• gel gel sarisinim gel diye degil, dinata dinata diye bagiran muhtesem kadin. türklerle yunanlilari birbirlerine hem dost hem düsman ediyor yalniz. ben durmaksizin sarkilarin türkce olduklarini iddia ederken, yunanli arkadaslar yunanca bunlar diye ortaligi birbirine katiyorlar. olsun, sarkilar bizim, ezgiler hepimizin ve öyle güzel ki onlarla birlikte söylemek, paylasmak. kaybettigin bir dostla aniden karsilasmak gibi, o dostla meger ne kadar yakin oldugunu hatirlamak gibi. elimde olan albüm 89-98 en iyiler. sasirtici parcalar var, sezen aksu'dan dinlemeye alistigimiz var git turnam örnegin, parapono. ben yine türkce oldugunu söyledim, ermeni ezgisi dediler. o da ne, yoksa ermeniler de mi ayni türküleri söylüyorlar, yoksa biz halklar bunca yil ayni duygulari hisseddip, kimimiz var git turnam kimimiz parapono diye haykirarak mi sevdalandik ve yoksa en cok birbirimizi mi sevdik? dinlemeye doyamiyorum.
  • yunan müzisyen. 1957'de pire'de doğdu. 80'li yılların ortalarına kadar rebetiko temelli opisthodromiki kompania ile çalıştı, bazı sanatçıların albüm çalışmalarında vokalistlik yaptı. 1984 yılında gruptan ayrılarak solo çalışmalarına başladı. kısa süre içerisinde yunanistan'ın en sevilen müzisyenlerinden biri olmayı başardı. bununla yetinmeyen sanatçı womad projelerinde yer alarak dünya çapında bir üne de kavuştu, çeşitli otoriteler tarafından avrupa'nın divaları arasında gösterildi.

arvanitaki ara dinjkan'la yaptığı "meno ektos" * * ahmet kaya ve alpay yine "dinata" * sezen aksu tarafından yorumlandığında türkiye'de de müzikle ilgilenen belirli bir kesimin dikkatini dolaylı da olsa çekmeyi başardı. sanatçı atina'da yaşıyor ve yılda ortalama 100 konserle aktif olarak müzik yapmaya devam ediyor.

kanımca 90'lı yılların ortalarına kadar belirgin bir yunan müziği çizgisinde albümler yapan sanatçının gittikçe batı akdeniz, özellikle ispanya ve fransa hatta latin popuna yaklaştığı görülüyor. dün gece yeni albümünü de tanıttığı amsterdam melkweg konserinde (albüm ispanyol bir yönetmenle birlikte hazırlanmış) seslendirdiği şarkıların yapısı, düzenlemesi ve söylenişi bende ciddi bir celine dion etkisi yarattı. buna rağmen 20 yıl önce tanışılan bir sesi ilk kez canlı dinlemek bütün bunlara baskın çıkıyor. sahne performansı tek kelime ile harika olan sanatçının konsere meno ektos ile başlayıp dinata ile son vermesinin yarattığı etkiyi tanımlamak da oldukça güç. konserde eksik kalan yalnızca türk çiftetellisi "tsifteteli tourkiko"* oldu, umarım başka bir konserde dinleme fırsatı buluruz.

dünyayı sevme nedenlerindendir.

diskografi:

eleftheria arvanitaki (1984)
    kontrabanto (1986)
    tanirama (1989)
    meno ektos (1991)
    i nihta katavainei (1993)
    ta kormia kai ta maheria (1994)
    tragoudia gia tous mines (1996)
    ektos programmatos (1998)
    ekpobi (2001)
    eleftheria arvanitaki live (2002)
    ola sto fos (2004)
    grigora i ora perase (2006)
    kai ta matia kai i kardia (2008 )
    e/a (2010)
  • beni, sezen aksu'nun yorumladığı sarışınım şarkısının yıkıcı etkisinden kurtardığı için bile sevilir. ben severim yani, siz de sevin.

http://www.youtube.com/…nmeagnrcyem&feature=related

ps: bu videoda da arto var, ara var, herkes var.
    "arto var, ara var" derken de herkesin tanıdığı adamlardan bahsederken, o adamların yalnızca isimlerini söyleyen itici insan oldum. olsun.
  • öyle bir dinata söylüyor ki bu teyze; "hüngür hüngür oynayasım"* geliyor.

kendimi yerden yere ataraktan, son nefesime kadar haykıraraktan...

bir albümü vardı elimde, ismi yazmıyordu; ne şarkılarının, ne de kendisinin. derbeder etti beni yıllar boyu, rakılara boğdu, saros'a sürdü beni aşkından... geçenlerde gördüm ki, şöyle bir şeymiş:

http://www.facebook.com/…o/video.php?v=119758974537

ben de kendisine müzeyyen'den gönderiyorum:

benzemez kimse sana,
    tavrına hayran olayım...
  • inanilmaz guzellikte bir sesi olan yunanli. ritimlerin damagimiza uymasindan filan degil bu arkada$. kadin ender bulunanlardan, bir nevi ilkay akkaya.
  • 2001 senesinde açık havada konser vermiş lakin promosyonla gelen izleyicinin denyoluğu yüzünden konseri seven kitlesi için tam bir işkenceye dönüşmüştür. bu olaydan beri sinemadan, konserden zınk diye çıkan, sanat eserine ucube diyen kitleye bir farklı bakmışımdır.

ayrıca sezen aksu'yu sezen aksu yapan parçaların bir bölümü kendinden dinlenmelidir.
  • (bkz: arvanid)
  • dünyanın en güzel sesli kuğusu
  • genel olarak rum vatandaslarimizin cogunlukta bulundugu,sarkilarina eslik ettigi ve guzel bir ambians yaratabildigi icin pek hos bir konser vermis yunanli hatun.
  • 90larda ara dinkjian ile calismistir. iste bu nedendendir "gel gel sarisinim gel"i "dinata dinata", "daglarin arkasinda yar"i "meno ektos" olarak da soyleyebilmemiz.
hesabın var mı? giriş yap