• çinden satın aldığınız ürünlerde tufaya gelmemek için belirtilen tarihte ürününüz gelmediğinde hemen satıcıya negative feedback'i basmanız ve anında bir case açmanız gereken, aksi takdirde benim gibi iyi niyetli davranıp "bir daha göndereceğim nolur boktan şeyler yazma bana ağğbi" diyen satıcının lafına kanıp 20 gün daha bekleyip, sipariş üstünden bu yolla 60 günü geçirip de case açma ve feedback yazma hakkın elinden alınınca taşak gibi ortada kalıp kazıklanabileceğin sitedir.

dikkat a dostlar.

çine gittiğimde o satıcıyı bulup bizzat chun-li'nin mahallesindeki tavuklar gibi sikeceğim ha orası ayrı.
  • örneğin
    burda 20-50 tl fiyatlara satılıp 4-5tl kargo parası istenen telefon kılıfları
    ebay'de 1 dolara ücretsiz kargoyla evinize gelir.
    3 hafta sürer ama
    1 dolara yan apartmandan bir şey istesen getirtemezsin be.
  • bugün satıcılardan birinden aldığım mesaj şu şekilde:

"hi,
    thanks for your message. ı have sent this twice because ı forgot to put a customs form on the first parcel. ı thought that it would not pass customs and turkish post would return it to me, that's why ı've sent another one the next day. the better if they both got through to you. please take it as a gift. ı'd appreciate if you leave positive feedback and recommend my shop to your friends."

anlamayanlar için kısaca özetleyeyim: yaklaşık 110 dolarlık bir ürün sipariş etmiştim. tam vaktinde geldi bu ürün. ardından, iki gün sonra aynı üründen bir tane daha geldi. tabii hemen ödeme kontrolü yaptım, baktım ki tek bir ödeme yapmışım. yani tek ürün siparişi vermişim ve onun da parasını paypal ile ödemişim. ulan dedim yazıktır, paketi bozmadan ben bunu geri göndereyim. fakat postada kaybolmasını da istemiyorum, alıcı ödemeli tracking özellikle posta ile göndereyim diye düşündüm. satıcıya mesaj atıp durumu anlattım ve adamın cevabı, ilkinde gümrük formunu koymayı unuttuğu için paket ona döner diyerek ikinci bir paket yapıp gönderdiği şeklinde oldu. pakedi iade etme teklifimi de, "hediyem olsun" diyerek kibarca geri çevirdi. ürün öyle beş on dolarlık bir şey değil. 110 dolarlık bir ürün. adam kendi hatasının ceremesini bana yüklemek istemedi. üstelik bir de teşekkür mesajı attı.

gözlerim doldu lan. yaşadığım ülke, kader birliği yaptığım insanlar geldi aklıma. daha iki gün önce tamir ayağına beni ayaküstü siken, üstelik çözüm de bulamayan abimiz geldi aklıma. hemen her alışverişte daha çok parayı nasıl kazanacağına odaklanan, sattığı ürünü tanımayan abiler geldi aklıma. donanımhaber ölücülerini düşündüm. yok aga, batılı adamdaki ortalama ahlak bile buralarda lüks. bakalım, bi mesaj daha attım, adam mağdur olmasın. yine kabul etmezse, artık bi kilo lokum yaptırıp gönderirim adresine. abimizin ebay hesabını da vereyim: anderssehen.eu . bundan sonra ekmeği bile buradan alın. kral adam.
  • ankara2001$ nikli bir vatandaşımızın milliyet gazetesinin filan verdiği eski tentenleri fransızlara , sahaflardan 1-2 milyona bulabileceğiniz zagor-martin mystere tarzı çizgi romanları italyanlara 15 euro gibi fiyatlarla kakıp memleketimize döviz kazandırdığı site
  • şu an neredeyse tüm satıcılar paypal sistemini kullanmaktadır. ve site tamamen "paypal only" olma yolunda ilerlemektedir...

paypal gayet güzel bir sistem amaa...

türkiye'de yalayan bir satıcısınız diyelim. bir kaç bir şey sattınız belli bir miktar paranız oldu hesabınızda. (diyelim 50 dolar) uzun süredir almak istediğiniz bir şeyin ikinci elini buldunuz.(diyelim 200 dolar)

hesabınızdaki parayı türkiye'de olduğunuz için banka hesabınıza veya kredi kartınıza aktaramıyorsunuz. ve işin kötüsü bu 50 doları o almak istediğiniz 200 dolarlık şeyi almak için de kullanamıyorsunuz. çünkü paypal 50 dolarlık ödemenin üzerini kredi kartınızla kapatmaya izin vermiyor.
    help desk'e ulaştığımda bu konuda yardım edemeyeceklerini söylediler. haklarını yememek lazım 5 dakika içerisinde yanıt verdiler...

(edit: hepimiz bir şeyleri yalamıyor muyuz?)
  • açık arttırmalarında heyecandan resmen ter basıyor beni.
    adrenalinden ellerin titriyor falan...
    ulan sanki rembrandt tablosu alıyoruz amk!

neyse, açık arttırmalar için taktik belli sniping!
    alacağınız ürün için önce fiyat araştırması yapın ve kendinize bir fiyat sınırı belirleyin.
    bu sınırı belirleyin ki ürünü açık arttırmadan ucuza alayım derken buy it now fiyatının da üstünde bir fiyat vermeyin.
    ve son 15 saniyeyi bekleyin... (en heyecanlı kısmı da bu)
    bekleyin...
    bekleyin...
    15. saniyeyi gördüğünüz anda halihazırdaki fiyat sizin sınırınızın altında ise aklınızdaki sınırı yazıp yollayın.
    ama ürün bedeli zaten sizin sınırınızın üstünde bir fiyata ulaşmışsa boşverin.

son saniyelerde kendi teklifinizi yazarken küsüratlı yazmayı unutmayın.
    aklınızdaki fiyat 60 dolarsa, siz 62.01 yazın ki işinizi garantiye alın.
    böylece hem 60 dolar teklif edeni geçmiş olursunuz hem de 62 dolar teklif edecek olanlar sizi geçemez.

denedim %100 çalışıyor!
  • amazon'un türkiye'ye göndermediği onbinlerce şeyi, orospu evladının biri son saniyede gelip benden 1 dolar fazla verdi diye kaçırdığım için üzülmeden, sabit fiyattan alabildiğim, bu yüzden de hep kullanacağım sitedir.
  • havayolları büyüyüp direk seferler arttıkça olayın bokunu çıkarıp shipping rekorları kıran şirket. lan air mail ile japonya'dan bi kulaklık 3 günde gelir mi lan?!? şaka mısınız siz?

aracı olduğu iş çok kutsal, gerçekten..
  • "ekmek yollasalar ebayden onu bile alıcam amk" diyen ahmet abiye selamlar
hesabın var mı? giriş yap