• ben hiç beğenmedim.

yarım yamalak da olsa görmek isteyenler için gelsin.

http://img524.imageshack.us/img524/5174/333zs.jpg
  • dun guncellenen ve/veya eklenen urunler:

yeni homepage, chat upgrade, yeni typeahead search, games & applications dashboard, yeni photo uploader
  • en güzel halini sonunda bulmuş bence. tamamdır daha kıpraşmayın, böyle iyi.
  • hayır klasik seven adamım, kullandığım şey ömür boyu değişmesin razıyım ama arkadaşım herkesin değişmiş benimkini de değiştir. belki seveceğim bu sefer. hayır dışlandım lan resmen. en son ortaokulda olmuştu bu, kötü anılar canlandı bak yine...
  • facebook, tasarim degisikligi ya da yeni urun launch'i gibi islemleri tum kullanicilar uzerinde ayni anda yapmaz, %5 - %10'luk dilimler halinde ve her dilimin gecisinin tamamen basarili oldugu durumda devam edecek sekilde yapar, 400 milyon kullanici icin bu islem yaklasik 3-4 gun surmektedir. bir kisim kullanicinin eski, digerinin yeni dizayni goruyor olmasinin sebebi budur. guncellenen kullanicilar random secilmekte herhangi baska bir kritere gore [locale, yas grubu, kullanim sikligi, kullanicinin facebook'a kaydoldugu tarihin eskiligi..vs..] secilmemektedir.

rahat olun, bir sure sonra herkes ayni tasarimi gormeye baslayacak. f5'i asindirmaniza gerek yok.
  • değişmeyenlerin bir logout olup login olmaları tavsiye edilen site.

yaptım oradan biliyorum.
  • sanıyorum bir seneyi aşkın bir sürenin ardından tekrar yeni bir düzenlemeyle gelmiş site. tamam değişiklik seviyorsunuz anladık da bunu "sizin için basitleştirdik bik bik" şeklindeki açıklamalarla getirmeyin. her facebook kullanan aptal değil ki be canlarım, kırıcı olmanın anlamı ne?
  • ikide bir tasarim degistirmeleri bana cok dokunmuyor. azicik bilgisayar kullanan biri 10 dakikada cozup ogrenebilir, orada bir sorun yok.

ama tasarim degistirirken bazi ozellikleri kaldiriyorlar ve bu sinirimi bozuyor.

ben news feed'deki "sadece su arkadas grubunun update'lerini goster" linkine cok ihtiyac duyuyorum. su anda ayni sehirde bulundugum kisilerin update'lerine bakmak daha gerekli oluyor cogu zaman.

(edit: derinlerde bir yere koymuslar. friends'in altindan ulasiliyor. tesekkurler unpacked.)

ama yeni tasarimda kaldirmislar bunu. neden, hic bilmiyorum.
  • evet, sürekli değişikliğe uğrayan site ve bu aşikar fakat "ay yine değişti" demenin gerekliliği var mıdır? eğer o gerekliliğin var olduğunu bu zamana kadar yapılmış olan değişikliklerden sonra hala hissediyorsanız size bir tavsiye; alışmayın. yani değişeceğine kendinizi alıştırabilirsiniz ama habire değişen arayüzlere alışmayın, gün olur bu anki hali de değişir.

velakin kanaatim odur ki, bu seferki eskisinden daha iyice. zaten öyle ahım şahım bi değişiklik de yok. hafif toparlanmış, uzayan favoriler düzene girmiş, uzayan burun kılları alınmış, ama sanki son bir rötuş için berberin sigarasından son bir fırtını çekmesini bekler gibi... biz de bu değişikliği berberin karşısındaki kıraathaneden bildirir* gibiyiz ki. varsayalım ki.
  • saka gibi birsey:

- profil resminiz,
    - kullanici adiniz,
    - kullanici adinizin hemen altinda yazan 'view my profile' yazisi
    - ve sag ustteki 'profile' linki
    - yine sag ustte 'account' linkine tikladiginizda acilan penceredeki profil resmi (bi tane daha profil resmi - oha!)
    - ve 'account' linkine tikladiginizda acilan pencerede yer alan kullanicinin adi soyadi

linklerinin hepsi ayni sayfaya gidiyor! oha diyorum cus diyorum.

ana sayfanizdaki tam alti tane link sizi profil sayfaniza yonlendiriyor!!!!!

notifications, messages, requests iconlari hemen logonun yanina yukariya almislar ancak kontrast cok dusuk, arka plan rengiyle nerdeyse ayni, ayirt etmek cok zor, ki gorme zorlugu ceken insanlar icin iskence olur bu iconlari farketmek.

aslinda facebook'un erisilebilirlik sorunlari ile ilgili bir yazi yazsam destan olur. 250 milyon kullanicisi var, kimbilir bunun icinde ne kadar bilgisayar kullaniminda zorluk ceken, renk koru, kolu sakat, algi guclugu ceken, ekran okuyucusu kullanmak zorunda kalan kullanicisi var bir dusunun. bu kullanicilarin tamami yok sayilmis. metrobus'un ust gecit merdivenlerinden daha beter bir erisilebilirlik sozkonusu. ayip ayip!

zaten facebook ve google bu konuda benim gozumde en sabikali sirketlerden ikisidir. ozellikle standartlara uymayan arayuz kodlama (xhtml/html) ve erisilebilirlik seviyesinin yerlerde surunmesi acisindan.

facebook'un daha onceki html versiyonunda elle kodlanmis kisimlar var idi, bu versiyon tamamen generated; kullandiklari framework artik neyse onunla affedersin sayfaya scilmis sekilde.

so much for fucking web standards! osman baydemir'i cagirin bi yorum yapsin suraya iki dakka.

edit: ba ba ba ba, simdi valide ettim sayfayi, sonuc su :

result: 10610 errors, 1174 warning(s)

bir de utanmadan xhtml strict 1.0 kullaniyorlar!

edit: 400 milyon kullanicisi varmis, vay bana vaylar bana
hesabın var mı? giriş yap