• programcilar tarafindan programlarin içine saklanan, degi$ik kombinasyonlarla aciga çikarilar bazi özellikler, animasyonlar içeren bölüm
  • office 2000 - excel'in oyunu

1- bos bir excel 2000 dosyasi açilir.

2- "save as web page" denir, cikan kutucukta "selection:sheet ve add interactivity" secenegi tiklanir, save edilir, excelden cikilir.

3- save ettiginiz html formundaki dosya internet explorerda acilir, wc kolonuna kadar scroll edilir.

4- sonra 2000 satirina kadar inilir. sonuc itibari ile wc2000 hucresine gelinmis olunur.

5- 2000 satiri oldugu gibi highlight edilmek sureti ile seçilir, tab tusuna basilarak tekrar wc2000 hucresine gelinir.

6- son islem olarak shift, ctrl ve alt tuslarina ayni anda basarken sol ust kosedeki excel logosu bir kere tiklanir.

aaa... ekran kararmis ve ortaya icinde excelin yaraticilarinin isminin bulundugu bir araba yarisi oyunu çikmistir. oyunda ok tuslari ile hizi ve yonu ayarlanabilir, space ile ates edebilir, "o" harfi ile arkadan gelen arabalari yoldan çikarmak için yag akitabilir ve de "h" ile isiklarda donebilirsiniz. escape ile oyundan cikilir
  • paskalya yumurtasi
    paskalyada çukulata yumurtalar bahçede/ormanda biyerlere saklanir küçük çocuklar onu arayip bulurlar, yerler; bazen içinden oyuncak falan da çikar
  • youtube'da video yüklenirken çıkan yuvarlağın ok tuşlarına basınca açılıp yılan olması ve videonun yüklenmesi beklenirken yılan oynanabiliyor olması gibi rastgele sürprizler bütünü.
  • sozlukteki easter egg icin text box a uc kere sol tiklayin sonra bi kere sag sonra tekrar sol. icinizden 3 kere eksi sozluk diyip alt+f4 e basin.
  • http://eeggs.com/ sitesinde bir çok örneği bulunan, programcıların/dizi yapımcılarının vs. boş vakitlerinde yaratıcılıklarını konuşturdukları, ufak kısımlar. eğlencelidir, kimisi programın kendisinden daha bile gelişmiş olur. hayatımıza renk katarlar.
  • mozilla firefox'un adres çubuğuna "about:robots" yazarak şık bir örneği görülebilecek olay.
  • http://www.esbpl.org/ sitesindeki easter egg için,

1. sol üstteki boş kutucuğa tırnak karakterleri olmadan "god is a drifting vision for humans" yazıp getir butonuna basın.
    2. "neler oluyor" butonuna tıklayın
    3. sağ üstteki "üye değilim ki ben" linkine tıklayın
    4. hiç bir şeyi doldurmayıp sadece "aha da üye olayazdım" butonuna tıklayın.
    5. "esbpl bet" butonuna tıklayın.
    6. sol üstteki boş kutucuğa "i am feeling lucky" yazıp, "getir" butonuna tıklayın...

edit: sub etha'dan girdiğinizde 4 numarada bahsedilen linki göremezsiniz bu yüzden baştan bir "çık hele" demeniz gerekmekte.
  • crytek’te çalışan arkadaşım (bkz: tayfun kumaş)’ın tweetine göre; “ zamanında en büyük hayalim; global oyunlarda türkçe easter egg içerikleri koymaktı ama olmuyor...

mesela yabancı bir filmden ufak bir gönderme koyunca, filmin yapımcısı direk teşekkür ediyor ve bunu her yerde paylaşıyor. bizimkiler de hemen telif atma üzerine yoğunlaşıyor... “

twitter

az önce bunun muhabbetini yaptık. ne olduğunu açıklamadı ama bir örnek verdi. aynen kopyalıyorum.

“farz et ki far cry primal şu an yapılıyor ve ben de oyunun ekibindeyim. mağaralardan birine ceku yazan alyans ve duvarlara arif yazdığımı düşün. süper bir arog göndermesi yapardım. eee ne olurdu sonra? bunu fark eden türk oyuncular paylaşırdı orda burda ve ben yaptım diye havamı da atardım. birkaç gün içerisinde de muhtemelen filmin ekibinden telif maili alırdık. firma gerekirse o parayı öder ancak buna sebep oldum diye zerre türk şeyine izin vermez. işte bu tip salaklar yüzünden dünyaya açılamıyoruz ve bir bok yapasımız gelmiyor.”

ne diyebilirim ki? ilginç ve farklı yaklaşım ama felaket olan durum yine bizim insanlar sayesinde. of offf her şeyde de sıkıntılı olunmaz ki amk.
  • coderlarin, uc bes tus, iki uc mouse tiklamasi, herhangi bir kelime veya cumle vb. gibi kombinasyonlarla, yarattiklari programin orasina burasina sakladiklari suprizler.
hesabın var mı? giriş yap