• genelde teyzeler kullanır bu terimi. "jerkenur hanımın kocası 20 yaşında karı bulmuş, gece gündüz zigiyormuş" demeye dili varmayan teyzeler...
  • genellikle toplum içerisinde 40 yaşını geçirdikten sonra zengin olan eğitimsiz adamların yaptıkları eylem. türkiye nin doğu yörelerinde gözlemlediğim kadarıyla yol yordam bilmeyen, 5 çocuk doğurmuş, güzelliğini ve çekiciliğini kaybetmiş eşlerinden kurtulma amaçlı yapılan bir eylemin uzantısıdır dost hayatı. kocasının bahşettiği paradan başka hiçbir şekilde geçim kaynağı olmayan eski eşin bu hayata katlanmaktan başka yapacak birşeyi yoktur.

toplum içerisinde bu dost hayatını kabul ettirme ve mahalleliden tepki görmeme ise dini nikah kullanılarak sağlanır. her zaman olduğu gibi normlar yerine getirildiği sürece toplum ve ahali tepki vermez. parçalanmış bir hayatın son demlerini yaşayan kadın ise sonradan görme kodaman kocasının aldığı zevkin karşılığını içinde acı olarak eritir ve hayatta tek sahip olduğunu sandığı çocuklarıyla oyalanmaya çalışır.
  • artık facebook türkçe olduğuna göre seçenekler arasında görmek istediğimiz status'lerden biri.
  • ben küçükken babam eve bir arkadaşını getirecekti (eşiyle birlikte tabi) , "annem gelmesinler, istemiyorum." demişti. o zamanlar anlamamıştım bunu. daha sonra öğrendim ki; adam kadınla dost hayatı yaşıyormuş. yani sözün özü; türk milleti sevmez böyle dost hayatı yaşayan zihniyeti. ha kendi yaşar o ayrı.
  • çocukken söylenirken ki olumsuz vurguyu çok uzun süre anlayamadığım.. bana çok güzel gelen iki kelimenin büyüklerce ayıplandığı hissettiğim için de ne olduğunu sormaya utandığım şey..

sonra öğrendim ne olduğunu tabi ama hala anlamam neden bu olaya iki arkadaş şirin köyünde* yaşıyorlarmış gibi isim konduğunu.. amaç aşağılamaksa çok başarısız bir deneme.. gayet kral bir şeye benziyor buradan bakınca..

(bkz: dost)
    (bkz: hayat)
  • genelde "jerkenur hanim ile biz pek bir sevisiriz" derken iyi dost olduklarini ifade eden teyzeler tarafindan sikişe dayali bir ilişkiye işaret etmek icin kullanilan terim.
  • çıkardılar bi adamın adını bizim iş yerinde "dost hayatı yaşıyormuş" diye. ortamlarda dost hayatı mııı bi taraf evlimiymiş ayy diyolar.

öncelikle tanım yapalım, adam evli ve başka kadınla yaşıyorsa bu metres olur.
    dost hayatı dediğiniz de evlenmeden beraber yaşamaktır.

ayrıca dost hayatı gibi varoş bir tanımlamayı bir daha duyarsam söyleyenin yüzüne bi tokat atcam valla duyunca söyleyen adına ben utanıyorum.

size ne arkadaşım kim kimi ne koşulda sigmiş. töbe estafurullah.
  • güzel betimleyle verilen aşağılayıcı anlamın bir benzeri için (bkz: hayat kadını)
  • birisi evlilik. ne demek? ortak ev'den ibaret bir müştereğe sahip olmak. diğeri? dost hayatı. can cana, yan yana, her anı dolu dolu. tek sorun dost tutmak meselesi. dost dediğin istihdam edilebilirmiş gibi. edebilsem hemen tutarım dost. aynı evde de kalırsın yani, evlilik kısmı kafadan banko zaten.
hesabın var mı? giriş yap