• koy koy koyun oğlum, boy boy boyun oğlum el kızı almışta yuları takmış oğlum repliğine can veren muhteşem karakter.

volkan osmanı yanlışlıkla kıçından vurduğundan ötürü osman kıçının üstüne oturamamaktadır, koltuğun kenarına yaslanır. bunu gören dilber halayla aralarında geçen yaran diyalog şöyledir:

-niye deneliyorsun osman otursana kuzum
    -yok, yok böyle daha rahat hala
    -basurun mu var?
    -hayır hala
    -utanacak bişey yok oğlum, ne utanıyon oğlum bende de var
    -yok hala
    -oğlum babanda da var bahattin amcanda da var, bütün ailemizde var çok şükür, çok et yiyoruk ondan oluyor, zenginlikten oluyor, ne utanıyorsun oğlum, gurur duy
    -halacım istersen artık keselim
  • dursun ve nilay 'ın kendi evinde yakalanması üzerine:

- "ben namusun kitabını yazmışım, duvarıma asmışım. belli aralıklarlan imza günü düzenliyürüm."

demiş karakter.
  • meryem tanımlaması aşmış karakter.

- biz sana meryem'i alacaak ya?

- ya ben meryem'e karşı bi şey hissetmiyorum ki hala! meryem ayrıca şişkonun teki!

- şişkonun güzeli oolum, genc irisi. bakale, meryem'in bi elleri var, böyle hamur açmışın gibi, yumuk yumuk. her bi barnağının boğumuna bi fındık oturtursun, o kaddar güzel gız.

- öfff.

anam anam anam. gurban olduğum halam. koca aşirette şöyle kadın tanımadım. nasıl süper bi varlık, yarabbül alemin!

bundan sonra, kilo milo hak getire. na yazdım, görülüyor ki bi dirhem et bin ayıp örter.

hele bi kebap yiyek!
  • --- spoiler ---

kendisinden 3 milyon dolar isteyen yeğeni ile arasında gelişen diyalog:

yğn: - sende bunun 10 katı vardır halacım, söz şu temel atılsın 2 ay sonra geri ödicem ben sana.

d h: - aşk olsuuuun, vallaha darılırım. senden kıymetlı mı gadasını aldığım. ... ben sana veririm istediğin parayı kuzuuum. yalnız kıllıiciiik bi şartım var. o sıska sinsiden ayrılacan.

yğn: - nasıl yani aslı'dan ayrılırsam mı vereceksin parayı?

d h: - saaa kıyamam osmaaağn, kıyamam kuzuuum. işlerin hep o uğursuz yüzünden ters gidiyür, sıfatında meymenet yokh. maşşşallah dediği yedi gün yaşiyür. ayrıldım de, parayı hesabında bil kuzuuum.

yğn: - hala, biz zaten az önce ayrıldık galiba.

d h: - allaaah, saa bin şükür osssun. nilaaaaay datlı yap konuya konşuya dağıtakk!

--- spoiler ---
  • ben bu kadını tanıyorum yahu.

antep'te, babamın uzaktan bir akrabasıydı bu. hatta çocukluğumun ele avuca sığmayan dönemlerinde, onlarda kaldığımız bir günde bana salatalık kesip vermiş, karşılığında ona masum bir "teşekkür ederim" deyince de,
    "teşekkürünü al, cebine koy" demişti.

öylesi gerçek. şaşkınım doğrusu...
  • kendisinin bulunduğu sahneler her geçişinde binnur kaya'yı nasıl takdir edeceğimi şaşırtan dizi karakteri. yaz tatilinde buna mı çalıştı acaba diye düşünüyorum, çok başarılı.
    ayrıca osman'la evlendirmek istediği kızın adı meryem değil meyremdir bi kere.

edit: nasıl takdir edeceğimi şaşırtanmış. görende mesleğe yıllarını vermiş üstadım sanacak lafa bak. hasiktir.
  • nerden baksan kırk varım dediği zaman yüzündeki mimik akıllara zarar:)

gözünün içine baka baka atıyorum sen de üzerine laf söylersen çirkefe bağlar canına okurum ifadesi.

tabi azim'in sen yirmi yaşındayken bizim aramızda 5 yaş vardı nasıl oldu da o fark 15'e çıktı demesi, dilber hala'ya güzel kapak oldu sonunda.

ve belki de dilber hala'yla alakalı bir yorum olmayacak ama aynı bölümde aslı'nın performansı çok iyiydi.
  • tahsin beye okuduğu manilerden oluşan derlemeyle yakında kitap çıkarmasını umduğum harika karakter.

ata binesim gelir
    dağı dövesim gelir
    elin oğlu nem olur
    hergün göresim gelir *

bağa girdim yaprağa
    doyamadım sarmağa
    o yar benim olmadan
    girmem kara toprağa *
  • avrupa yakası'na yeni katilan ve kalici olmasini umdugum dizi karakteri. binnur kaya oynuyor. zengin anadolu kadini, tutucu, yegeni osman'in memleketten sismanca bir akraba kizla evlenmesini istiyor. mimikler, replikler olaganustu.
  • dun aksam yayımlanan avrupa yakasında

azim denen eski sevgilisinin herifin birine kadının baldırlarını (baldirlarinin citirligini) anlatmasını gorup kizmistir..

sonraki cumle

"ben namusun kitabımı yazmisim, duvara asmisim, duzenli aralıklarla imza gunu yapıyorum"

(bkz: festival gibisin, katılmak istiyorum)
hesabın var mı? giriş yap