• engineering-procurement-construction'ın kısaltmasıdır. müteahhitin firmanın işi, gerekli olan tüm mühendislik, satınalma ve yapım faaaliyetlerini kapsamında barındıracak biçimde üstlendiği kontrat şeklidir. çoğunlukla belirli bir teslim tarihi ve sabit fiyat anlayışı ile birlikte gerçekleştirilir. ayrıca kapsam ve kalite seviyesi de işin başında taahhüt edilir.(bkz: lump sum turnkey) işveren için tüm kapsamdan sorumlu tek bir muhatap olacağından son yıllarda giderek daha da çok tercih sebebi olan bir kontrat tipi haline gelmiştir. müteahhit için riski fazladır (gecikme cezaları, bir çok taşeron ve tedarikçinin yönetimi, sabit fiyat garantisi gibi) ancak hakkı verilerek yapılırsa kar oranı da tahmin edileceği gibi riskle paralel olacaktır.
  • audi'de bu ışık yandığı zaman arabaya sıkışmış bir para var demektir.

servis, bu parayı bulma konusunda uzmandır. en iyi şekilde son kuruşuna kadar bulur. ancak dışarıdan bir yere giderseniz ışık söner sorunsuz yola devam edersiniz üstelik sıkışmış paranın sadece bir kısmı bulunur.
  • benim seat ibiza'da da (1.2 tsi) yanıyor bazen. sanırım kontak anahtarını ilk yarım çevirip diğer semboller söndükten sonra sarı motor simgesi ve bu epc yazısının kalması normal. aracı çalıştırınca gidiyor. ancak duraklayıp kalkarken veya geri viteste manevra yaparken çok yavaş adeta rolantideymiş gibi düşük bir gaz verildiğinde motor boğuluyor, araç hafif sarsılıyor ve epc yazısı beliriyor. eskiden hiç olmazdı, trafiğin ve durumun müsade ettiği zamanda gazı artırınca bu durumdan çıkmayı ve yazının kaybolmasını sağlıyorum ama bakalım be olacak? şimdi şehir dışındayım evime ulaşınca bir yetkili abimize gösteririz artık.

edit: (bkz: epc arızası/@poturgilinpotur) özet: ateşleme bobinini değiştirince araç motor eskisinden iyi oldu.
    edit 2: sonra tekrar çıktı,bujiler ve buji kabloları değişimi ile çözüm arayışı devam ediyor.

bakalım nerede bitecek.gelişmeleri (bkz: epc arızası) başlığında anlatıyorum.
  • volkswagen'de bu ışık yandığında ilk bakmanız gereken, fren pedalına bastığınızda fren lambalarının yanıp yanmamasıdır. fren müşürü arızalıysa ve fren lambalarınız yanmıyorsa epc ışığı yanıyor. servis size yüzlerce liralık bir masraf çıkarmadan fren müşürünü mutlaka kontrol ettirin. başıma geldi de oradan biliyorum.

tanım: halk arasındaki adıyla otomobilin beyni.
  • electronic power control. otomobillerdeki elektronik güç yönetiminin kısaltılmışı, tekerlerdeki çekiş kaybını güvenli bir biçimde engeller.
  • vag grubu araçlar için electronic power control kelimelerinin kısaltmasıdır ve bu arıza ışığının yanmasının pek çok sebebi olabilir. genel anlamda, ateşleme sistemindeki sensörler veya elektronik aksam ile ilgili bir arıza olduğunda yanar.

şehir dışında olmam sebebiyle aracım 10gündür yatıyordu ve kullanmaya başladıktan 1dakika sonra arıza lambası yandı. araç, turbo basınç sensörü değerinin düşük olduğunu belirtiyordu ve aracın çekişi bir hayli düşüktü. sollamaya çıkmak falan eziyet, araç tofaş moda girdi resmen. sorunun kalitesiz benzinden olabileceği aklıma geldi ve depoya bir miktar benzin eklettim. sonrasında da aracı servise götürdüm. bilgisayar kontrolünde başka sorun bulunamadı ve türbin basıncı düşüklüğü olduğu, büyük bir sorun olmadığı, arıza kaydının silindiği ve tekrar ederse aracı getirip servise bırakmam gerektiği söylendi.

servisten çıktıktan 30saniye sonra arıza lambası tekrar yandı. benzini alalı daha 3-4km olduğu için acele etmedim, netice olarak hala yakıt hortumunda kalan benzini kullanıyordum ve sakince sürmeye devam ettim. yaklaşık 15km gittikten sonra arıza lambası söndü ve aracın performansı eski haline döndü.

3-4 gündür kullanıyorum ve başka sorun yaşamadım, arıza lambası falan yanmadı. henüz 6bin kmde olan bir araçta bana böyle bir sorun yaşatan benzin istasyonuna ne kadar sövsem azdır. mümkün olduğu kadar tanıdığım bildiğim istasyonlardan benzin alırım ve her seferinde depoyu fulletir, parça benzin almaktan kaçınırım ama maalesef güzel ülkemizde denetim azlığı sebebiyle bizlere ne kilitleniyor belli değil.

deponun yarısını kullanmış ve sorun yaşamamıştım ama araç 10gün yatınca benzin daha kalın bir yakıt haline gelip araçta sorun çıkartmış gibi görünüyor.

yaşadığım sorunu buraya yazıyorum ki benzer durumu yaşayan birileri olursa belki faydası dokunur. herkese kazasız belasız sürüşler...
  • benzinli motorlar için motor yönetim sistemi
  • ks. engineering procurement construction.
hesabın var mı? giriş yap