• arkadaşım.
    halı saha maçı yaptığımız, alanya'lara tatile gittiğimiz, hatimli teravihler kıldığımız dostum. 5 yıllık dostluğumuza dayanarak şunu söylemek benim için hiç de zor değil. furkan gerizekalı değildi. o necip fazıl kısakürek'in gençliğe hitabesi'nde bahsettiği ""kim var!" diye seslenilince, sağına ve soluna bakınmadan, fert fert "ben varım!" cevabını verici, her ferdi "benim olmadığım yerde kimse yoktur!" duygusuna sahip bir dava ahlâkını pırıldatıcı bir gençlik..."ti.

sözlükte yazılanlar öyle ağır şeyler ki okuyamadım hepsini. biraz baktım sadece. bir "kullanılmış" bir de "beyni yıkanmış" gibi şeyler çarptı gözüme. buradan yazınca kolay oluyor haliyle. "birilerinin oyuncağı" olmak furkan gibi aklı başında bir gencin düşeceği oyun değil. bu yüzden zaten onun şehitliği benim ve sevenlerinin için daha anlamlı. karakteri oturmuş, neyi, neden yaptığını açıklamak zorunda olmadığından kardeşlerinin yaralarına merhem olabilmek uğruna, olamasa da bu uğurda canını vermek için o gemiye bindiğini biz biliyoruz. buradaki bir kaç klavye delikanlısı'nın yazdıkları bu gerçeği değiştirmeyecek. şehitlik gibi ülvi bir makamı hakedip, haketmediğini ise allah camasir suyu'na sormayacak zaten. o makamı hakettiğine, saf ve temiz kalbine, niyetine, uğrunda öldüğü mücadelesine laf atanlar uğruna ölebilecekleri değerlere sahip olmadıklarından bunu anlayamazlar. 19 yaşında, gençliğinin en güzel günlerinde, ygs'den iyi bir puan almış ve muhtemelen lys'den de iyi bir puan alarak istediği bölümde okuyacakken kim, nasıl bir yöntemle onu istemediği halde o gemiye bindirebilir ki? bu yaşta bir genç kimin lafına bakarak o gemiye macera olsun diye biner? bir deneyin isterseniz. binlerce lira verseniz kaç kişiyi toplayabileceksiniz istemediği halde bir görün?

furkan'a olan saygımdan daha fazla yazmak istemiyorum. bilen biliyor kimin ne için yaşadığını? sizden dileğim bu başlığı o iğrenç ideolojilerinizle kirletmemeniz. siktirin gidin nereye yazıyorsanız yazın.
  • öğrendiğimden beri çok üzülüyorum onun için, annesi, babası, sevdikleri için. yaşamadığı binlerce güzel gün için. feci derecede saygı duyarak üzülüyorum.

şu başlığı açmaz olaydım, böyle bir durumun üzerine hiç düşünmeden "beyni yıkanmış", "cahil", "kandırılmış" vs diyebilen insanımsıları da görmez olaydım. bilmezler ki bu dedikleri ile furkan doğan'ı ikinci kez öldürüyorlar. inançlarına, cesaretine, beynine, zekasına, vicdanına zerre saygı duymadan hiçleştiriyorlar.

ne diyeyim. inanmadığım allah bu incilerin sahiplerinin sahip olduğu "yıkanmamış", "bilgi ile dolu" beyinlerinden ve bu beyinlerin yapabileceklerinden korusun bu dünyayı.
  • inandığı fikirler için ölen insanlara ayrı bir saygı duymak gerekiyor,
    ama buna rağmen ölünün arkasından "niyazi" yazan bir bok denizinde bazen ölüp gitmek en iyisi
    ayrıca bu ölüm bazı "katletmeye giden" birilerinin ölümü de değil, barışçı bir hizmet.
    bu barışçılığa "ama onlarda sopayla saldırmış" diyenlere çok yazdım hala yazacağım, "türk halkında esnaf camı kitlenmesi" yaşayan embesildir onlar.

bir sosyalist olarak anısını saygıyla hatırlayacağımı bildireyim.

allah rahmet eylesin, ailesinin başı sağolsun.
  • hayatınız boyunca tanımadığınız, sizinle ilgisi olmayan insanların acısı için üzülmediyseniz hiç, sizden çok uzakta da olsa yaşanan acılar için ne yapabilirim diye düşünmediyseniz, dininden, ırkından, inancından bağımsız olarak bir insana ya da binlerce insana yapılan haksızlığın acısını, sızısını yüreğinizde hissetmediyseniz bu çocuğun, bu yaşta o gemide ne işi olduğunu anlayamaz, ancak birinin kuklası, birilerinin kandırdığı, kullandığı biri olarak algılayabilirsiniz onu ki algılama kapasitenizin de ne olduğu da ortada.
    o yüzden bu çocuğu ya da bu çocuk gibileri anlama şansınız, ihtimaliniz yok madem, bırakın hakkında yorum da yapmayın.
    ama hayır o minicik beyinlerle her şeye yorum yapmak, her acıyı yok saymak, her inançla dalga geçmek zorundasınız değil mi?
    küçük yaşında kocaman yüreğe sahipmiş furkan.
    ne desek boş, keşke böyle olmasaydı, keşke siyaset insan hayatı üzerine yapılacak kadar aşağılık olmasaydı.
    allah'tan rahmet diliyorum.
  • devlet terörü sonucu öldürülmüş bir aktivist.

rachel corrie de benzer şekilde öldürülmüştü. beyaz amerikalı olduğundan olsa gerek, onun hakkında "beyni yıkanmış", "hiç uğruna ölmüş" diyemeyenler furkan'a ediyorlar bu lafları.

anti-müslüman anti-kürtler uğur kaymaz'ı şimdi anımsıyorlar.

aileden başka toplumsal alternatif üretemeyen lümpenler hala 19 yaşındaki bir yetişkini "ailesi neden göndermişmiş" diye eleştiriyorlar.

siyasi çıkarları uğruna dünya kamuoyunun kınadığı apaçık bir suçu desteklemekte beis görmuyorlar.

böyle devam edin.
  • babasının şehit oğluna vedası yürekleri dağlamıştır.

aramızdan ayrılması sözlüğün içler acısı durumunu da ortaya koymuştur.
    bir fidan, davası uğruna vahşice katledilmiş, adam hala akp derdinde, ihh'yı suçlama peşinde. bu dava insanına dolaylı dolaysız yollardan "cahil", "yobaz", "niyazi olmuş" deme cüretinde bulunabilmekte.
  • furkan...

asla korkmadın! ağlamıyorum. üzülmüyorum. varsa sana olan bütün haklarımı helal ediyorum. sen de bize et..

cennetin kuşu ol...
  • dini, dili, ırkı, inancı, ölüm nedeni ne olursa olsun, gencecik bir beden ve ruhun, yaşayacağı güzel günleri yaşayamadan, ailesi kendisine doyamadan, hunharca öldürülmesine üzülmek yerine, cehaletiyle yorumlayabilen insanları bize göstermiş arkadaşımız. ilk değil, bu insanlıktan çıkmış bedenlerin varlığından zaten önceden de haberdarız, fakat her seferinde karşımıza çıkmaları, ilk defa karşılaşmışız gibi içimizi acıtıyor. ölümünün önemsizliğinden dem vuranların, bok yoluna gitti diyebilenlerin, kafasına dört kurşun sıkan israil' den ne farkı var, sormak istiyorum. ne akpciyim, ne allah' a inanırım, cehaletten, cahillikten ben de en az sizin kadar nefret ederim, beyni yıkanmış insanları, ben de en az sizin kadar kınıyor, eleştiriyorum. ama bu, daha hayatının baharında bir genç be arkadaşlar. kendinizi, sevdiklerinizi, onun, sevdklerinin yerine koyun bir de. kaldı ki ailesi de öyle cahil cüheyla insanlar değil anladığım kadarıyla. gerçi olsa ne farkeder. ya ben çok üzülüyorum gerçekten, insanlar nasıl bu hale geldi. biz neden böyle olduk.. ölüye dahi, ölenin yakınlarına dahi saygı duymaz olduk. yazık, çok yazık gerçekten.
  • insani yardım için yola çıkmak "hiçlik" ise evet hiç uğruna canından olmuş körpecik bir beden.

ayrıca,

cenaze törenine katılmış olmaktan şeref duyduğum gencecik şehit.

benden de selam et furkan, benden de...
  • furkan'ın beyninin yıkanmış olduğunu iddia eden arkadaşlara sormak lazım; sizin beyninizi kim yıkadı, kalbinizi kim köreltti?
hesabın var mı? giriş yap