• kapitalizm engels tanımaz*

*finansbank
  • ziyadesiyle gereksiz bir reklamdır. şöyle ki, eğer hedef kitlen marx denildiğinde otomatikman marks & spencer'ı düşünüyorsa zaten engels falan bilmez, gerek yok. ha yok eğer hedef kitlen engels'i bilenlerse onlar zaten senin de ne bok olduğunu bilirler ona da gerek yok. hedef kitlen yoksa, ben senin reklam anlayışına sokayım.
  • bir kaç saat önce tv'de izlediğim reklamdır. http://www.youtube.com/watch?v=w5nosfjjriu

friedrich engels'in şu linkteki resmi üzerinden yapılmıştır. http://upload.wikimedia.org/…ommons/7/71/engels.jpg

engels, sosyalist olarak tanıtıldıktan sonra, sakalı animasyonla kesilmiş, saçı günümüz genç erkeklerde gözüken, benzer hale getirilmiş daha sonra "senin sistemin öldü gel bizim sisteme" diyerek slogan yapılmıştır.

abicim korku ancak bu kadar nefis gösterilir. hadleri yok böyle bir şey yapmaya biliyorum ama akılları ancak buna yetiyor.

o finansını uygun yerlerde değerlendirecek teoriyi kuran insanı hâlâ okuyoruz merak etmeyin. siz tarihsel olarak madara etmiş bir düşünürün marx'ın ikinci kemanı olan engels'i siz madara edeceğinizi sanıyorsanız işte size cevap.
  • sozlukte bahsi cokca gecse de reklami daha henuz izledim. neo-liberal ekonomi politikalari son birkac yildir ha bire sallanmadayken, avrupa'da "sosyalist ekonomin onculerinden engels"in ekonomi teorisinin revize edilmis bicimleri nisbeten saglikli bir halde devam ediyorken, reklamin engels'i gecmiste kalmakla elestirmesi cok manidar olmus. yani kapitalist duzeni yakalayin, gelin bizdeki yatirim araclarini kullanin diyor finanbank sakinleri. e tamam da, buradan bakinca sizin duzen daha kaypak geldi bana. bir gun olur da kriz yeniden sallarsa ekonomiyi, bizim para giderse sizin yatirim araclarinda ne diyeceksiniz musterilerinize sicak paranin sistemde bu kadar cok yer degistirdigi bir ortamda?

buraya kadar finansbank'la alakali. burdan sonrasi da sozlukte her turlu kutsala, insanlarin hassas noktalarina basim basim basan yazarlarin, is engels'e gelince neden bu kadar alinganla$tigiyla alakali. e birader sen millettin "ata"sina, peygamberine, tanrisina, cok tanrisina, az tanrisina, dawkinsine, sevgilisine, bakirine, bakiresine, her turlusune, zencisine, turkune, kurdune vs. giydirirken iyi de finansbank engels'e giydirince mi kotu oldu, oha falan oldu, inanameorum yeaaaa oldu? ha dersin ki bu reklam sacma, marksizm uzerine soyle cok sey biliyorum, ekonomi hakkinda sunu atip tutabilirim, finansbank halt yemis, o zaman anlarim. ama boyle cosup finansbank'a kufur sallayip sonra da millete her turlu fasizanligi aykirilik olarak, ezber bozma olarak yutturmaya calisinca olmuyor.
  • marx üzerinden yapsalardı en azından bir de ''cesaret eksikliği'' demezdik. bir çıkış yaptıysanız tam yapın bari.

ha bu arada bir fikrim var. eğer böyle ''kapitalistiz, muktediriz, zekiyiz'' diye seri reklamlar yapma düşünceniz varsa, bertolt brecht'i unutmayın.

"banka soymak banka kurup işletmekten daha ahlakidir" demiş brecht. laf aramızda, size dokunduruyor bence. onu da emo yapın, saçları uzatıp gözünü kapatın.
  • eğer yerine ulaştıysa sonucu finansbank hesaplarımı kapatmamla sonuçlanmıştır. evet onun sistemi öldü, hatta yaşamadan öldü ve ben komünist değilim, kredi kartı da kullanıyorum ancak kendilerinin boktan kartını kullanmayacağım. en azından değer verdiğim bir adamı, saygı duyduğum bir düşünürü böylesine terbiyesizce reklam malzemesi haline getiren bir bankanın değil, başka bir bankanın boktan kartını kullanacağım.
  • saçma sapan bir reklam. hayır, kullanırsın harika bir şey olur sinirleriniriz ama zekice deriz. öyle bir şey de yok. alakasızca engels'i bulaştırmışlar. belli ki, engels'i sadece umut sarıkaya'dan okumuş bir takım cahil adamlar bu reklamı yapanlar. umut sarıkaya marks'ı, engels'i falan çok güzel çiziyor herkes gülüyor ya, oradan hareket edip "aaa ne zeki, hem de komik çocuklar" dedirtmek istemiş ama ne isa'ya, musa'ya yaranan bir reklam yapmışlar. umut sarıkaya'nın geldiği yerden gelmedikleri, oradan beslenmedikleri çok belli. çünkü bu reklamı yapanlar sarıkaya'nın "samimiyet icat olunca cahillik meşrulaştı" sözüne denk düşen adamlar. o yaptı güldürdü, biz de güldürürüz gibi düz mantık. sonuç: kısa devre.

bir satış vaadi var mı, banka müşterisinin engels umrunda mı birader? sırf reklam kataloğu okuyarak arada umut sarıkaya'ya bakarak reklamcı olunca ancak böyle oluyor. o yüzden ciddiye alınmamalı. umarım fazla yaygara çıkarıp bu zevzekliğin reklamını yapmaz sosyalist cenah. bir cahillik tefrikasından başka bir şey değil çünkü.
  • daha önce sarı çizmeli mehmet ağa'yı bile kendine borçlandıran, borç istemekten küçülen insanlara kredi sözü vererek faiz üstüne faiz koyup aynı kişileri kendi karşısında mikroskobik hale getiren reklamlar yaparak tanıtım yapan finansbank'ın son bombası.

bu arada o kredi kartını istemiyorum arkadaşım. ev arkadaşımdan borç aldım, iki caz yaptı ama susturdum ipneyi. öyle küçüldüğüm falan yok anlayacağın. faiz de koymuyor, ohh misss...
  • lan olm nasıl bi fırtına koparsak ki acep, diyerek başladıklarına eminim. sonra da, üniversitede parkayla gezmeyi solculuk bellemiş, ee artık mezun olup da kapitalizme entegre olmuş beyaz yakalı bir reklamcı "ulan üniversitede biz de solcuyduk, şimdi parayı bulduk/ya da bulmak üzereyiz, engels'i de kendimize benzetelim" diyerek fitili ateşlemiştir tahminimce. fakat sonuç komik değil, zekice hiç değil, berbat lan bu? mesela benim lümpen arkadaşlarım da var.. çocukca seçimler yaptık çocukken*, ama sen onu da elde edemezsin bu reklamla. sana da giydirir, yanında ben yokken sola da. ki lümpen falan ama içinde yaşadığı sistemin onu kemirdiğini, parçalara ayırdığını, yok ettiğini farkediyor günbegün. ve bu sistemin besili öküzlerinin kim olduğunu da herkes biliyor. insanlar farkındalık oyununu edindiler kendilerine, şu krizlerde, bu yıkımlarda, o savaşlarda... aslında ne ummuş olabilirsiniz onu anlamaya çalışıyordum ben.

biraz kafayı çalıştırsanız, ulan bu reklamı kimiçin yapacağız biz, kimi hedefliyoruz, diye sorardınız kendinize? sendikalı işçiler için, üniversite öğrencileri için mi, sözlükteki solcular için mi, yaşadığı sistemin içinde sömürülen ama bunun karşısında sosyalizm olduğunu bilmeyen kitleler için mi? ulan bu reklamın malzemesi olmuş o adamı tanıyan kaç kişi var ki? kaç kişi o heybetli sakalı görünce "aha lan engels bu", ya da "lan öbürü de vardı bunun, he marx'tı" diyebilir? kaç proleterin bilimsel sosyalizmden haberi var? kimi hedefliyorsun lan? beni mi? (bkz: siee)
hesabın var mı? giriş yap