• kamuoyunun gündemine düşen tepkilerin çıkış noktası, kamuoyunca az da olsa tanınmış bir şahsın kendi hakkında yazılanları sildirmek istemesi ve bu konuda hukuka uygunluktan dolayı ret cevabı alması üzerine gerek twitter üzerinden, gerekse telefonlarımızdan bize yönelik akıl almaz iftiralarda bulunacağına dair çeşitli tehditlerde bulunması ve bu tehditlerinin göz ardı edilmesi üzerine kendi çevresinde sözüne güvenen talihsiz insanları kışkırtmasıdır.

ekşi sözlük tamamen yasalara uygun olarak faaliyet göstermektedir. yer sağladığı içeriklerin de gerek nefret söylemi gerek hukuka aykırılık içermemesine özen göstermektedir. tüm sosyal medya sitelerinde (twitter, facebook ve benzeri siteler) olduğu gibi, ekşi sözlük'te de her gün onbinlerce yazar tarafından binlerce farklı görüşte içerik girilmektedir. ekşi sözlük gelen şikayetlere maksimum önem göstermekte fakat her kişi için olduğu kadar kullanıcılarının da hukuk çerçevesindeki fikir ifade özgürlüklerini koruma konusunda taviz vermemeyi sürdürmektedir. gerek btk gerekse ekşi sözlük üzerinden gönderilen şikayetler ciddiyetle denetlenmekte, hukuka aykırı tüm içerikler kaldırılmaktadır. dolayısıyla sadece islam dini ve peygamberine değil, hiçbir dine veya kutsal kabul edilen değere hakaret niteliği taşıyan içeriğin ekşi sözlük içerisinde barındırılması mümkün değildir. çıkarılan söylentilerin tamamı tek bir şahsın kişisel çıkarları için yürüttüğü kışkırtma kampanyasının sonucudur. toplumsal hassasiyetler ucuz bir kampanyaya alet edilmiştir. bu konuda ekşi sözlük'e yapılan tehditler ve edilen hakaretlerin takibi hukuki yollardan yapılacaktır.

tüm bu akılalmaz süreç içerisinde bize destek olan, sağduyulu insanlara ekşi sözlük olarak teşekkür ederiz. (bkz: #eksisozlugedokunma)
  • az önce twitter'da gördüm bu hadiseyi. bunu çıkaran, yayılmasına sebep olan herkesten tiksiniyorum.

bunu destekleyen kimseler varsa aramızda onlara da belki okurlar diye bir kaç kelam etmek istiyorum.

allah'ın bize indirdiği bu dinin bizim tarafımızdan korunmaya bu şekilde ihtiyacı yoktur arkadaşlar. kuran'ı dahi allah bizlere emanet etmemiş, "onu biz indirdik biz koruruz" demiş. size ne oluyor? allah size göre mekandan ve tüm büyüklüklerden münezzeh olan bir varlık değil mi? onu dünyada kendisine karşı yapılmış herhangi bir şey küçültebilir mi? onun varlığına ve büyüklüğüne en ufak bir zarar verebilir mi?

en basitinden bir insan sizin ailenize küfretse, bu sizin ailenizde her hangi bir eksikliğe yol açabilir mi? en fazla sizin içinizde bir aşağılanma duygusu oluşturur, bunun için de kanunlarda tazmin yolları vardır. ancak siz benim aileme küfrettiler diye gidip küfredenleri "dayınıza" şikayet ederseniz, kendi elinizle dilinizle onları susturmaya, onların ileri sürdüğü fikri geçersiz kılmaya yetersizseniz, o küfredenlerden de aşağı durumdasınız demektir.

sizin anlamadığınız şey şu. türkiye cumhuriyeti laik demokratik sosyal bir hukuk devletidir. bir müslüman ülkesidir ama bir islam devleti değildir. sırf siz inanıyorsunuz diye allah var olmak zorunda değil, sırf başkaları inanmıyor diye allah yok olmak zorunda değil. yahu ben yoğurda beyaz diyorum, siyah diyene kızıp bağırıyorsam sorun yoğurtta değildir. o yoğurdun beyaz olduğuna diğerlerini ikna edemeyen sizlerdedir.

benim dinim olan islam'ı böyle savunmayın ne olur. mehmet baransu denen adamın "mevzu din olduğunda demokrat değilim reröre" yazışına dikkat edin, bu adamların vicdanına kendi iradenizi teslim etmeyin. çünkü evrensel vicdan allah'ın rahmetinden de parçalar taşır, ve allah kendisine inanmayanlara da bu dünyada yaşam hakkı tanımıştır. size ne oluyor ki allah'ın tanıdığı hakkı onlardan almaya çalışıyorsunuz?

ekşi sözlük bir kurumdur, ama bir kurum olduğu kadar içinde her çeşit sesin olduğu bir platformdur. siz ekşi sözlüğü bir bütün halinde islama düşman gösteren bu densizlerin oyununa gelmeyin. o insanların demokrat yüzlerinin altında gizlenen gizli faşizmi görün. müslüman yok eden, yasaklayan, haram eden değildir. müslüman yol gösteren, dini hayatında gösteren, kendisini o din için ortaya koyan adamdır.

sizin her yasaklansın diye ortaya çıkarttığınız şey, islam'a daha büyük saldırı olarak geri dönüyor. yapmayın.

saygılar.

ek: hakaret etmek ile eleştirmek arasındaki farkı iyi kavramak lazım. birisi allah yok der demez allah'a hakaret etmiş olmuyor. bunu unutmamak lazım.

ek2: kendi deyimiyle "kitapsız" bir arkadaştan, "günün birinde allah'a inanırsam senin gibi insanlar sayesinde inanacağım, sağolasın" mesajı geliyorken, kendisine müslüman diyen birinden. "sen dinden çıkmışsın, ateizme doğru yelken açmışsın, imam hatip mezunu olamazsın palavra sıkma" mesajı geliyor. türkiye müslümanlarının hal-i pür melali budur.
  • gerçekleşmesi durumunda halkın hiçbir şekilde güven duyacağı bir kaynak kalmayacağını gösteren hasgtag. insanlar bu sözlüğü sadece siyasi paylaşım amacıyla kullanmıyor.

icabında bir ilaç ismi araştıracak gelip buraya bakıyor, bir firma ile ilgili olumlu olumsuz ve tarafsız yorumları okuyacak, gelip buraya bakıyor, araç alacak, gelip burada inceliyor, ekşi sözlük türk insanının ihtiyaç duyabileceği her türlü bilgiyi içeriyor.

ancak son yıllarda yukarıda yazdığım vasıfların bir çoğunu kaybettiğini düşündüğümden belki ileride kapanma duruma gerçekleşebilir. ilk ekşi sözlük yazar nesilleri bu sözlüğün kutsal bilgi kaynağı olmasını sağladı. fakat son nesillerin şu sözlüğe kattığı hiçbir şey olmaması böyle bir oluşuma yazık olduğunu gösteriyor.

ayrıca yönetimin, eski yazarların çağrısına yanıt vermemesi de sözlüğün kalitesinin değişmesinde çok büyük rol oynadı. kaliteli yazarlar maalesef sözlüğe küsüp gittiler.
  • ekranın sağ tarafında bir çarpı işareti var. oraya tıklayın kapanır.
  • iyi ki ekşi sözlük bir internet sitesi diye düşündüren kampanya. yoksa bir bina, bir gazete falan olsaydı, yakacaklardı demek ki.

(bkz: yakarım bilirsin)
  • inançlı bir birey olarak, götümle güldüğüm hashtag...

mal mısınız abicim siz? neyin kapatılması lan bu? benim düşündüğümü düşünmüyor, yediğimi yemiyor, içtiğimi içmiyor diye insanların hayatlarındaki her türlü zevkli yasaklayalım mı!?

aferin parlak beyinler böyle devam...
  • hele biri yazmış bir twit: "eksisozluk diye bi site varmış küfür sitesiymiş galiba, kapatılsın" diye ve tag'ı eklemiş. ulan daha ne hakkında konuştuğunu bilmiyorsun, "kapatılsın" diyorsun be gerizekalı herif!
  • dünden beri kendilerine demokrat diyen, muhafazakar liberal(?) diyen ama sokaktaki herhangi bir yobazdan, islamofaşistten tek farkı arkasındaki cemaat desteği olan insanlar tarafından demokrasi tecavüze uğruyor. ne bok böcekliğimiz kaldı ne orospu çocukluğumuz. devir onların devri olduğundan buna bir dur diyen de çıkmıyor. madem artık ok yaydan çıktı, sanırım kendimizi savunmamızın da vakti geldi. onun için tekrar tekrar, üstüne bastıra bastıra söylüyorum din yoktur allah yoktur demek, saçmadır demek, dine inanmıyorum demek ne hakarettir ne de küfürdür. bu kampayayı başlatanların o dinci kafa yapılarıyla bunu anlamaları biraz zor ama yine de deneyeceğim.

sen mehmet baransu; hinduların tanrısı şiva'ya inanmıyorsun, onu saçma buluyorsun değil mi? zaten tersi olsa hindu olurdun. o zaman bize ettiğin bütün küfürler hindulardan sana gelsin.

sen emre uslu; o iğrenç giyim tarzınla amerika'da dolaşırken mormonları görmüşsündür herhalde. peki joseph smith'in son peygamber olduğuna inanıyor musun? tabi ki hayır. muhammed'in peygamber olduğuna inanmayanlar bok böceğiyse, joseph smith'in peygamber olduğuna inanmayanlar da bok böceği değil mi? hani nerede inançlara saygı?

sen rasih yılmaz, kimsin nesin bilmiyorum, kurtlar vadisi setinden çıkmış bir duruşun var herneyse. sen budizm öğretilerinden olan yeniden doğuşa yani reenkarnasyona inanıyor musun? mümkün değil. eğer budist rahipleri senin gibi kendileriyle aynı inancı paylaşmayanlara saldıran tipler olsalardı hepimizin ağzını burnunu kırarlardı, şakaya gelmezler. yat kalk dua et ileri demokrasi onlara uğramasın.

sen nihal bengisu karaca; isa'nın tanrının oğlu olduğuna yani meryem'in tanrıdan hamile kaldığına inanıyor musun? hayır. peki hıristiyanlar çıkıp "nihal bengisu karaca tanrı senin belanı versin" diyorlar mı? ona da hayır. lafa gelince senden demokratı yoktu peki bu işte bir terslik yok mu?

ve kendine demokrat veya entelektüel diyen bütün dinciler; eğer dünyadaki dindarların hepsi sizin kafanızda olsaydı herkese dava açılıp 7 milyar kişinin hepsinin suçlu olacağını biliyor musunuz? öyle twitter'da demokratım yazınca veya birileri arkadan poh pohlayıp "bundan sonra sen demokratsın" deyince demokrat olunmuyor. önce demokrasi kavramını içinize sindireceksiniz o da 1400 yıl öncesinde yaşayarak olmuyor maalesef.

bu arada sözlük yönetiminden de bir isteğim var; bari bu sefer hakkında dava açılan yazarlara haber verin. bakın yardım edin demiyorum haber verin ki insanlar kendilerini hazırlasınlar, kapıyı açıp karşılarında polisi görünce mala bağlamasınlar.
  • hakkında çok ağır konuşabileceğim; ama değmeyecek tt.

kampanyanın neferlerinden rasih yılmaz'ın rt'lediği twit'e dikiz:
    sözlüklerin hepsi yasaklansn .. hepsi işi gücü olmayan ateist p .. anaları doğurup doğurup sözlüğe bırakmış ..

terbiyesi, ahlakı tanımadığı insanlar hakkında böyle konuşmak olan bir zümreyle konuşamayız, konuşmak iki tarafın da algısını gerektirir çünkü.

yasakla gitsin ya.
  • rasih yılmaz şu tweet ile destek vermiş;

''denize blackberry mi düşse kurtarırsın muhammed mi " diyen şeref yoksunu #eksisozlukkapatilsin''

bence bunu diyene ''peygamberimizi nasıl kurtarmaz ya?!?! nasıl kurtarmaz yaaa?!?!'' diyerek dava açılsın.

bir de bir ''öyle özgürlük olmaz taam mı'' tırıvırısına devam ediyorlar. eğlenceli şeyler.

edit: ahah şimdi de "muhammed'e aşık erkekler diye şeref yoksunu haysiyet yoksunu ahlaksız inançız başlık atan #eksisozlukkapatilsin'' diye tweet atmış. arkadaşın peygamberine aşık olmuyorsunuz lütfen, inciniyor.
hesabın var mı? giriş yap