• steam'in yeni girişimi. görünce "işte bu lan, bunu demek istemiştim" dedim. televizyona laptop bağlayan, laptop'a da controller bağlayan insanların sayısı az değilmiş. her dakka televizyonun yanına gitmeye gerek kalmadan kocaman kocaman görerek her şeyi ayarlıyorsunuz. wireless mouse kullanıyodum ben mesela, ama imleci göremiyosun, ya da renklerle alakalı sıkıntı olduğunda ne yazdığını falan okuyamıyosun. windows'un kendi büyütecini aç kapa aç kapa uyuz oluyodum. adamlar çözmüş işi. browser bile yapmışlar game controller'a uygun. helal olsun summer sale, autumn sale, yarak sale falan diye benden çarptığınız paralar.
  • official olarak kullanıma sunulmuş steam hizmeti. ilk denemelerime göre kullanımını inanılmaz rahat bulduğumu söyleyebilirim. görüntüler, ikonlar, menü geçişleri muhteşem. oyun konsollarına taş çıkartacak bir yapısı var. kalan tek problem ise masaüstü bilgisayar-televizyon uzaklığı. zira o uzunlukta bi hdmi kablosuna vereceğim parayla playstation 3 alabilirim sanırsam. ha masaüstünü televizyona bağlamaya gerek var mı orası tartışılır tabi. ama tv karşısında koltukta yayılaraktan internette gezinmek ve oyun oynamak gayet cazip.
  • steam'in dahiyane hamlesi. televizyonunuza bir bilgisayar bağlayarak konsol gibi kullanmanıza izin verir. bilgisayarınızı her seferinde televizyonun yanına taşımak zor olacağından muhtemelen sadece oyunlar için özel bir bilgisayar toplayıp 7/24 televizyonunuzun yanında tutmanız gerekmektedir.

günlük işlerinizi yapmak üzere ucuz bir laptop alıp yanında da eğer oyun oynamaya önem veriyorsanız bir oyun pc'si toplayarak televizyonunuzun yanına koymanız en keyif verici tecrübeyi yaşatacaktır.

bazı oyuncular tarafından "daha önce zaten hdmi kablosu ile bağlayabiliyorduk yeni birşey değil" gibi eleştirilere maruz kalmıştır ama arada tabi ki büyük bir fark vardır. bu arayüz pc kullanarak bir konsol deneyimi yaşamanızı sağlamak amacı ile üretilmiştir.

konsollara göre avantajları; oyunların daha ucuz olması, steam'in türkiye pazarını resmi olarak desteklemesi (mesela nintendo wii u çıktı ama türkiye'ye -paralel ithalat dışında- gelip gelmeyeceği hala belli değil), herkes pc'ye oyun yapabildiğinden dolayı daha fazla oyun çeşidi sunması, illa gerektiğinde klavye + mouse'a izin vermesi, steam gibi hemen hemen harika çalışan bir sistemi temel alması ve donanım yükseltme imkanı vermesi olabilir.

konsollara göre dezavantajları; daha fazla teknik bilgi gerektirmesi (mesela pc toplama, güncellemeleri kurma gibi), donanım farklarından kaynaklanan sorunların ortaya çıkabilmesi (mesela rage'in ilk çıktığında amd ekran kartlarında sorunlar çıkarması gibi), kaliteli casual oyunların azlığı (mario gibi), wii remote veya playstation move gibi standartlaşmış aparatların bulunmaması olabilir.

valve ileride wii remote veya playstation move'a benzeyen, kendilerine ait donanımlar üreterek hatta pc bazlı, kendilerine ait bir konsol çıkartarak bu sorunları çözme yoluna gidebilir.

bu haliyle konsollara kafa tutamayacak olsa da valve'ın konsol dünyasını sarsmak için yaptığı hamlelerin ilki gibi durmaktadır. valve'ın, kullanıcılarının bugünkü ux ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve konsollara karşı ileride hala piyasaya tutunabilmesi için gereklidir. ayrıca arada sırada bilgisayarını televizyonuna bağlayarak oyun oynamayı seven oyuncuları da sevindirmiştir.
  • bugün ilk kez steam hardware beta candidate rozeti için denedim. oyun olarak trine 2 ve mark of the ninja oynadım. arkana yaslanıp oyunların tadını çıkarmak güzelmiş gerçekten. sanırım yakın zamanda nitelikli bir oyun kolu alabilirim.
  • little picture'ı görmemizi sağlar.
  • valve in ileride cikarma ihtimali olan oyun konsoluna on hazirlik sayilabilecek arabirim. ayrica boston.com un muhtesem fotograf blogu.
    valveinkine donersek. su beta haliyle gayet olmus durmakta aslinda. community kismi yok gibi. xbox 360 gamepadi ile denedim ki zaten sitesinde direkt gosteriyor ki gayet iyi yonetebiliyorsunuz tum ekranlari. web browser cok ilginc olmus, cicek seklinde klavye ise muhtesem... konsollora da uyarlanmasi sart ve hatta standart olmali... arada bir arabirim takilmalari olmasi, ve steam in normala rabirimine gore simdilik eksiklileri olamsi disinda cok guzel ve hatta boyle kullanilabilir...
  • ingilizce bir tamlama. ayrintilara takilmayip meseleye genel cercevede bakabilmenin objesi. genel bakis, genel cerceve, evrensel gorus, vs...
  • the darkest day,, shadows over soubar ve tortured souls unofficial baldur's gate patchlerini birleştirip aynı anda oynama imkanı veren baba program.... bioware tarafından verilen 300saat garanti oynama süresi 2-3katına çıkmıştır.... hergün 3saat oynasanız bir yıl sürecek demektir oyun.... yeterdir,,kafidir,,makbuldur,,kuzenle pasta kesip mum üfleyeceğizdir yarın akşam başlarkene....

edit: editliycektim ama düşündüm... şaşkınlıktan önce pasta kesip sonra mum üfleriz belki diye değiştirmiyeyim...*
hesabın var mı? giriş yap