• başarı...

4 yaşında başarı ....................pantolonuna işememektir.
    12 yaşında başarı ...................arkadaş bulabilmektir.
    16 yaşında başarı ...................araba kullanabilmektir.
    20 yaşında başarı ...................seks yapabilmektir.
    35 yaşında başarı ...................para kazanabilmektir.
    50 yaşında başarı ...................para kazanabilmektir.
    60 yaşında başarı ...................seks yapabilmektir.
    70 yaşında başarı ...................araba kullanabilmektir.
    75 yaşında başarı ...................arkadaş bulabilmektir.
    80 yaşında başarı ...................pantolonuna işememektir.

biz buna çan eğrisi diyoruz!!...

prof.dr.albert follanberg
  • sik gibi bir seymis.
  • türkiye üzerinde oyunlar oynayan masonik- hristiyan yapılanmanın icadı olan vasat sistem. neden "ezan eğrisi değil de çan eğrisi?" sorusu bu sistemin maskesini düşürmeye yeter.
  • ogrenci arası rekabeti arttıran, yeni dunya duzeni usagi, arkadasligi yardimlasmayi derinden baltalayan, lanet not sistemi
  • bazi bolumlerin* feci du$uk ortalamalari yukseltmek icin binbir $ebeklik yaparak yamulttugu sistemdir. mesela 0'lar ve 100'ler ortalamaya katilmaz. bu durumda ne yapilir, 100'luk ogrencinin notu 99 yapilir (puan kirmak icin her zaman bir bahane bulunabilir), boylece tek ba$ina ortalamayi deliler gibi yukselten bir kac deli elde edilir.

canin diger tarafina (sol) gelince, "sinava girersem adimi yazip 1 alirim" $eklinde yaygin bir inani$ vardir. bahsedilen durumda birakin isim yazmayi, 2-3 soruyu cozmeye cali$mi$ ve yazdiklari tamamen sallamasyon olmayan, normal $artlarda puan alabilecek kagitlara 0 verilir ve bunlar ortalama di$ina itilirek 0-5 araligindaki du$uk notlarin ortalamayi a$agi cekmesi bir guzel engellenir.

tablo: bol 0'li, yuzsuz bir not skalasi.

ortalama yuksek, yani "bu sene de gencler canavar gibi degil mi aysel hanim, e tabii iyi ogrettik biz de heh heh"

yil sonu: tonlarca ff, fd, dd ve gittikce azalan sayida yuksek notlar.

aferin cok da guzel e$it dagitmi$siniz notlari.
  • çan eğrisi denen şeyle bendeniz lise 3 ün yazında tanıştım. abisi üniversite öğrencisi olan bir arkadaşa sordum üniversite başlayınca rezil olmayalım diye.

- kızım baksana, bu çan denen şey nedir? bir anlat da cahil kalmayalım.
    - bak şimdi... notların ortalaması alınıyor. sen ortalamanın altındaysan kalıyorsun, üstündeysen geçiyorsun. diyelim çok düşük aldın, ama ortalamanın üstündesin, yine de geçiyorsun.

o zaman bana bu "düşük not aldın ama ortalamanın üstündeysen geçiyorsun" fikri öyle bir cazip geldi ki sormayın. fakültede ilk yılım, daha sınavlar başlamamış, liseden arkadaşlara " bizde çan var, rahatım ben yaa" diyorum.

bak sen bak, salağa bak!!! çan varmış da rahatmışmış. ben sanıyorum ki, herkes benim ki yan gelip yatacak, ben de sınav öncesi az biraz çalışıp, sınavda da o müthiş(!) zekamla ortalamanın üstüne çıkacam. bu sayede rahat olacam.

nerdeeee... sınavlar başladı, millet sınav sabahı "ayy hiç çalışamadım, kapağı açmadım" diyor, ben sınavdan bir önceki gece baktım ya bir iki saat, saf saf "ya ben baktım biraz ama emin değilim" diyorum. seni salak seni!!!

notlar açıklandı, 60-70 alanlar da var, benim gibi 35 alanlar da. bir de hiç tınmayıp 10 - 25 alanlar. kaldık mı biz çanın altında?

sonra kendimi biraz sıkayım dedim. cc leri dizilmeye başladı transkripte. hepsi cc olsa iyi, araya karışan her dd ortalamayı biraz daha 2 nin altına düşürüyor. aa yı ba yı kim bulmuş? hoca bir iki kişiye verecek o notu, millet gece gündüz çalışmış. senin ne haddine?

hal böyle iken, ben diyorum ki bu çan eğrisi çok şerefsiz bir uygulamadır. baraj olsun, herkes hakkıyla geçsin ya da kalsın. birilerinin illa kalmak zorunda oldugu notlama sisteminden ne hayır gelir?
  • soyle bisey:

.........................................................................**
    ....................................................................*.........*.........
    ...............................................................*..................*.......
    ...........................................................*..........................*.....
    ........................................................*.................................*...
    .....................................................*.......................................*
    ..................................................*.............................................*
    ................................................*................................................*
    ...............................................*..................................................*
    ..............................................*....................................................*
    ............. ...............................*......................................................*
    ............................................*........................................................*
    ...........................................*..........................................................*
    ..........................................*............................................................*
    .........................................*..............................................................*
    ........................................*.................................................................*
    ......................................*.....................................................................*
    ....................................*.........................................................................*
    .................................*...............................................................................*
    ..............................*......................................................................................*
    ..........................*..............................................................................................*
    .....................*........................................................................................................*
    ..............*......................................................................................................................*
    .....*........................................................................................................................................*
  • gauss'un öğrencilere armağanıdır. bildiğiniz gibi gauss geri zekalıydı; ders çalışmayı da sevmezdi. yıllar sonra bir formül bulup birçok öğrencinin dersten geçebilmesini sağladı. bu yüzden çokça hayır dua almıştır kendisi. ayrıca, evde veya yurtta batak oynayarak güzel vakit geçirme fikrini de ilk kendisi ortaya atmıştır.
  • en dusuk oldugu yere am cukuru denir.
  • üçüncü sınıfa geçebilmemi borçlu olduğum fevkalade sistem

edit: dördüncü sınıfa geçebilmemi borçlu olduğum muazzam sistem
hesabın var mı? giriş yap