• kendi vpn ürünü windows 8 64 bit ile uyumlu olmayan yazılım firması. mesaj attım cevap bile yok.
  • firewall cihazlarında genelde internete erişimlerde 2 tür kısıt vardır.

- web kategorisi
    -uygulama kategorisi

isimler cihazdan cihaza değişiklik gösterebilir tabi.

girmeye çalıştığınız web kategorisi "online video" olarak kategorize edilmişse erişim sağlanmaz. bu bir şekilde aştınız diyelim.

"media streaming, video streaming" kategorisi kapatılırsa geçmiş olsun. firewall gelen paketin mail mi, video mu, ses mi olduğunu algılayıp ona göre bloklar.

fortinet yöneten aytiler daha iyisini bilir.

bir de firewall' u aştım diye sevinmeyin, genelde (bkz: top users) tarzında hazır raporlar olur bu cihazlarda ve ilk sıradan pırtlanta gibi parıldarsınız, başınız belaya girmesin.
  • gördüğüm kadarıyla aşılması en zor güvenlik çözümü.

eğer kurumunuzun bilgi işlemcisi bunu iyi konfigüre ederse vpn dahil hiçbir şey işe yaramıyor. ultrasurf ilk çıktığında engellenemiyordu ancak şimdi engelleniyor.
    hiç listelere girmemiş web tabanlı https proxy bir parça çalışsa da sistem yöneticisi sürekli logları takip ediyorsa o da engelleniyor.
    kategori bazlı engelleme varsa durum çok boktan bir hale geliyor. sosyal medya, oyun siteleri vs. ne isterlerse tek tıkla blokluyorlar. biri değil hepsi gidiyor o kategoride ne varsa.

bunu aşmaya uğraşmaktansa bir süre sonra telefonunuza büyük bir internet paketi alıyorsunuz. daha kolay geliyor.

eğer bilgi işlemde bu işleri yapan kişilerle ile aranız iyiyse bir yemek ısmarlayıp size kısıtlama olmayan bir ip vermesini sağlayabilirsiniz. sosyal ilişkileri kullanmak en etkili method. :)
  • ne ultrasurf ne de başka bir proxy yönlendirmesini bile iplemeyen firewall sistemi. eski açıklarını baya kapatmışlar hiç bir yerden çıkış bulamıyorum. iş yerinde çakılı kaldım, alternatif önerileri olan varsa mesajımı yeşillesin bi zahmet..
  • şirketimizde kullandığımız son derece gereksiz program üstelik birde lisansına 1.000 dolar gibi bir rakam istiyorlar. son derece gereksiz çünkü https protokolüyle geçilebiliyor ayrıca kullandığınız browsera vekil sunucu atayarakda istediğiniz her siteye belirli yavaşlıkta ulaşabiliyorsunuz. yada çareler tükenmez diyip fortinet mantığı altmakinalara belirli ip verip o iplere uygulanan bir filtre aslında yani yapmanız gereken boşta olan bir ip bulabilirseniz çatır çatır geçersiniz. gizli işsizlere selam olsun!
  • gün içinde en çok küfrettiğim program.

yazılımcılarına bir sözüm yok. zira güzel yapmışlar ki aşamıyoruz bir türlü kendisini.
  • kurumsal guvenlik cozumleri sunan uluslararsi bir firma. "real-time antivirus protection for providers" diye tanitiyorlar kendilerini.
    http://www.fortinet.com/
  • kurumsal şirketlerdeki çalışanlardan, her gün bir ton küfür yiyen ağ güvenlik çözümleri üreten firma. akp hükümetiyle engelleme konusunda yarışabilecek tek firma budur... nasıl bir ekibi varsa engellemede sınır tanımıyorlar.

geçenlerde bizim şirkete de kurdular bundan, bi baktım tüm warez siteleri kapalı, utanmasalar rapidshare i bile kapatacaklar... hadi dedim böyle de yaşarız, bir de ne göreyim, ah dostlar ne göreyim... bu şerefsiz meret, deviantartdaki mature content içeren eserleri bile engellemiş... ne iddaa var ne sanat, fal bile bakamıyor bayan arkadaşlar onlar bile engelli...

neyseki bilgi işlem birimindeyim, dedim hemen müdüre: "bilgi işlem, bilgi işlemi engeller mi hiç. bu yaptığınıza kalleşlik denir..." sağolsunlar seviliriz şirkette, hemen ipleri açtırdık :d şimdi o iğrenç sayfasından uzak internette geziniyorum oohh...
  • training sayfasında nse-1 ,2 ve 3 sertifikalarını ücretsiz veren, güvenlik sektöründe dünya üzerinde en çok cihazı kullanılan firma. bu sertifikalar sizi bir forti expert yapmasada özgeçmişde hoş durur, dikkat çeker. sektöre yeni girecek/giren genç arkadaşlar muhakkak edinsinler, 1 hafta içinde 3 sertifika da alınabilir.

https://training.fortinet.com/

fortinet ürünleri özellikle türkiye'de çok yaygın.

edit: link
  • fortinet nasdaq'da ftnt ismi ile işlem gören ve bilumum güvenlik ürünleri üreten amerika merkezli bir bilişim güvenliği şirketidir. kurucuları ken xie, michael xie adlı çinli 2 kardeş. 2000 yılında kurulmuş olup son zamanların en atılımcı ve yenilikçi firmalarından birisi. birçok bilişim şirketi gibi merkezi sunnyvale, california'dadır. amerikalı palo alto ile beraber israilli checkpoint'e karşı gerek fiyat açısından gerekse yenilikçilik açısından ciddi rakip olmuş durumdalar ve gartner raporlarına da göre de her geçen gün ilerlemekteler. bilgi işlemcilerin dostu, kullanıcıların düşmanı güvenlik duvarı en çok kullanılan ürünü. bunun haricinde mail, load balancer gibi bir çok ürün yelpazesine sahip firma. 2019 yılı itibariyle 6000 civarı çalışanı var. özellikle kullanılan ürünleri aşağıda sıralanmıştır.

fortinet security fabric
    fortigate utm
    fortiweb
    fortisıem
    fortiwaf
    fortisandbox
    forticlient
    fortimanager
    fortianalyzer
hesabın var mı? giriş yap