• --- spoiler ---

ezelin cengize ömer olduğunu anlattığı sahnedeki (en başından itibaren) oyunculuğu ve o dialoğu yazan senaristi ayakta alkışladığım dizidir.

--- spoiler ---
  • alakasız olacak da, sanki eyşan asansörde kenan'ın yanına çıkarken, o asansör sürekli 2. katta gibiydi elektronik göstergeye bakınca. bana mı öyle geldi?
  • --- sezon finali spoiler ---

sezon finalinin son sahnesinde gördüğümüz kumar masasındakileri iki taraf olarak ayırırsak bence şebnem ve cengiz de ezel ve dayının tarafındadır. her şeyden önce şebnem ezele, dayıya, tefoya ihanet etmez. ayrıca cengiz ezel'in ömer olduğunu öğrendikten sonra zaten onun karşısında durmaz ancak yanında yer alabililir.

ayrıca arada bizim neler yaşandığını bilmediğimiz 6 aylık bir süreç var. cengiz'in hem ömer hem de ezel'in yer aldığı her gruba katılma hevesini düşünürsek, 6 ay içinde ezel ile aynı takımda yer almış olması şaşırtıcı olmaz. bence ikinci sezonda izleyeceğimiz savaş eyşan-kenan ikilisinin diğer tüm grupla savaşı olacaktır. belki cengiz kenan birkan'a karşı görüntü olarak ezel ve dayının düşmanı olarak lanse edilecektir ancak bu durum her zamanki gibi plan dahilinde gerçekleşecektir.

--- sezon finali spoiler ---
  • akşam akşam error verdiren dizi. tüm ekibin önünde saygı ile eğiliyorum. ters köşelerden köşe beğenir oldum kendi kendime. bölüm bitti odanın köşesinde ters köşe bir halde kala kaldım.

--- spoiler ---

şimdi sondan başlayacak olursam. cengiz ezel'in ömer olduğunu duyunca silahı çekti ve devamını göstermediler. şebo'nun karşı tarafa geçme ihtimaline çok küçük bir pay veriyorum bana kalırsa ezel cengiz'i kendi tarafına aldı ve kenan'ın içine sızan birinci adamı oldu. tefo'nun ali'nin tarafına sızması gibi. eyşan atay'da kenan'ın tarafında gözüken ikinci eleman. eyşan, kenan'a en yakın elemanlardan biri olacak. bilgileri ezel'in ekibine taşıyacak.

tek düşündüren şebo'nun ezel tarafından işine paydos verilmesi ve şebo'nun cengiz'e ezel'in kumar oynayışı hakkında bilgi vermesi. bu biraz teorimi çürütüyor ama buralardan kenan birkan'a seslenmiştim. bahar'ı vurmayacaktın kenan götünden kan alırlar kenan ibişi dediydim.

aradan 6 ay gibi uzun bir süre geçti kumar masasına gelene kadar. bana kalırsa ikinci sezon bir iki bölümü bu altı ayın geçiş süresini anlatacaklar gibi geliyor. bu bölümde ali - ezel - dayı - tefo işbirliğini gördüğümüz gibi ikinci sezonun başında eyşan'ın ezel ile işbirliği yaptığını görebiliriz. ben cengiz'in de ezel'in tarafında olduğunu düşünmeye başladım. özellikle cengiz ve ezel'in küçük bir bakışması oldu. cengiz ile aralarında geçen konuşmada da bir insanın ikinci şansı olmaz mı diye hayıflanıyordu cengiz.

ezel'i dayıya karşı doldurmaya çalışan adamların anlattığı hikayede dayının cengiz'e ben senin gibiyim deyişi geldi akıllara.

lan serdar senden adam olmaz yalandan ağladın demi mezarın başında ibiş2. eyşan'ı cengiz'e karşı savunarak ayın yılın başı bir babalık yaptın.

ve sen piskopat katil görüşürüz bebeğim! türk televizyon tarihi arasında senin gibi bir seri katil görmedim ben. yüzsüz piç adamın karşısına geçmiş neler diyor gider ayak yaptın yapacağını.

--- spoiler ---
  • küfür gibi bir sezon finaliydi. şu dizide figüran bile olsaydım, sanıyorum hayatım boyunca yetebilecek kadar büyük bir gurur kaynağı olurdu bana.

türkiyenin gelmiş geçmiş açık ara(<-burası önemli) en iyi dizisi.

emeği geçen herkese helal olsun be.. cidden helal olsun..
  • --- spoiler ---
    sezon finalinin başında cengiz ve eyşan'ın yıllar önce kapı önünde konuştukları "flashback" olarak verildi. cengiz, eyşan'a her zaman karanlık sokağı seçeceklerini, bunun doğalarında olduğunu ve isteseler de değişemeyeceklerini falan söylemişti. bölüm sonunda, masa çevresinde gördük ki, ali ezel'in tarafındayken, cengiz ve eyşan yine karanlık tarafta.
    --- spoiler ---

bu nasıl bir dizidir, senaristler nasıl birleştirmişler bunları şaşırıyorum. resmi biraz gösterip puzzle parçalarını dağıtıp sonra birleştiriyorlar. insan düşündekçe daha neler neler çıkıyor, hadi beeh!
  • 30 bölümdür hala istiklal caddesi sorununu çözememiş dizidir. bütün diziye yabancılaşıyorum iki saniyede.
  • sezonlarüstü sınırlarötesi spoiler!

1.sezon finalinin ardından yayınlanan kenan ışık'lı "kelimenin gücü" yarışmasına kerpeten ali'yi çıkartarak mesajı vermişlerdir.

hem "kenan" hem "ışık" huzurlarınızda efendim.

kerpeten yarışmanın finalinde "kelimenin gücü" ile "kenan" a gelişigüzel saydırırsa, o zaman tamamdır hacı!

spoiler the end.
  • bütün bir sezon kerpeten'i aptala döndürdüler diye üzülüyordum ama sezon sona erdi ve sanırım asıl aptala dönen benim.
  • --- spoiler ---

. 6 ay sonra yazısına kadar olan kısmı değerlendireceğim dizi. zira ondan sonra devreleri yaktım ben.

. ezel, iki tane kereste yakarak bize hiççi bi portre çizdin. ama asıl mesele, mesele asıl maserati'yi ateşe vermektir. onu yapabildin mi?

. eyşan, herkese güveniyorum, bi sana güvenemiyorum. şu ortamda varsa sende vardır bi yamukluk.

. ezel, dayı-kenan neyse de eyşan'ı aldın ya karşına, işte o fena oldu. çünkü bir kadın intikam alırsa, öldürmez. süründürür.

. tefocan, bi ara götün kalktı diye sövmek istedim sana, ama yine de gönlüm el vermedi. ayrıca dayı'ya postanı takdir ettim.

. dayı, asıl sen etme... bak sana hep kısa konuşuyorum. çünkü sen ondan dünyaları çıkarıyosun.

. eyşan-serdar, ulan mezar başında tezgâh açtınız. ne pis bi aileymişsiniz siz ya?!

. cengiz, garip cengiz, piç cengiz, bu yalnızlık senin cengiz. tepe tepe kullan.

. ali abi, bu bölümün en kral adamı sendin bence.

. kenan amca, bak dayı diyor ki, bir işi yaparken içine gönül katmazsan o iş elinde patlar diyor. bunu iyi belle.

. dayı, demin kenan'a yem attım. gönül falan... ehe ehe yedi bence... beri yandan yanlışın var dayı. gönül girerse bir işin içinee, o işte hata payı da artar. akılla hareket edersen sonuç ya 1'dir ya 0. ama yüreğini koyarsan ortaya, 1 de olur, 0 da, -1 de... yok götümden sallamadım. büyük söz bu. george weah söylemiş.

. mert, yemedi di mi? hehehe...

. azad, dayı seni komando kampına yollamış herhal. boş gelmemişsin.

. 6 ay sonra, işte tam ondan sonra beynim süngere döndü. kim kiminle? kim kime karşı? kim daha güçlü? eyşan'ın o elbiseyle bi fotoğrafı var mı? sırf bacak da olur.

. yapımda ve yayında emeği geçen herkes, sizlere samimi teşekkürlerimi sunuyorum. televizyon denen platformda çıtayı böylesine yükselttiğiniz için.

. ayrıca ezel'i bizim evde keşfedip, beni de bulaştıran 11 yaşındaki kardeşime de buradan saygılarımı sunuyorum. kerata iyi işten anlıyor. geniş aile'yi de o tavsiye ettiydi...

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap