• bisiklet ve kayak yasilarinda "bayirdan asagi saldim kendimi" klasmanidir, ancak downhill denince genellikle bisikletle bayir asagi akla gelir. downhil bisikletleri genelde amortisorlu olur, ve downhill yaparken agirligi arkaya dogru vermek gerekir, yoksa pekmezi akitma veya comlegi kirma riski artar. tepeden inmeye baslarken hafifce pedallarin uzerinde yukselinir ve selenin arkasina dogru havada oturuyormus pozisyonu alinir, ayrica kollar gergin ve duz bicimde durmalidir.
  • downhill'deki en büyük sorun, düşmek, bir tarafları kırmak vs. değil; memlekette parkurların az olması ve nerede olduklarıdır.
  • düşünce erken boşalma etkisi bırakıyor bünyede, sonra bütün parkur abuk geçiyor.
  • en eğlenceli ve en teknik dağ bisikleti disiplinlerinden biri. bu işi hakkıyla icra edebilmek için binlerce dolarlik ekipmana(bisiklet, korumalar, vs..) sahip olmaniz kacinilmazdir. bir ara migros toys r us'da downhill yapmaya heves edecek kişilerin giriş niteliğinde satın alabilecekleri bisikletler satiliyordu.
  • bisiklette havali durduğundan gençken insanların almaya niyetlendiği ama bianchi gibi markalara yöneldikleri için sonunda ellerinde patlayan, gülle kıvamı modellerle bisikletten soğumalarına yol açan, şöyle adam akıllısı 2000 dolardan aşağı olmayan ancak toplandığında tadından yenmeyen bisiklet türü... kendine özgü top markaları vardır. gian, canondale gibi firmalar bile bu markaların altında ezilir... şehirde kullanmak düpedüz hammallıktır. normal bisiklettlerde hafiflik ön plandayken bu bisikletlerde oturması önemli olduğundan ağır olması tercih edildiğini gördüm. ve şaşırdım.
  • kayaktaki en hizli disiplindir. tek yarislik bir klasmandir. ozellikle ziplamalar seyredenlere buyuk eglence verir.* keskin donusler ve yuksek hiz ogeleri bulundugundan en ufak hatada ciddi kazalar ortaya cikabilir.
  • hiç pedal basmıyor bile olmanıza rağmen deliler gibi yoran, deliler gibi adrenalin salgılattıran bir bisiklet disiplini.
  • bunu karda yaparak dağ başından inerken 144kmh hızlara çıkanları var.

http://www.youtube.com/…_seuqvpbbze&feature=related
  • force majeure'in hollywood uyarlaması. yapmayınız efendiler, etmeyiniz. (o değil kadroyu da harcıyorsunuz)
  • megavalanche diye bir yarış var. alp dağlarındaki buzullardan başlayan bir downhill. yukarıdaki videoda abimiz neredeyse 40 dakika boyunca iniyor da iniyor. özellikle buzul kısımlarında ben izlerken nefesimi tuttum. bu nasıl spor?
hesabın var mı? giriş yap