al ama. sonsuza kadar aramayın beni.
    -iyi günler dileriz.
  • kimseyi gaza getirmek istemem fakat kendi adıma söylemek gerekirse bir daha bonus card kullanırsam anamı avradımı yedi sülalemi ak gençlik siksin.
  • hala bu bankayı kullananlara müstahak bir ücret uygulaması yapıyordur. şahsen onlara girdikçe ben mutlu oluyorum. devam edin, mado'nun da dondurmaları çok güzelmiş tavsiye ederim size.

edit: lucastorn uyardı, kızılkayalar bir ıslak hamburger yapıyor, aman parmaklarınızı yersiniz.
  • az önce atm’sinin yanından geçtim. şansa yaşıyoruz valla bu ülkede.
  • entrylerde gözlemlediğim, "yahu yapıyoruz ama pek etkisi olmadı mı, işe yaramıyor mu, birileri anlatsa..." türündeki endişelere bir son vermek amacı ile, hesaplarını kapatan, kartlarını iptal eden sözlükçülere, teorik olarak çok derine inmeden, ellerinize sağlık diyeyim:

1) bankalar, varlık sebepleri olan "kar maksimizasyonu" ilkesi çerçevesinde, tcmb'nin*, bddk'nın ve kendi içsel yönetmeliklerinin getirdiği likidite sınırlamalarını gözetmek suretiyle, adeta götlerini yırtarcasına çalışırlar. işbu saikle, fonlarını atıl bırakmaz; piyasada gecelikten tut, bilmem kaç yıllığa kadar vadelerde değerlendirirler. bu cepte dursun.

2) bankalar, hesaplarına girmesini ve çıkmasını bekledikleri fonları yönetir ve fazla kalan parayı yukarıda bahsettiğim şekilde kullanarak günü, literatürde "square", halk arasında "siki taşağına denk" denilen pozisyonda kapatırlar. bu şu demektir; çok dikkatli ve sıkı bir şekilde günlük, haftalık, aylık, 3 aylık nakit giriş-çıkışlarını yani "nakit akışı" tablolarını izlerler ve uygularlar. aynı cebe atalım.

3) bankalar yukarıdaki 1. ve 2. maddeler doğrultusunda yürüttükleri faaliyetlerini sağlıklı yürütebilmek için, yine gerek bddk, gerek basel düzenlemeleri ve gerekse kendi çıkarları için kurdukları risk yönetimi sistemleri ile yaş tahtaya basmamaya çalışırlar; bu anlamda bazı risklerden (kur riski, faiz riski, likidite riski) kaçınırlar. gönder cebe.

4) bir bankanın yukarıdaki dengeyi kuramayıp cebindeki paradan fazlasını ödemek durumunda kalmasının, yani eksi bakiyeyle gün kapatmasının türkçe meali "batmak"tır. yanisi o gün için 100 milyor ödemesi olan bir bankanın cebinde 120 milyoru olduğu için genel müdürü pişmiş kelle modunda gezer iken; ekşi sözlük yazarlarının çekecekleri 30 milyor sonucu bu banka ya parayı çekmeyin diye it gibi yalvarır, vermemek için 30 takla atar; ya da 10 milyor açığa düşer* ve bu parayı piyasadan borçlanmak zorunda kalır. ha bu noktada hazretler çok güçlü eyvallah ama rakamlar nelere kadir; ne bankalar böyle battı; eğer ki bu parayı bulamazsa=battı. yallah cebe.

sonuç: ellerimizi ceplerimize sokuyoruz ve bakıyoruz ne var diye? a aaaaa, meğerse bir bankanın başını ağrıtabilmek için illa 95 milyar tl tutarındaki mevduatın hepsini çekmek gerekmiyormuş, günlük/haftalık/aylık nakit akışını bozmak suretiyle bankayı piyasalardan borçlanmak durumunda bırakmak, hedeflerini ve programlarını yeniden düzenlemek zorunda bırakmak bile oldukça yeterli ve keyifli bir huzur kaçırma yöntemiymiş.

not: borsada yaşanan değer kaybından bahsetmiyorum bile, damat ferit buraları okursa genel müdürü ekmeğinden etmeyeyim.
  • kendisi ile biraz önce yaşadığım telefon görüşmesi:

g: garanti, c: carrybeary

g: kredi kartınızı kapattırmışsınız, tekrar açtırırsanız hem kartınızı kazanmış oluyorsunuz hem de 59 tl bonus veriyoruz.
    c: garanti ile çalışmak istemiyorum, teşekkürler.
    g: nedenini öğrenebilir miyim?
    c: siz de orada çalışmayı bırakıp direnişimize destek verirseniz daha güzel olmaz mı?
    g: teşekkürler
  • bugün, istanbul boğaziçi üniversitesi şubesinde kredi kartını ve hesabını kapatmak isteyen bir müşteriye "memleketi sen mi kurtarıcan gerizekalı" diyebilen çalışana sahip bankadır.
  • sahne 1: yazdan kalma bir gün
    yer: garanti bankası odtü şubesi
    fonda çalan müzik: louis armstrong - what a wonderful world
    efekt: fade out

- iyi günler, benim hesabımdan 14 ytl kesilmiş hesap işletim ücreti olarak.
    - evet beyefendi, bireysel bankacılık müşterilerimizden yılda 2 defa olmak üzere, vadesiz ytl hesaplardan 14 ytl, döviz cinsinden açılmış vadesiz hesaplardan 2 euro karşılığı döviz olarak tahsil edilmektedir.. (amin)
    - iyi de benim hesabımda hiç para yoktu ki, şimdi bir arkadaş havale yapınca kesildiğini farkettim. eksik yattı sandım, hesap özetinde gördüm.
    - evet beyefendi, hesapta para olmasa da 14 ytl kesilir.
    - o zaman hesabımı kapatır mısınız, kullanmıyorum hiç. kredi kartımı eft ile ödüyorum zaten.
    - hesap numaranızı alayım.
    - 12345678
    - kaplanın gözü, değil mi?
    - evet.
    - tamam, hesabınız kapandı.

efekt: fade in
    fonda çalan müzik: louis armstrong - what a wonderful world

sahne 2: kaplanın gözü'nün işyeri..
    fonda çalan müzik: black - wonderful life
    (bir hafta sonra kaplanın gözü kredi kartı borcunu öğrenmek maksadıyla garanti internet bankacılığına girer, bir de bakar ki kapattırdığı hesap yerli yerinde durmaktadır. odtü şubesine telefon eder.)

- alo, iyi günler.. ben geçen hafta hesabımı kapattırmıştım, yine açılmış.
    - 12345678
    - evet.
    - tamam, hesabınız kapandı.

efekt: fade in
    fonda çalan müzik: black - wonderful life

sahne 3: kaplanın gözü'nün işyeri..
    fonda çalan müzik: fairground attraction - perfect
    (bir hafta daha sonra kaplanın gözü kart ödemesi için yaptığı eft'yi görmek maksadıyla yine garanti internet bankacılığına girer, bir de bakar ki kapattırdığı hesap yine aslanlar gibi yerinde durmaktadır. yine odtü şubesine telefon eder.)

- alo, iyi günler.. ben önceki hafta hesabımı kapattırmıştım, yine açılmıştı. geçen hafta tekrar hesabımı kapattırmıştım, yine açılmış.
    - 12345678
    - evet.
    - 444 0 333'ten 2, 1 ve 0'ı tuşlayın, size yardımcı olurlar.
    - ama geçen haftaki arkadaş ba...
    - 444 0 333'ten 2, 1 ve 0'ı tuşlayın, size yardımcı olurlar. (papağan mode: on)
    - peki..

fonda çalmaya başlayan müzik: jaws - main theme

(kaplanın gözü 444 0 333'ü arar.)

- alo garanti'ye hoşge..
    - diit
    - hesap bilg..
    - diit
    - tüm hes..
    - diit

(bir süre bekledikten sonra müşteri temsilcisi telefonda belirir.)

- iyi günler, ben namık, nasıl yardımcı olabilirim?
    - alo, iyi günler.. ben önceki hafta hesabımı kapattırmıştım, yine açılmıştı. geçen hafta tekrar hesabımı kapattırmıştım, yine açılmış.
    - 12345678
    - evet.
    - kaplanın gözü bey, güvenliğiniz için birkaç soru soracağım. doğum yeriniz?
    - hede..
    - doğum tarihiniz?
    - beş hede bindokuzyüzhedehödö
    - annenizin kızlık soya..
    - hede..
    - hayır, annenizin kızlık soyadının birinci ve üçüncü harfi?
    - ?? h ve d..
    - teşekkürler kaplanın gözü bey. hesabınızı kontrol ediyorum. (es) kaplanın gözü bey, hesabınıza tanımlı bir bonus kart var.
    - evet..
    - bir de sanal kart var.
    - benim ondan haberim yok, onu iptal edip hesabı kapatır mısınız?
    - şifresini biliyor musunuz?
    - ??? onu bilmiyorum, hiç kullanmadım ki..
    - şifre olmadan işlem yapamayız, onun için 444 0 333'ü tekrar arayıp 3 ve 3'ü tuşlayın, şifrenizi alın.
    - peki..

(kaplanın gözü tekrar 444 0 333'ü arar.)

- alo garanti'ye hoşge..
    - diit
    - kayıp çal..
    - diit
    - lütfen kart numaranızı giriniz.
    - (garanti internet bankacılığından bakarak) dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit..
    - lütfen kart şifrenizi giriniz. şifrenizi bilmiyorsanız 4'ü tuşlayınız.
    - diit

(bir süre bekledikten sonra başka bir müşteri temsilcisi telefonda belirir.)

- iyi günler, ben aslı, nasıl yardımcı olabilirim?
    - alo, iyi günler.. ben kapatmak istediğim sanal kart için şifre alacaktım.
    - evet.
    - hede..
    - doğum tarihiniz?
    - h ve d..
    - hayır, annenizin kızlık soyadının birinci ve dördüncü harfi?.
    - h ve e..
    - teşekkürler kaplanın gözü bey. şimdi sizi sesli yanıt sistemine aktarıyorum, kart şifrenizi aldıktan sonra 444 0 333'ü tekrar arayıp 3 ve 5'i tuşlayarak kartınızı kapattırabilirsiniz.
    - ????
    - lütfen yeni şifrenizi giriniz. şifr..
    - dit dit dit dit
    - lütfen yeni şifrenizi tekrar giri..
    - dit dit dit dit
    - işleminiz tamamlanmıştır. alo garanti'yi aradığınız için teşekkür ederiz. (çat!)

(kaplanın gözü bir kez daha 444 0 333'ü arar.)

- alo garanti'ye hoşge..
    - diit
    - kayıp çal..
    - diit
    - (garanti internet bankacılığından bakarak) dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit..
    - lütfen kart şifrenizi giriniz. şifrenizi bilmiyors..
    - dit dit dit dit
    - yanlış şifre girdiniz.
    - ?????
    - (daha dikkatli bir biçimde) dit... dit... dit... dit...
    - yanlış şifre girdiniz.
    - ?????
    - (çat!)

(kaplanın gözü şifresini bildiği bonus kartıyla işlem yapmak üzere bir kez daha 444 0 333'ü arar.)

fonda çalmaya başlayan müzik: survivor - eye of the tiger

- alo garanti'ye hoşge..
    - diit
    - kayıp çal..
    - diit
    - (cüzdanından çıkardığı bonus kartına bakarak) dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit dit..
    - dit dit dit dit

(bir süre bekledikten sonra daha başka bir müşteri temsilcisi telefonda belirir.)

- iyi günler, ben gülşen, nasıl yardımcı olabilirim?
    - ben sanal kartımı kapattırmak istiyorum.
    - evet.
    - hede..
    - doğum tarihiniz?
    - hede..
    - hayır, ikinc..
    - hede işte, uğraştırmayın beni!
    - eee, teşekkürler kaplanın gözü bey. sanal kartınızı iptal ediyorum, onaylıyor musunuz?
    - evet, evet..
    - sanal kartınız iptal edildi. başka bir arzunuz?
    - ben hesabımı kapattırmak istiyordum aslında..
    - hesabınızı kontrol ediyorum. (es) kaplanın gözü bey, hesabınıza ait bir para kart görünüyor, onu iptal etmeden hesabınızı kapatamayız.
    - (hayııııııııır!) bakın hanfendi, sanal kart, para kart falan bilmiyorum, hayatımda kullanmadım, istemedim.. sadece hesabımı kapatmak istiyorum, bunun için ekstra ne kapatılması gerekiyorsa kapatın. hepsine onay veriyorum. yeter ki kapatın..
    - tamam, para kartınızı iptal ediyorum, onaylıyor musunuz?
    - onaylıyorum, evet evet..
    - para kartınız iptal edildi. hesabınızı kapatıyorum, onaylıyor musunuz?
    - evet, evet, evet..
    - hesabınız kapandı kaplanın gözü bey, başka bir arzunuz?
    - hayır, yok, tekrar açmayın yeter..

fonda çalmaya başlayan müzik: rocky - main theme
  • miles & smiles kartımı iptal ettirirken bana 2.000 mil verdi karşımdaki kız, itiraf edeyim önce durup düşündüm, ulan benim 2.000 mil için 4.000 tl harcamam gerekliydi, bunlar şimdi bana hiç yoktan 2000 mil teklif ettiler, ama kısa bir duraksamadan sonra hayır istemiyorum dedim ve iptali sonuçlandırdım.
    sonra kendimle gurur duydum, o 2000 mili alsaydım kömür karşılığı oy satan kişiler gibi olurdum.
hesabın var mı? giriş yap